Reklama

Polska

Gniezno: trwają prace nad programem formacyjnym przed ŚDM 2016

korom / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Gnieźnie obraduje grupa robocza Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży opracowująca trzyletni program mający przygotować młodzież do Światowych Dni Młodzieży 2016. Wypracowane propozycje zaprezentowane zostaną podczas wtorkowego zebrania plenarnego KEP. Spotkanie rozpoczęło się w piątek 4 października i potrwa do niedzieli 6 października. W skład kilkunastoosobowego zespołu roboczego wchodzą duszpasterze młodzieży i delegaci młodych z różnych stron Polski. Opracowywany program ma być gotowy na pierwszą niedzielę Adwentu, kiedy rozpocznie się realizacja nowego czteroletniego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce. Do niego właśnie sięgnięto przygotowując program formacyjny przed ŚDM 2016.

„Opracowywany program będzie adresowany nie tylko do aktywnych duszpasterstw młodzieżowych, ale do wszystkich parafii, także tych, w których duszpasterstwo młodzieży nie istnieje. Chcemy, by również tam powstały małe grupy młodzieżowe. Pragniemy również zaktywizować i niejako przyciągnąć do Kościoła tych, którzy są na jego peryferiach lub poza nim. Chcemy im pokazać, że są chciani i kochani w Kościele” – mówi ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czasie spotkania w Gnieźnie wypracowano podstawowe założenia wspomnianego trzyletniego programu formacyjnego. Będzie on korespondował i odwoływał się do ogólnopolskiego programu duszpasterskiego. Każdy rok poświęcony będzie innej tematyce: w pierwszym będzie to Słowo Boże, w drugim sakramenty, w trzecim caritas.

„W pierwszym roku chcemy, aby młody człowiek spotkał się z historią biblijną, z Jezusem obecnym w Słowie Bożym i nawiązał z Nim osobistą relację. W kolejnym roku pragniemy mu zaproponować drogę sakramentów świętych, w trzecim natomiast chcemy wyprowadzić go niejako na zewnątrz, a więc do świata, który bardzo potrzebuje chrześcijańskiego świadectwa” – tłumaczy ks. Suchodolski.

Reklama

Przygotowane przez grupę roboczą propozycje zaprezentowane zostaną biskupom w najbliższy wtorek podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Póki co uczestnicy obrad podzielili się nimi z Prymasem Polski abp Józefem Kowalczykiem, który przyjął ich w sobotę w rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieński. Podczas krótkiego spotkania Prymas przypomniał genezę Światowych Dni Młodzieży i wspominał pierwsze spotkania. Jak mówił, mało kto dawał szansę powodzenia tej inicjatywie, która ostatecznie przyniosła i nadal przynosi tak obfite owoce.

Abp Kowalczyk wspominał również pomysłodawcę Światowych Dni Młodzieży bł. Jana Pawła II, który – jak dodał – inspirację do zorganizowania cyklicznych spotkań z młodzieżą zaczerpnął z doświadczeń wywiezionych z Polski. Prymas przypomniał również zaangażowanie papieża Polaka na rzecz pokoju oraz jego wielką troskę o Ojczyznę, zwłaszcza w dramatycznym okresie stanu wojennego. Papież – jak mówił abp Kowalczyk – niejednokrotnie powtarzał, że naród podzielony to naród słaby, że siła tkwi w jedności i tej jedności – stwierdził Prymas – bardzo nam dziś potrzeba.

Na koniec życzył uczestnikom spotkania owocnej pracy i wyraził nadzieję, że Światowe Dni Młodzieży 2016 nie będą kopią poprzednich spotkań, ale będą przedsięwzięciem oryginalnym, odwołującym się do naszego słowiańskiego ducha i naszej narodowej kultury.

Podziel się:

Oceń:

2013-10-05 15:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Co św. Jan Paweł II mówił do młodych o Jezusie?

Arturo Mari/Biały Kruk

Św. Jan Paweł II znany był ze swojego świetnego kontaktu z młodymi ludźmi. Co ważnego powiedział im o Jezusie? Co dzisiejsza młodzież może czerpać z tych słów? Oto kilka cytatów JPII, które inspirują do dziś!

Więcej ...

W związku z uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła zbiórka na tzw. "Świętopietrze"

2024-06-25 07:12

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

W związku z przypadającą 29 czerwca w Kościele katolickim uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła planowana jest zbiórka na działalność apostolską i charytatywną papieża, nazywana świętopietrzem lub "Obolem św. Piotra".

Więcej ...

Londyn: więcej ataków na chrześcijan

2024-06-26 07:21

Karol Porwich/Niedziela

Andreas Blum, proboszcz niemieckiej parafii św. Bonifacego w londyńskiej dzielnicy Eastend, zwrócił uwagę na konsekwencje konfliktu na Bliskim Wschodzie dla chrześcijan w Londynie. W angielskiej metropolii chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 50 procent mieszkańców miasta. Od czasu ataku Hamasu na Izrael wzrosła liczba ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Londynie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?