Reklama

Kościół

Ghana: abp Jagodziński udzielił święceń kapłańskich i przewodniczył 140-leciu reewangelizacji kraju

diecezja.kielce.pl

Nuncjusz apostolski w Ghanie abp Henryk Jagodziński udzielił 15 maja święceń kapłańskich i przewodniczył dzień później uroczystościom reewangelizacji Ghany. Odbyły się one w bazylice św. Józefa w Elmina, w archidiecezji Cape Coast.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polski arcybiskup udzielił święceń prezbiteratu diakonowi Emmanuelowi Adjei Nsiah ze zgromadzenia Ojców Franciszkanów Konwentualnych.

„Do sprawowania tego sakramentu zaprosił mnie pasterz archidiecezji Cape Coast, J.E. abp Charles Palmer-Buckle. Kiedy wspomniałem w homilii, że są to moje pierwsze święcenia kapłańskie, których udzielam w mojej biskupiej posłudze, cała bazylika wypełniła się gromkimi oklaskami i okrzykami radości” – pisze nuncjusz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak informuje, podczas celebracji, wszystkie obostrzenia związane z COVID-19 były zachowane, z wyjątkiem odległości społecznej, a „uroczystość przebiegała w bardzo radosnej atmosferze, niektórzy prawie że tańczyli”.

Arcybiskup wskazuje m.in. na pewną odmienność afrykańskiej ceremonii.

„Na wezwanie do przystąpienia do święceń, kandydat wyszedł spośród wiernych, gdzieś z połowy kościoła i prowadzony był do ołtarza przez swoich rodziców, ubranych w tradycyjne, ghańskie stroje. Muszę się przyznać, że była to bardzo wzruszająca uroczystość również dla mnie, ponieważ przypomniałem sobie moje własne święcenia w kieleckiej katedrze. W trochę odmiennej scenerii, ale w tym samym Kościele katolickim. W takich momentach jak ten, w szczególny sposób doświadcza się powszechności i jedności Kościoła” - pisze.

Natomiast w niedzielę 16 maja, abp Jagodziński w katedrze archidiecezji Cape Coast, pw. św. Franciszka Salezego, przewodniczył uroczystościom zakończenia obchodów 140. rocznicy reewangelizacji Ghany i otwarcia drugiego Synodu Archidiecezji Cape Coast.

W homilii przypomniał pokrótce historię Kościoła katolickiego w Ghanie.

Historyczne zapisy mówią, że wiara katolicka została przyniesiona do Ghany już w 1471 r. Portugalczycy postawili wtedy drewniany krzyż w miejscowości Shama, na ghańskim wybrzeżu. W tym roku Ghana świętuje 550-lecie tego wydarzenia. W 1482 r. Portugalczycy osiedlili się w Elminie, gdzie zajmowali się handlem złotem. Przynieśli ze sobą również wiarę katolicką. Pierwsza Msza św. została odprawiona 20 stycznia 1482 r. w Elminie przez portugalskiego kapłana. W rzeczywistości była to pierwsza Msza w całej Afryce Zachodniej. 21 lat po tym wydarzeniu miało miejsce pierwsze nawrócenie. Jeden z miejscowych wodzów razem ze swoim dworem przyjął chrzest. W bardzo krótkim czasie było już 1300 ochrzczonych katolików. W ciągu następnych 150 lat praca misjonarska była prowadzona przez portugalskich misjonarzy wywodzących się spośród zakonów augustianów i franciszkanów. Została ona brutalnie przerwana przez holenderskich kolonizatorów, którzy w 1637 r. zajęli miejsce Portugalczyków. Sytuacja zmieniła się w 1871 r., kiedy miejsce Holendrów zajęli Brytyjczycy. Stolica Apostolska utworzyła w 1879 r. prefekturę Apostolską Złotego Wybrzeża, bo taką nazwę w tym czasie nosiła Ghana. Została ona powierzona Towarzystwu Misji Afrykańskich.

Reklama

Aby uzupełnić ewangelizację na południu Ghany, ówczesna Kongregacja Rozkrzewiania Wiary powierzyła misję katolicką na północy Białym Ojcom (afrykańskim misjonarzom), którzy przybyli do Navrongo w 1906 r. W 1926 r. w Navrongo powstała prefektura apostolska.

Aby wzmocnić misję katolicką w wikariacie Cape Coast, który obejmował terytorium Akry, poproszono o pomoc zgromadzenie misyjne Towarzystwa Słowa Bożego (SVD), które niezwłocznie przyjęło zaproszenie i przybyło do Ghany w 1941 r. W 1943 r. Akra stała się prefekturą apostolską, która została przejęta przez SVD. Dojrzałość Kościoła katolickiego w Ghanie została uwidoczniona święceniami pierwszych dwóch ghańskich kapłanów w 1935 r.: o. George Ansah z Elminy i ks.Francis Menyah z Pedu, niedaleko Cape Coast.

„140 lat, które upłynęło od początków reewangelizacji - to mało i dużo zarazem. Ale jest to dostatecznie długi czas, aby wiara katolicka mogła zapuścić trwałe korzenie na tej ziemi. Pomimo tego, że jest to relatywnie Kościół młody, to trzeba przyznać, że jest Kościół bardzo dynamiczny i pełen entuzjazmu. Kto wie, czy już niedługo misjonarze z Ghany będą ewangelizować miejsca na świecie, które niegdyś były katolickie” – pisze z Ghany abp Jagodziński.

Reklama

Abp Henryk Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1995 z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku-Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na Uniwersytecie Świętego Krzyża, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.

Rozpoczął służbę dyplomatyczną Stolicy Apostolskiej 1 lipca 2001 r. Był sekretarzem nuncjatur: na Białorusi (2001-2005) i w Chorwacji (2005-2008). W 2008 r. rozpoczął pracę w Sekcji ds. Relacji z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, następnie w Nuncjaturze Apostolskiej w Delhi. Pracował także w placówkach dyplomatycznych w Bośni i Hercegowinie. W wielu miejscach na świecie współpracował z Polonią, a także ze środowiskami uniwersyteckimi. Został mianowany 3 maja przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Ghanie. Przebywa tam od września 2020 r.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-05-17 17:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Włoskie spotkania abp. Jagodzińskiego

Arch. prywatne

Ważnymi punktami wizyty były: spotkanie z papieżem Franciszkiem, Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II i uroczystości w tytularnej stolicy arcybiskupa – Limosano.

Więcej ...

Pamiętają o tych, którzy walczyli o wolność

2024-04-26 10:14
Składając wizytę w Słubicach, prezes IPN wyraził wdzięczność organizatorom projektu

Karolina Krasowska

Składając wizytę w Słubicach, prezes IPN wyraził wdzięczność organizatorom projektu

Słubicki Panteon Pamięci Żołnierza Polskiego otrzyma wsparcie Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Czy warto wziąć udział w wyborach do Europarlamentu? Odpowiada dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

2024-04-27 07:04
Rozmowa z Witoldem Naturskim

YouTube

Rozmowa z Witoldem Naturskim

Już po raz piąty Polacy będą wybierać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. To o tyle ważne, że ta instytucja uchwala większość przepisów regulujących nasze życie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

3 maja na Jasnej Górze centralne obchody uroczystości...

Kościół

3 maja na Jasnej Górze centralne obchody uroczystości...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego