Reklama

Wiadomości

MEN: Ponad 16 tys. szkół przystąpiło do akcji „Szkoła do hymnu” (komunikat)

materiały prasowe

Ponad 16 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz ponad 134 placówki polonijne wzięły udział w akcji MEN „Szkoła do hymnu”. Punktualnie o godz. 11:11 uczniowie i nauczyciele z całego kraju odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, łącząc się ze sobą za pomocą różnych komunikatorów. W akcję włączyli się także członkowie kierownictwa MEN i MNiSW, którzy w sposób wirtualny zaśpiewali hymn narodowy z uczniami Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólne śpiewanie hymnu

Podziel się cytatem

– Hymn to wielki symbol naszego narodu, wielki symbol naszej państwowości, naszej niepodległości. To taki bukiet kwiatów dla naszej niepodległości – powiedział minister Przemysław Czarnek po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego przez członków kierownictwa MEN i MNiSW oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu.

Minister Edukacji i Nauki podkreślił, że w tym trudnym i niecodziennym czasie potrzebne jest przypominanie o symbolach i tradycji narodowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Tym bardziej jest to wzruszające, tym bardziej jest to potrzebne na dzień przed kolejną rocznicą odzyskania niepodległości – zaznaczył minister Przemysław Czarnek. – Bardzo wszystkim za ten udział dziękuję, nauczycielom, uczniom i życzę dobrego, spokojnego, bezpiecznego, zdrowego świętowania – dodał.

W sposób szczególny Minister Edukacji i Nauki pozdrowił społeczność szkolną Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu, z którą połączył się on-line.

We wspólnym śpiewaniu hymnu uczestniczyli także członkowie kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – wiceministrowie Dariusz Piontkowski, Marzena Machałek, Maciej Kopeć, Włodzimierz Bernacki i Grzegorz Wrochna oraz dyrektor generalny MEN Sławomir Adamiec.

„Szkoła do hymnu” 2020 – podsumowanie

Podziel się cytatem

Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii tegoroczna akcja „Szkoła do hymnu” miała nieco odmienny charakter. Uczniowie i nauczyciele śpiewali hymn przede wszystkim w sposób wirtualny, łącząc się ze sobą za pomocą różnych komunikatorów. Niektórzy uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej zaśpiewali wspólnie hymn narodowy jeszcze w ubiegłym tygodniu podczas tradycyjnych lekcji w szkołach.

Łącznie do akcji „Szkoła do hymnu” przyłączyło się w 2020 r. 16 269 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju. Najwięcej z województw: mazowieckiego (2 219), śląskiego (1 875), małopolskiego (1 770), wielkopolskiego (1 540), podkarpackiego (1 157) i lubelskiego (1 083).

Reklama

W każdym z pozostałych w województw w akcji uczestniczyło po kilkaset szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Oto statystyki: łódzkie – 943, dolnośląskie – 875, pomorskie – 842, kujawsko-pomorskie – 758, warmińsko-mazurskie – 709, świętokrzyskie – 672, zachodniopomorskie – 555, podlaskie – 449, opolskie – 442, lubuskie – 380.

Cieszymy się, że do akcji śpiewania hymnu narodowego przystąpiły 134 placówki polonijne. Są to szkoły polskie m.in. z: Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii, Belgii, USA, Kanady, Australii, Ukrainy, Litwy i Białorusi.

Szkoły, przedszkola i placówki oświatowe zamieszczały w mediach społecznościowych zaproszenia dla uczniów i nauczycieli oraz relacje ze wspólnego śpiewania hymnu z oznaczeniem #SzkołaDoHymnu. Niektóre placówki dodawały także zdjęcia z przygotowań do Narodowego Święta Niepodległości.

Wspólne śpiewanie hymnu w ubiegłych latach

„Szkoła do hymnu” to kontynuacja akcji MEN z 2019 r. i 2018 r. („Rekord dla Niepodległej”). W ubiegłych latach inicjatywy cieszyły się równie ogromnym zainteresowaniem, zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli.

Dziękujemy wszystkim za udział w akcji i wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Cieszymy się, że w ten sposób społeczności szkolne włączyły się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Podziel się:

Oceń:

2020-11-10 15:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Hymn obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Rok 2020 został ogłoszony rokiem św. Jana Pawła II, a 18 maja przypadnie 100. rocznica jego urodzin. Z tej okazji Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przygotował hymn w hołdzie papieżowi zatytułowany „Nie zastąpi Ciebie nikt”.

Więcej ...

Słowo Jezusa i Jego przykazania są miłością

2024-04-15 13:22

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-11.

Więcej ...

Modlitwa za ojców i za rodziny

2024-05-02 10:33
W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz

Archiwum parafii

W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz

III Pielgrzymka różańcowa przeszła 1 maja z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie do kościoła św. Maksymiliana w Bieżycach. W tym roku miała szczególny wymiar.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst