Reklama

Niedziela Sandomierska

W drodze ku Chrystusowi

2021-01-06 16:03

Ks. Wojciech Kania

Kierując się względami epidemicznymi w tym roku nie zostały zorganizowane tradycyjne Orszaki Trzech Króli na terenie diecezji, które każdego roku gromadziły tłumy wiernych.

Główne uroczystości miały miejsce w bazylice katedralnej w Sandomierzu, gdzie Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali bp pomocniczy senior Edward Frankowski, ks. prał. Zygmunt Gil, proboszcz parafii, ks. Daniel Koryciński, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych oraz ks. Szymon Brodowski, ojciec duchowny.

W uroczystej procesji przed rozpoczęciem Mszy św. młodzież z Huty Komorowskiej jako Trzej Królowie oddali symboliczny pokłon Dzieciątku. W rolę Trzech króli wcielili się: Dawid Pogoda jako Melchior, Jakub Tomczyk jako Kacper, a Łukasz Nowiński był Baltazarem

Reklama

Bp Nitkiewicz zaznaczył w kazaniu, że opowieść o Mędrcach ze Wschodu, czyli Trzech Królach, prowadzonych przez gwiazdę do Dzieciątka Jezus, stała się inspiracją dla wielu kolęd, zwyczajów oraz inicjatyw, które jednoczą i pomagają lepiej przeżyć święta. Mówiący o niej fragment Ewangelii jest jednak przede wszystkim słowem samego Boga, wymagającym z naszej strony konkretnej odpowiedzi.

Biskup Sandomierski zauważył, że przyniesiona przez Mędrców wiadomość o nowonarodzonym Mesjaszu wywołała popłoch wśród jerozolimskich elit. Wszyscy oni, z Herodem na czele, podjęli działania mające ocalić władzę, prestiż, bogactwo.

– Dzieciątko Jezus stało się ich wrogiem bądź kimś nieistotnym albo wręcz wyimaginowanym. To zresztą również metoda walki. Takie podejście, z którym spotykamy się we współczesnym świecie, nie daje jednak ani pokoju serca, ani satysfakcji, nie uwalnia od lęku.

Reklama

Z drugiej strony widzimy Mędrców ze Wschodu – Trzech Króli. Ci nie poprzestają na tym, co udało się im już osiągnąć. Dostrzegają znak – gwiazdę – którą inni ignorują albo ograniczają się do jej podziwiania. Oni odwrotnie, pragną dowiedzieć się kto stoi za tym znakiem, co ma im do powiedzenia i wyruszają w drogę. Postawili sobie cel i realizują go konsekwentnie z narażeniem życia, chociaż czasami popełniają błędy. Kiedy zobaczyli Dzieciątko Jezus, uznali w Nim Boga. Można powiedzieć, że w tym momencie znaleźli wszystko czego szukali, wszystko czego potrzebowali. Zostali przecież obdarowani samym Bogiem.

Warto postawić sobie dzisiaj pytanie: Kogo bardziej przypominam – Mędrców ze Wschodu czy może Heroda i jego jerozolimskich sojuszników? A jeśli widzę, że moje życie wyblakło albo pożółkło, trzeba pytać się dalej: Co w gruncie rzeczy zamierzam osiągnąć?

Prorok Izajasz zachęca nas dzisiaj, abyśmy uważnie rozpoznawali Boże znaki i dostrzegli wyjątkowość czasów w których żyjemy. Nie ma co czekać na lepsze. Dlatego mówi prorok: „Powstań! Świeć, Jeruzalem, bo przyszło twe światło i chwała Pańska rozbłyska nad tobą. Bo oto ciemność okrywa ziemię i gęsty mrok spowija ludy, a ponad tobą jaśnieje Pan, i Jego chwała jawi się nad tobą”.

Mamy powstać oraz wyruszyć w drogę ku Chrystusowi, uznając w Dzieciątku Jezus naszego Zbawiciela i świecić, ukazując go innym – podkreślił biskup Nitkiewicz.

Na zakończenie Eucharystii bp pomocniczy senior Edward Frankowski poświęcił kredę i kadzidło.

Oprawę Mszy św. zapewniły dzieci z Koła Misyjnego z Dzikowca a śpiew kolęd prowadziła schola z parafii katedralnej.

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Jacek Wawrzyniak SDS

2021-01-19 10:28

FB parafii

Dziś, w godzinach porannych, w szpitalu we Wrocławiu zmarł ks. Jacek Wawrzyniak, salwatorianin, proboszcz parafii pw. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich.

Więcej ...

Czy media zawładnęły światem?

Adobe.Stock

Więcej ...

Franciszek poleca modlitwom zmarłego bezdomnego Nigeryjczyka

2021-01-24 13:29
27 grudnia 2020 r.

Włodzimierz Rędzioch

27 grudnia 2020 r.

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa papież Franciszek nawiązał do niedawnej śmierci bezdomnego Nigeryjczyka w pobliżu placu św. Piotra oraz zachęcił dziennikarzy do rzetelnego przekazywania prawdy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zanim udasz się do Niniwy

Zanim udasz się do Niniwy

Czas nawrócenia

Polska

Czas nawrócenia

Abp Grzegorz Ryś: Artur miał w sobie pasję wspólnoty

Aspekty

Abp Grzegorz Ryś: Artur miał w sobie pasję wspólnoty

Dziękczynna modlitwa za ziemskie życie Helenki

Kościół

Dziękczynna modlitwa za ziemskie życie Helenki

Ks. Jacek Wawrzyniak w stanie krytycznym

Niedziela Wrocławska

Ks. Jacek Wawrzyniak w stanie krytycznym

Nie żyje ks. Artur Godnarski

Kościół

Nie żyje ks. Artur Godnarski

Zmarł ks. Jacek Wawrzyniak SDS

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Jacek Wawrzyniak SDS

Ponad 750 chrześcijan rozstrzelanych przed kościołem w...

Ponad 750 chrześcijan rozstrzelanych przed kościołem w...

Zmarł ks. prof. Jerzy Misiurek

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. prof. Jerzy Misiurek