Reklama

Kościół

Zgloskrzywde.pl – nowa inicjatywa Episkopatu

Adobe Stock

Ruszyła strona zgloskrzywde.pl, zawierająca informacje pomocne osobom, które zostały skrzywdzone w sferze seksualnej w dzieciństwie lub młodości albo mają wiedzę o krzywdzie czy zaniedbaniu w wyjaśnianiu sprawy w Kościele.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdzie uzyskać wsparcie przed oficjalnym zgłoszeniem krzywdy? Komu zgłosić wykorzystanie seksualne w Kościele? Jakie są obowiązki osoby, która wie o krzywdzie w Kościele? – odpowiedź między innymi na te pytania znajdziemy na stronie zgloskrzywde.pl.

To prosty poradnik online dla osób pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w okresie małoletności lub posiadających informację o takim przestępstwie, przygotowany przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

Podziel się cytatem

Reklama

Strona nie tylko w jasny i przejrzysty sposób prezentuje dane kontaktowe do delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży w diecezjach i zakonach, którzy odpowiedzialni są za przyjmowanie zgłoszeń osób pokrzywdzonych, bądź duszpasterzy, u których można szukać wsparcia duchowego. Zawiera też szereg pomocnych informacji. – Zamieszczony na stronie katalog praw osób pokrzywdzonych zbiera informacje, o których niekiedy pokrzywdzeni nie wiedzą. Na przykład o tym, że mogą spotkać się z delegatem poza terenem instytucji kościelnej, a w czynnościach wyjaśniających i procesowych, może im towarzyszyć wybrana osoba zaufana – wyjaśnia Marta Titaniec z zarządu Fundacji Świętego Józefa KEP.

Reklama

Zgloskrzywde.pl przypomina też o obowiązkach osoby, która wie o popełnieniu, przygotowaniu lub usiłowaniu popełnienia czynów zabronionych. Brak zawiadomienia odpowiednich służb (prokuratury lub Policji) o wykorzystaniu seksualnym osoby małoletniej do lat 15, zgodnie z art. 240 § 1 Kodeksu Karnego podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat. – Prawo kościelne jest bardziej restrykcyjne niż prawo świeckie i uznaje za przestępstwo jakąkolwiek czynność seksualną duchownego względem osoby małoletniej do ukończenia 18 roku życia oraz względem osoby z upośledzeniem umysłowym lub z chorobami psychicznymi. Dlatego ważne jest zgłaszanie przestępstw również do przedstawicieli Kościoła – zwraca uwagę ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. I dodaje, że każda osoba duchowna lub konsekrowana jest zobowiązana do zgłoszenia powyższych przestępstw odpowiedniej władzy kościelnej.

Na stronie zgloskrzywde.pl są także informacje, gdzie należy zgłosić zaniedbanie ochrony małoletnich w Kościele. – Z myślą o osobach, które próbowały zgłosić krzywdę, ale napotkały na jakieś trudności w jej zgłoszeniu w Kościele, uruchomiliśmy odrębny adres e-mail: zgloskrzywde@fsj.org.pl. Uwagi do kościelnego systemu zgłoszenia i pomocy pokrzywdzonym można też zgłaszać telefonicznie. Od 1 grudnia br. przedstawiciel Fundacji dyżuruje przy telefonie we wtorki przed południem i w czwartki w godzinach wieczornych – informuje ks. Grzegorz Strzelczyk z zarządu Fundacji Świętego Józefa KEP. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie zgloskrzywde.pl.

Reklama

Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski jest dziełem pomocy i wsparcia dla osób wykorzystanych seksualnie w dzieciństwie lub młodości we wspólnocie Kościoła. W miarę możliwości fundacja przez swą działalność chce również wspierać skrzywdzonych seksualnie przez osoby niezwiązane instytucjonalnie z Kościołem. Powołana decyzją 384. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (8 października 2019 r.), Fundacja Świętego Józefa rozpoczęła działalność na początku 2020 roku.

Zobacz więcej na stronie zgloskrzywde.pl: Zobacz

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2020-12-07 08:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Lombardi: decyzja w sprawie McCarricka jasnym sygnałem dla Kościoła i świata

Margita Kotas

Decyzja Stolicy Apostolskiej o wydaleniu ze stanu duchownego byłego kardynała Theodore'a Edgara McCarricka, emerytowanego arcybiskupa Waszyngtonu, jest wyraźnym sygnałem woli Kościoła bezkompromisowej walki z tymi przestępstwami – powiedział były rzecznik Watykanu, a zarazem moderator planowanego w dniach 21-24 lutego spotkania przewodniczących episkopatów, ks. Federico Lombardi SJ.

Więcej ...

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...