Reklama

Kościół

Radom: uroczystości żałobne ks. prał. Edwarda Poniewierskiego, kanclerza kurii diecezjalnej

youtube.com

Uroczystości żałobne ks. prał. Edwarda Poniewierskiego, kanclerza kurii diecezjalnej i zasłużonego kapłana dla Kościoła radomskiego odbyły się wieczorem, 5 lutego w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Mszy świętej przewodniczył biskup-senior Henryk Tomasik. W koncelebrze uczestniczył biskup radomski Marek Solarczyk i bp Piotr Turzyński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii bp Tomasik „dziękował za człowieka wielkiego formatu”. - Bogactwo zainteresowań, miłości i piękna, chrześcijanin zatroskany o to, by ukazać związek wiary i kultury. Zatroskany o dziedzictwo diecezji. Dziękujemy dzisiaj za duszpasterza, który zatroskany o Kościół, czuwał nad pięknem ludzkim serc ale także świątyń – mówił biskup.

Transmisja sobotnich uroczystości pogrzebowych ks. prałata Edward Poniewierskiego

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Dziękujemy za budzenie poczucia odpowiedzialności za Kościół wśród księży i wiernych świeckich. Dziękujemy za to, że ksiądz prałat był autentycznym świadkiem Jezusa Chrystusa. Był nie tylko nauczycielem, ale przede wszystkim świadkiem, który swoim zaangażowaniem ukazywał wielkość i piękno Ewangelii, życia chrześcijańskiego i znaczenie Chrystusa w życiu człowieka. W czasach kiedy jest potężny atak na Kościół, potrzebne są żywe wzory. Bogu dziękujemy, że ksiądz prałat był i jest takim wzorem – mówił bp Tomasik.

Dalej bp Tomasik przywołał fragment wiersza Czesława Miłosza, laureata nagrody Nobla: „Przyjdź, Duchu Święty, Jestem człowiek tylko, więc potrzebuje widzialnych znaków, ale rozumiem, że znaki mogą być tylko ludzkie. Zbudź więc jednego człowieka gdziekolwiek na ziemi i pozwól, abym patrząc na niego podziwiać mógł Ciebie”.

- Dziękujemy Bogu za to, że ksiądz Edward był takim znakiem dla innych i był drogowskazem do Chrystusa i wzorem tego, jak można przyjąć Ewangelię i konsekwentnie ją realizować. Księże prałacie, wyszeptałeś na łożu szpitalnym tę dziwną myśl: „moja misja się skończyła”. Księże prałacie, twoja misja trwa i módl się do Boga za nas wszystkich, abyśmy byli świadkami Chrystusa. Módl się o światłość i siłę dla wszystkich kapłanów, którzy w tych trudnych czasach potrzebują nadzwyczajnej mocy – zakończył biskup-senior Henryk Tomasik.

Na zakończenie liturgii żałobnej głos zabrał ks. prałat Krzysztof Ćwiek, proboszcz radomskiej katedry. Mówił, że ksiądz prałat Poniewierski był wyjątkowym człowiekiem, jako duszpasterz, ale i też osoba zatroskana o losy Kościoła, diecezji, miasta i parafii katedralnej oraz dekanatu Radom Centrum, któremu przez wiele lat przewodniczył. - Był prawdziwie człowiekiem Kościoła na każdym odcinku swojego życia, na którym postawiła go Boża Opatrzność – powiedział ks. Krzysztof Ćwiek.

Reklama

Po liturgii dla wiernych została odprawiona Msza święta żałobna dla duchowieństwa diecezjalnego. Liturgii przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk, a homilię wygłosił biskup Piotr Turzyński, który mówił o świadectwie życia ks. Poniewierskiego, które nam zostawił. - Zostawia nam miłość do Kościoła. Nie było w nim nigdy krzty goryczy i narzekania. Znał ludzkie słabości. Nie był jakimś utopistą. Miłość do Kościoła to była też miłość do korzeni, do tych świadków przed nami, do historii. Kościół w jego myślach, sercu był zawsze czymś wielkim, niezależnie od słabości, które znał – powiedział ksiądz bp Turzyński.

Dalej bp Turzyński wspominał, że ksiądz Poniewierski „poszedł do trudnej parafii podzielonej przez duchownych, aby być mediatorem i stabilizatorem porządku”. - Poszedł, prosił tylko alumnów: módlcie się za mnie – wspomniał biskup.

- Ta piękna katedra to dzieło jego serca, jego trudu i myśli. Zgodził się, został proboszczem i podjął się remontu katedry. Dwa razy przyjął od księży biskupów funkcję kanclerza – mówił dalej biskup.

- Dzisiaj oddajemy Bogu Bożego człowieka. Niech jego świadectwo nas inspiruje i porusza. Boże, oddajemy Tobie piękny owoc naszego prezbiterium. Przyjmij go. Proszę księdza: dziękuję - zakończył bp Piotr Turzyński.

Na koniec głos zabrał biskup radomski Marek Solarczyk. - Niech tajemnica miłości Boga ogarnie na wieki śp. ks. Edwarda i niech będzie naszym pragnieniem, by ją nieść przez nasze kapłaństwo – powiedział.

Msza święta pogrzebowa będzie celebrowana w sobotę, 6 lutego o godzinie 9.30. Po liturgii, której będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski nastąpi pochowanie ks. prałata Poniewierskiego w grobowcu proboszczów katedralnych na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Pochowani są w nim księża proboszczowie: ks. infułat Wojciech Staromłyński, ks. infułat Marian Cukrowski, ks. prałat Dominik Ściskała, ks. Kazimierz Dunikowski, ks. kan. Wacław Pospieszyński i ks. kan. Leon Sobierajski. Transmisję z pogrzebu kanclerza Kurii Radomskiej przeprowadzi Radio Plus Radom.

Podziel się:

Oceń:

2021-02-06 10:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Radom: 10-lecie posługi bp. Henryka Tomasika

Bp Henryk Tomasik

episkopat.pl

Bp Henryk Tomasik

Wdzięcznym sercem chcemy ogarnąć 10 lat posługi naszego pasterza bp. Henryka Tomasika, dziękując za jego miłość, modlitwy, cierpienia i służbę - powiedział bp Piotr Turzyński, który wieczorem 18 stycznia wygłosił homilię w radomskiej katedrze. W darze ordynariusz radomski otrzymał namalowany w 1840 roku obraz Świętej Rodziny, dzieło bawarskiego artysty Ludwika von Pasauera.

Więcej ...

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania