Reklama

Kościół

Okno Życia, czyli nie zabijaj

Niedziela TV

Jan Paweł II w encyklice "Evangelium Vitae" napisał: „Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne w każdej chwili jego istnienia”. W rok po jego śmierci powstało w Polsce instytucjonalne Okno Życia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zostało otworzone w roku 2006 w Krakowie. Na pomysł wpadł Caritas Archidiecezji Krakowskiej wraz z Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej. W ten sposób chciano zaradzić problemom, które miały kobiety z niechcianymi ciążami. W Częstochowie Okno Życia powstało w roku 2008. Potem inicjatywa ochrony noworodków, którymi matki z różnych względów nie mogły się zająć znalazła naśladowców w całej Polsce.

Dzisiaj kobiety mogą w ponad stu punktach anonimowo i bezpiecznie oddać swoje nowonarodzone dziecko. Okna Życia wszędzie są podobne. Otwierają się od zewnątrz. W środku jest zamontowane ogrzewanie, wentylacja i łóżeczko, w którym można pozostawić niemowlę. Po otwarciu okna uruchamia się alarm. Opiekunowie miejsca natychmiast odbierają dziecko, zawiadamiają personel medyczny i wdrażają administracyjne procedury. Efektem końcowym dłuższego procesu jest adopcja, która stanowi szansą na normalne życie ocalonego noworodka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Okno Życia przynosi zaszczyt polskiemu Kościołowi, a zdesperowanym matkom daje szansę godnego wyjścia z beznadziejnych sytuacji. A jak radzono sobie w dawnych czasach w podobnych sytuacjach?

Reklama

26 sierpnia 1812 w Poniku koło Częstochowy około godziny szóstej rano czterdziestodwuletni rolnik Jan Rogala i czterdziestoletnia gospodyni Małgorzata Garncarek znaleźli w kapliczce św. Jana Nepomucena w Poniku, przy moście, niemowlę. Już o godzinie dziesiątej niemowlę zostało przekazane ks. Potockiemu, miejscowemu proboszczowi i jednocześnie urzędnikowi Urzędu Stanu Cywilnego. Jak zanotowano w księgach metrykalnych, dziecko było owinięte „w złe pieluchy”, natomiast w poduszce za pstrą poszewką odnaleziono kartkę z prośbą: „Bardzo proszę za nim żeby było ochrzczone jak najprędzej”. Niemowlę było płci męskiej, miało około ośmiu dni, bez jakiś widocznych znamion. Nadano mu imię Augustyn Najdukowski, prawdopodobnie od słowa „znajda”. Oddane zostało do Administracji Gminy Potok. Akt spisano w obecności niepiśmiennych świadków: Jędrzeja Stali, sześćdziesięcioletniego mieszczanina - rolnika z Janowa i czterdziestodwuletniego Wojciecha Migalskiego, włościanina – wyrobnika ze wsi Potok. Był to zapewne jeden z wielu przypadków, kiedy niechciany noworodek trafiał w opiekuńcze ręce odpowiedzialnej społeczności.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzona 25 marca decyzją Episkopatu Polski ustanowiono Dniem Świętości Życia. W kontekście hałaśliwej propagandy aborcji niech te przykłady umocnią wszystkie kobiety, które mogą się znaleźć w podobnie trudnej sytuacji. Jest z niej wyjście, a tym wyjściem jest Okno Życia.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2021-03-24 18:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bądź otwarty na nowe życie!

Cała rodzina w komplecie

Archiwum Pauliny Białek

Cała rodzina w komplecie

Dzień Świętości Życia to doskonała okazja do rozmowy z jedną z wielu matek. O cudzie narodzin, radościach i smutkach rozmawiamy z Pauliną Białek, mamą pięciorga dzieci z parafii Łochów.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

Kościół

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...