Reklama

Polska

Odsłonięcie tablicy ku czci kard. Augusta Hlonda na Jasnej Górze

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pamiątkowa tablica z brązu, dedykowana pamięci Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda, została poświęcona i uroczyście odsłonięta na Jasnej Górze 26 października. Tablicę umieszczoną przed wejściem do kaplicy Matki Bożej ufundowały wspólnie dwa zgromadzenia zakonne: salezjanie, do których należał kard. August Hlond, oraz chrystusowcy - Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, którego założycielem jest kard. Hlond.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Alfred Leja, prowincjał Prowincji Wrocławskiej Salezjanów. Na Mszy św. zgromadzili się salezjanie z czterech polskich inspektorii, siostry salezjanki, członkowie stowarzyszeń salezjańskich, a także przedstawiciele i władze Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej z ks. Ryszardem Głowackim, generałem chrystusowców na czele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii ks. Leja przypomniał postać św. Jana Bosko jako „świętego i genialnego wychowawcę dzieci i młodzieży”. - Rodzina salezjańska jest dziedzictwem i żywą relikwią św. Jana Bosko - mówił ks. Leja.

Odnosząc się do czasów współczesnych ks. Leja podkreślił, że „w wielu sercach młodych ludzi rodzi się proces oskarżania Boga”. - Motywy tego procesu są różne, a mianowicie cierpienie, brak zrozumienia i brak nadziei - mówił ks. Leja.

Prowincjał Księży Salezjanów podkreślił, że salezjanie „potrzebni są jako świadkowie i dowody Boga w trudnym dla ludzi świecie”. - Dzisiaj niektórzy ludzie ukąszeni grzechem węża zatruwają serca młodych ludzi, niszczą ich nadzieję - podkreślił kaznodzieja.

„Nie bójmy się grozy sytuacji, nie lękajmy się. Sługa Boży kard. August Hlond, przeczuwając dramat bezbożnego totalitaryzmu w powojennej Polsce, bo był człowiekiem ogromnie przenikliwym i doświadczonym, oddał nas pod opiekę Matki Bożej 8 września 1946 roku. Nie lękajmy się, to jest dla nas właściwe miejsce i czas” - zaapelował na zakończenie ks. Leja.

Reklama

Po Mszy św. ceremonii poświęcenia tablicy dokonał ks. Dariusz Bartocha, salezjanin, prowincjał z Krakowa - Zgromadziliśmy się na tym miejscu, by utrwalić pamięć o wybitnym mężu stanu, Prymasie Polski, Pasterzu Kościoła, założycielu zgromadzenia i opiekunie polonii zagranicznej, wychowawcy, wiernym synu św. Jan Bosko i żarliwym czcicielu Niepokalanej Dziewicy Maryi, kardynale Auguście Hlondzie, który w trudnych chwilach w historii naszej Ojczyzny miał odwagę mówić prawdę i strzec jej w umysłach młodzieży i wiernych” - mówił ks. Bartocha.

W swoim słowie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, podkreślił, że „dzisiaj tą tablicą ku czci sługi Bożego kard. Augusta Hlonda kończymy swoisty tryptyk zawierzeń pasterzy Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce”. - Pierwszym jest Akt Zawierzenia bł. Jana Pawła II, tutaj z czerwca 1979 r. W ubiegłym roku, w rocznicą Ślubów Jasnogórskich, odsłoniliśmy tablicę za ślubami ułożonymi przez kard. Stefana Wyszyńskiego. A dzisiaj, niejako u fundamentów, ale wieńczy, tablica z Aktem Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi - mówił abp Depo.

„To wielka radość, gdyż ten akt mogliśmy wypowiedzieć na kolanach 8 września tego roku na Jasnej Górze, uprzedzając w pewien sposób akt papieskiego zawierzenia z 13 października” - kontynuował metropolita częstochowski i dodał, że tablica z aktem zawierzenia „przypomina bardzo proroczą myśl kard. Augusta Hlonda: Zwycięstwo, gdy przyjdzie, to przyjdzie przez Maryję”.

Następnie uczestnicy uroczystości w kaplicy św. Józefa wysłuchali wykładu ks. dr. Stanisława Zimniaka nt. pobożności maryjnej kard. Augusta Hlonda.

Prelegent podkreślił wpływ szkoły maryjnej św. Jana Bosko na duchowość kard. Hlonda. - Ta duchowość kształtowała osobowość i styl działalności kard. Hlonda - mówił ks. Zimniak.

Reklama

Prelegent zaznaczył również, że „pobożność maryjna kard. Hlonda miała charakter biblijny”. - Z postawy wiary Maryi w Boga kard. Hlond czerpał inspirację dla posługi duszpasterskiej. Widział Maryję jako pierwszą Pomocnicę apostołów - mówił ks. Zimniak i dodał, że kard. Hlonda charakteryzowała „głęboka wiara w pośrednictwo Maryi”.

W rozmowie z „Niedzielą” ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego im. kard. Augusta Hlonda w Poznaniu, podkreślił, że „dzisiejsza uroczystość ma ogromne znaczenie nie tylko dla rodziny salezjańskiej, ale również dla Towarzystwa Chrystusowego, a tym samym dla Polaków mieszkających poza granicami naszej Ojczyzny”- Dobrze, że kard. August Hlond założyciel chrystusowców ma swoje miejsce na Jasnej Górze. Ta tablica ma przypominać wszystkim Polakom, że tu przy Matce Bożej jest jej wierny sługa kard. August Hlond, opiekun Polaków poza granicami naszej Ojczyzny - powiedział ks. Wójcik.

Rok 2013, uchwałą Sejmiku Województwa, jest obchodzony na Śląsku jako Rok Kardynała Augusta Hlonda. Jasnogórskim uroczystościom ku czci kard. Augusta Hlonda towarzyszy okolicznościowa wystawa w Wieczerniku pod tytułem: „Kardynał August Hlond - Prymas czasu narodowych wyborów”. Ekspozycję z okazji trwającego Roku Kard. Augusta Hlonda przygotowali: Instytut Pamięci Narodowej i Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach (instytucja kultury Samorządu Woj. Śląskiego). Patronat honorowy nad wystawą objął prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Wystawę będzie można oglądać na Jasnej Górze do 4 listopada.

Podziel się:

Oceń:

2013-10-26 18:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nieustannie zabiegał o ducha polskiego

Więcej ...

Anioł z Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

Więcej ...

Papież: wojna jest oszustwem, umieśćmy braterstwo w centrum naszego życia

2024-05-11 13:58

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIAN

Do odważnego wzrastania w sztuce pokojowego współistnienia wezwał Papież uczestników Światowego Spotkania nt. Ludzkiego Braterstwa, które drugi rok z rzędu odbywa się w Watykanie. Franciszek podkreślił, że to wydarzenie jest pokłosiem encykliki Fratelli tutti i zachęca do „tworzenia wokół Bazyliki św. Piotra inicjatyw związanych z duchowością i sztuką dla budowania dialogu w świecie”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Kościół

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli