Reklama

Kościół

Jasna Góra: modlitwa dziękczynna w 75. rocznicę konsekracji biskupiej ks. Stefana Wyszyńskiego

Kard. Stefan Wyszyński

www.prymaswyszyński.pl

Kard. Stefan Wyszyński

Dokładnie dzisiaj mija 75. rocznica konsekracji biskupiej ks. Stefana Wyszyńskiego. Święcenia biskupie otrzymał na Jasnej Górze, 12 maja 1946r. z rąk kard. Augusta Hlonda, prymasa Polski. Do Sanktuarium przybyła 12. Ogólnopolska Pielgrzymka Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Modlitwa dziękczynna zaniesiona została podczas Mszy św. o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W swoim herbie biskupim ks. Stefan Wyszyński umieścił słowa „Soli Deo” (Samemu Bogu) i Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. Służba Bogu przez Maryję była widoczna w całym jego życiu. Mówił potem: „Matka Boża Jasnogórska w moim herbie to nie ozdoba, to program mego biskupiego życia”.

Stanisława Nowicka, świadek życia Prymasa Wyszyńskiego podkreśla, że Wizerunek wpisany w biskupią tarczę ks. Wyszyński tłumaczył, że „chciał, by Matka Boża przewodziła jego biskupiej drodze”. Dodała, że „to rzeczywiście nie był tylko znak, ale program jego życia”. Przedstawicielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przypomniała także, że Wizerunek Maryi był bez koron, bo biskup podkreślał, że „Polska jest zbyt uboga (w obecnym czasie), aby jej Królowa, miała chodzić z nim po świecie w koronach”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O. Jerzy Tomziński, który wielokrotnie spotykał się z bp. Stefanem Wyszyńskim zauważa, że w swym pierwszym biskupim liście do wiernych diec. lubelskiej zachęcał on do modlitwy na Jasnej Górze, zapraszając na uroczystości Oddania Niepokalanemu Sercu Maryi 8 września 1946. - Kto żyw na Jasną Górę - napisał bp Wyszyński. O. Tomziński podkreśla, że „on wiedział czym do Polaków się trafia, to patriotyzm i Matka Boża. On wyczuł ducha Narodu, jego serce”.

Podziel się cytatem

Reklama

Od 22 do 24 maja 1946 r. bp Wyszyński po raz pierwszy uczestniczył w obradach Konferencji Episkopatu Polski. Miał wtedy zaledwie 45 lat. Uroczysty ingres odbył się 26 maja 1946 w Lublinie.

Reklama

W swych Zapiskach Prymas Wyszyński zanotował: „po konsekrację biskupią pojechałem na Jasną Górę. Odtąd już życie moje związane jest z Jasną Górą. Wydaje mi się, że najbardziej bezpośrednią mocą w moim życiu jest Maryja. Przez szczególną tajemnicę, której w pełni nie rozumiem, została Ona postawiona na mojej nowej drodze. Wybrałem jako miejsce mej konsekracji stolicę Najświętszej Maryi Panny w pokornej wierze, że Jej upragnione pośrednictwo wyjedna mi u Najwyższego Kapłana pełnię Jego Kapłaństwa i ducha”.

Reklama

Z datą biskupiej konsekracji swoje pielgrzymowanie na Jasną Górę związało Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Dziś o godz. 13.30 została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego w intencji dziękczynienia Bogu za Prymasa Wyszyńskiego i z prośbą o owoce jego beatyfikacji w życiu szkół - uczniów, nauczycieli, rodziców, wszystkich pracowników i przyjaciół placówek oświatowych noszących to zaszczytne imię.

Podziel się:

Oceń:

2021-05-12 15:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z serca Polski

Bożena Sztajner/Niedziela

Od 25 lat w przestrzeń jasnogórskiego sanktuarium wpisuje się Radio Jasna Góra. Pierwszy sygnał popłynął w eter w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 1995 r. Na przestrzeni ćwierćwiecza rozgłośnia podlegała modernizacjom. Ale, jak przyznaje dyrektor Radia Jasna Góra o. Andrzej Grad, niezmienny jest fakt usytuowania siedziby radia przy sercu Maryi.

Więcej ...

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Więcej ...

Truskawki to ulubione owoce Polaków

2024-04-30 11:45

Adobe Stock

Rusza sezon na truskawki, najbardziej wyczekiwany gatunek w Polsce. Truskawki to ulubiony owoc Polaków. Ostatnie lata to wielki wzrost ich popularności. Dowiedz się dlaczego pierwsze owoce nie są droższe niż w ubiegłym roku? Dlaczego truskawki to polskie superowoce? I dlaczego owoce krajowe są zawsze smaczniejsze i zdrowsze od swoich importowanych odpowiedników?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...