Reklama

Niedziela Kielecka

Bp Piotrowski: Jedności nie buduje się na sile wojskowej i sondażach partyjnych

Matka Boża bierze nas za rękę, czasem może niepokornych i nieposłusznych,
ale Ona nie rezygnuje – mówi bp Jan Piotrowski

Władysław Burzawa

Matka Boża bierze nas za rękę, czasem może niepokornych i nieposłusznych, ale Ona nie rezygnuje – mówi bp Jan Piotrowski

Jedności nie buduje się na sile wojskowej dywizji, służbach specjalnych i sondażach partyjnych oraz ich ideologii. Jedność buduje się na prawym sumieniu i szczerych sercach wszystkich obywateli, a szczególnie tych, którzy sprawują władze – mówił w bazylice katedralnej biskup kielecki Jan Piotrowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hierarcha wygłosił homilię podczas mszy w intencji ojczyzny. Nawiązując do 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja mówił, że było to wiekopomne wydarzenie.

"Mimo dramatycznych doświadczeń tamtych czasów pozostaje niebywale ważna i aktualna dla współczesnej historii Polski - jej niepodległości, społecznego ładu i dobra jej mieszkańców" – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodawał, że wielkie dokumenty władzy ustawodawczej, takie jak konstytucje i ustawy, dekrety i deklaracje "mają swój głęboki sens, jeśli powstały dla człowieka, w jego dobrze zrozumianej godności i wolności".

Duchowny mówił, że zagrożeniem dla wolności są ideologie. Nawiązał tym samym do losów biskupa Czesława Kaczmarka, ordynariusza diecezji kieleckiej, oskarżonego przez komunistów m.in. o próbę obalenia władz ludowych i poddanego brutalnemu śledztwu.

"Czy to było prawo? Czy tam były rozum i wiara? Nie. Tam była ideologia, a ta zawsze jest zagrożeniem dla wszelkiej demokracji i śmiercionośna dla obywateli - mówił bp Piotrowski.

"Czy nie miał racji sługa boży kardynał Stefan Wyszyński, który dostrzegał, że wynaturzony indywidualizm – dodajmy od siebie – ideologiczny egoizm karmiony pychą i zarozumiałością, doprowadził do rozbicia społecznego zawodowego, gospodarczego i współżycia warstw społecznych. Wprowadzając wszędzie zamiast współpracy w duchu wzajemnych praw i wypełnianych obowiązków, nieludzką zasadę walki społecznych interesów. Wojnę wszystkich ze wszystkimi" – zwracał uwagę.

Zaznaczył, że skłócone wewnętrznie wspólnoty narodowe i państwowe, "niepokojem swoim zarażają życie całej ziemi, która miota się w walce, a dziś wielokrotnie znajduje się w agonii".

Hierarcha podkreślił, że "świat nie szuka lekarstwa na swoje choroby, ale wciąż generuje ich nowe zabójcze rodzaje".

"Nawet nie mam na myśli obecnej pandemii, ale przede wszystkim chorobę fałszywej antropologii, obyczajowej wulgarności, wyzysku ekonomicznego i absolutnie źle pojętej wolności bez odpowiedzialności" – zaznaczył.

Reklama

Mówiąc o odpowiedzialności podkreślił, że ta w szczególności spoczywa na osobach sprawujących władze. "Żadnej jedności nie buduje się na sile wojskowej dywizji, sprawnych służbach specjalnych i sondażach partyjnych oraz ich ideologii. Ale jedność buduje się na prawym sumieniu i szczerych sercach wszystkich obywateli, a szczególnie tych, którzy sprawują władze" – podkreślił.

Msza w kieleckiej bazylice katedralnej rozpoczęła wojewódzkie uroczystości z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Po nabożeństwie delegacje władz samorządowych oraz m.in. służb mundurowych złożyły kwiaty przed pomnikiem Stanisława Staszica w parku miejskim w Kielcach.(PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ wj/

Podziel się:

Oceń:

2021-05-03 14:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: uprzedzajmy świat naszą miłością

TER

„Uprzedzajmy świat naszą pasterską miłością i gorliwością, naszą szlachetnością, a nie czekajmy aż świat nas pokocha” – mówił dzisiaj w bazylice kieleckiej bp Jan Piotrowski podczas Mszy Krzyżma. W jej trakcie kapłani odnowili przyrzeczenia przyjęte w dniu święceń.

Więcej ...

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

Więcej ...

Osoby z niepełnosprawnościami na ulicach Milicza

2024-05-06 17:02
Było kolorowo, z balonami i transparentami

ks. Łukasz Romańczuk

Było kolorowo, z balonami i transparentami

W ramach Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ulicami Milicza przeszedł pochód. Wzięło w nim udział wiele osób, które poprzez swój udział chciały pokazać, że każdy człowiek niezależnie od swojego stanu zdrowia jest cenny, wartościowy i potrzebny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?