Reklama

Kościół

Przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu: w Polsce jest za małe zainteresowanie modlitwą o jedność chrześcijan

Archiwum

W Kościele katolickim w Polsce jest zbyt małe zainteresowanie modlitwą o jedność chrześcijan – podkreśla w komentarzu dla KAI bp Krzysztof Nitkiewicz. Przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu apeluje do duszpasterzy o większe zaangażowanie ekumeniczne. Pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc“ zaczerpniętym z Ewangelii św. Jana, od dziś do 25 stycznia br. obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy treść komentarza bp. Krzysztofa Nitkiewicza:

Pandemia stanowi wielkie wyzwaniem dla wszystkich Kościołów chrześcijańskich. Pozwalając sobie na odrobinę ironii, można powiedzieć, że Wirus Covid-19 jest bardzo ekumeniczny i dotyka wszystkich w jednakowej mierze. Słyszałem o hospitalizacji duchownych z którymi współpracuję w ramach dialogu ekumenicznego i sam miałem podobne doświadczenie. To wielka próba wiary dla nas wszystkich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pomimo istniejących ograniczeń sanitarnych, jako duszpasterze nie możemy opuścić naszych wiernych natomiast opieka „w sieci”, przez internet, ma siłą rzeczy charakter prowizoryczny. Z drugiej strony władze państwowe oczekują współpracy ze strony Kościołów w walce z pandemią. Nasze kościelne punkty widzenia mogą się pod niektórymi względami różnić, lecz wypracowanie tutaj wspólnego stanowiska, ma wymiar zarówno praktyczny jak i ekumeniczny. Chodzi np. o limity osób podczas nabożeństw. Przykładem współdziałania w tej konkretnej sprawie może być np. list do pana premiera podpisany przez przedstawicieli Kościoła Katolickiego, Polskiej Rady Ekumenicznej i Muzułmańskiego Związku Religijnego.

Reklama

Pomimo problemów związanych z pandemią udało się w tym roku wspólnie uczcić 450. rocznicę Zgody Sandomierskiej. Była ona dziełem polskich protestantów, unikalnym w skali europejskiej. Jednocześnie współczesny dialog ekumeniczny, w którym uczestniczy Kościół katolicki, nawiązuje do pewnych uzgodnień z 1570 r.

W minionym roku spotkaliśmy się także dwukrotnie w ramach Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej, której współprzewodniczącym ze strony katolickiej jest od jesieni ks. bp Jacek Jezierski. Dzięki temu możliwe było między innymi przygotowanie materiałów na najbliższy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan oraz uzgodnienie jego programu. Największym problemem jest moim zdaniem za małe zainteresowanie tym wydarzeniem. Słyszę czasami, jak niektórzy mówią: przecież u nas są sami katolicy i czują się zwolnieni z choćby najmniejszego akcentu ekumenicznego. Tymczasem Ojciec św. Franciszek nie pozostawia wątpliwości, powtarzając stale, że trzeba podążać w kierunku jedności chrześcijan, jeszcze bardziej zdecydowanym krokiem, zaczynając właśnie od modlitwy. Stąd mój apel do duszpasterzy, aby zachęcali do niej w kazaniach i na katechezie, dając sami przykład zaangażowania ekumenicznego. W ten sposób włączymy się w modlitwę Pana Jezusa i będziemy prosili razem z Nim Ojca Niebieskiego, „aby wszyscy stanowili jedno”.

Chciałbym wspomnieć jeszcze o dwóch ważnych wydarzeniach ekumenicznych: przyznanie 16 X 2020 r. doktoratu honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, kardynałowi Kurtowi Kochowi, Przewodniczącemu Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz prezentacji najnowszego dokumentu wspomnianej dykasterii: „Biskup i jedność chrześcijan: Vademecum ekumeniczne”. Dzięki współpracy Metropolity Lubelskiego ks. abp. Stanisława Budzika, Rady ds. Ekumenizmu KEP i KUL-u, odbyła się ona na tej uczelni 16 grudnia ubiegłego roku, zaledwie dwanaście dni po watykańskiej prezentacji vademecum. Chociaż dokument adresowany jest głównie do biskupów, ma charakter bardzo praktyczny i może służyć za podręcznik ekumeniczny. Obecnie, jako Rada współpracujemy z Sekretariatem KEP w przygotowaniu jego polskiego wydania.

Podziel się cytatem

Podziel się:

Oceń:

2021-01-18 08:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święta Rodzina wzorem życia rodzinnego

ks. Wojciech Kania

W niedzielę Świętej Rodziny odbyło się diecezjalne spotkanie rodzin i małżeństw w Łoniowie.

Więcej ...

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

Więcej ...

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj