Reklama

Wiadomości

Lublin Europejską Stolicą Młodzieży w 2023 r.

wikipedia.org

Lublin będzie Europejską Stolicą Młodzieży w 2023 r. Zdobył tytuł przyznawany przez Europejskie Forum Młodzieży, niezależną platformę zrzeszającą ponad 100 krajowych rad i organizacji młodzieżowych ze Starego Kontynentu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 startowały: Baia Mare (Rumunia), Izmir (Turcja), Kazań (Rosja), Lwów (Ukraina) oraz Poznań i Lublin. Finałowa prezentacja i runda pytań na platformie Zoom odbyła się listopadzie ubiegłego roku – poinformowały w sobotę władze miasta.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że miasto przygotowało na konkurs bogaty program działań.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Chcemy zapewnić młodzieży realny wpływ na współtworzenie i rozwój różnych elementów miasta z korzyścią dla całej społeczności. Lublin potrzebuje kolejnych, spójnych i interdyscyplinarnych projektów dla młodzieży. Współpraca na rzecz tworzenia miasta przyjaznego młodym wpisuje się w najnowsze cele rozwoju Lublina" – powiedział cytowany w komunikacie Żuk.

Budżet działań związanych z tytułem Europejskiej Stolicy Młodzieży w latach 2021-2023 zaplanowany jest na około 27 mln zł, a w 2023 r. – na ponad 13 mln zł. W programie znalazły się 73 duże wydarzenia i programy podzielone na trzy sekcje: miasto dla młodzieży, młodzież dla miasta oraz młodzież i miasto.

Zaplanowano m.in. specjalne edycje dużych lubelskich festiwal, czyli Noc Kultury, festiwal Inne Brzmienia, Carnaval Sztukmistrzów i wydarzenia sportowe: Ogólnopolskie Igrzyska Olimpijskie Erasmusa, Lublin Basket Cup, a także Międzynarodowy Młodzieżowy Turniej Piłki Nożnej U-19 dla młodzieży niedosłyszącej.

Miasto ma stworzyć interaktywny system informacji – mobilną aplikację pokazująca miejsca przyjazne i atrakcyjne dla młodzieży oraz interesujące wydarzenia. Wdrożony będzie trzyletni program rozwoju samorządów uczniowskich, który ma obejmować sesje szkoleniowe, spotkania, wspieranie aktywności młodych ludzi, wyjazdy studyjne i międzyszkolną wymianę.

Swoje projekty przygotowały lubelskie organizacje młodzieżowe we współpracy z partnerami zagranicznymi, m.in. studenci zagraniczni urządzą globalną wioskę, w której będzie można poznać kulturę różnych krajów. Młodzieżowa Rady Miasta Lublin przyzna nagrodę za zaangażowanie na rzecz dzieci i młodzieży. Młodzież wyprawi też Lublinowi imprezę urodzinową 15 sierpnia 2023 r. w kolejną rocznicę lokacji miasta.

Reklama

Zaplanowano też specjalną wersję Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Odbędzie się Europejski Tydzień Młodzieży 2023, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych, Lubelski Turniej e-sportu i Gala Kultury Młodzieży.

Tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży przyznawany jest od 2009 r. Celem jest m.in. umocnienie pozycji młodych ludzi, zwiększenie ich uczestnictwa w podejmowaniu decyzji i wzmocnienie tożsamości europejskiej. W tym roku tytuł przyznano Kłajpedzie, w przyszłym roku – Tiranie. Lublin zdobył ten tytuł jako pierwsze miasto polskie. (PAP)

Autor: Zbigniew Kopeć

kop/ joz/

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-02-27 14:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Parafia powinna stać się parafią-domem. Rozmowa z bp. Grzegorzem Suchodolskim

Episkopat.news

Teraz, po pandemii, nawet gdy starsi wracają do praktyk religijnych, choć też nie wszyscy, to młodzież nie wraca – przyznaje w rozmowie z KAI bp Grzegorz Suchodolski przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Ocenia, że gruntownemu przeobrażeniu powinna dziś ulec parafia: z parafii-urzędu, ograniczonego do kruchty i kancelarii na parafię-dom, która będzie przystanią dla wszystkich.

Więcej ...

Kościoły zaniepokojone planami ministerstwa odnośnie do lekcji religii

2024-06-28 19:01

Karol Porwich/Niedziela

Zapowiedzi minister edukacji narodowej o ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny tygodniowo wzbudziły sprzeciw i zaniepokojenie Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Podobnie jak zamiar organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach w grupach międzyklasowych oraz niewliczanie oceny z lekcji religii do średniej ocen na świadectwie. “Poza wartością katechetyczną związaną z wiarą podkreślamy, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły” - zwraca uwagę bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Więcej ...

Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Bydgoskiej

2024-06-28 20:40

BPJG

„Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę”, czyli pielgrzymka z diecezji bydgoskiej, dotarła do celu. Uczestnicy przywożą swoje prośby i dziękczynienie za 20. lat istnienia diecezji bydgoskiej. – Trud jest, ale intencje sprawiają, że staje się on lżejszy - mówili cykliści.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024