Reklama

Błaszczak: moim zadaniem jest, by Wojsko Polskie było liczniejsze, i to się dzieje

Katarzyna Cegielska

Moim zadaniem, jako szefa resortu obrony, jest doprowadzenie do tego, by Wojsko Polskie było liczniejsze; to się dzieje - powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak podczas inauguracji roku akademickiego w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Błaszczak podkreślił, że Akademia Wojsk Lądowych to bardzo silna marka, uczelnia darzona szacunkiem.

"Absolwenci AWL należą do elity wojska polskiego. To uczelnia, która nawiązuje do najlepszych tradycji polskiej edukacji wojskowej. To uczelnia, która rozwija się. Moim zadaniem - jako ministra obrony narodowej - jest doprowadzenie do tego, by Wojsko Polskie było liczniejsze, i to dzieje się. Z roku na rok limit przyjęć na Akademię Wojsk Lądowych jest wyższy" - powiedział szef resortu obrony.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak wskazał, podczas środowej uroczystości odbyło się ślubowanie podchorążych rozpoczynających studia. "Jest ich 365. Ostatni rok ukończyło 132 podchorążych. Oczywiście poziom jest wysoki, a więc podczas tych studiów część zrezygnowała. Życzę, by tych 365 podchorążych zakończyło swoje 5-letnie studia w tym składzie" - powiedział Błaszczak.

"Ale 132 absolwentów świadczy o tym, że sześć lat temu limit wynosił mniej niż 150 miejsc. Porównajmy te dwie liczby - 150 miejsc i 365. To jest właśnie rezultat dobrej zmiany, rezultat działań polskiego rządu, prezydenta Andrzeja Dudy - zwierzchnika sił zbrojnych, skierowanego na wzmocnienie bezpieczeństwa naszej ojczyzny, na rozwój polskich sił zbrojnych i tu olbrzymią rolę odgrywa AWL" - oświadczył minister.

Błaszczak zwrócił również uwagę, że w tym roku rozpoczęły się 5-letnie studia na kierunku dowodzenie. "Przez wiele lat ten kierunek na AWL nie istniał. A przecież to podstawowym kierunkiem na Akademii Wojsk Lądowych powinno być dowodzenie" - powiedział.

List do uczestników inauguracji nowego roku akademickiego w AWL przesłał prezydent Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że AWL cieszy się doskonałą opinią. „Jest uczelnią cenioną i renomowaną; kształci wysokiej klasy specjalistów i znakomitą kadrę dowódczą” - napisał prezydent w liście, który odczytał szef BBN Paweł Soloch.

Prezydent wskazał, że dziś Polska stoi w obliczu nowych wyzwań i nowych zagrożeń. „Jako państwo członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego i ważny partner strategiczny USA, jesteśmy dziś silniejsi niż kiedykolwiek dotąd, ale zdajemy sobie także sprawę, że nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych. Nowoczesna i dobrze wyposażona armia to fundament, który pozwoli nam skutecznie strzec i bronić naszych granic oraz dobrze wywiązywać się z sojuszniczych zobowiązań, to cel, którego nie sposób osiągnąć bez dobrze przygotowanej kadry dowódczej” - napisał prezydent.

Reklama

Prezydent w liście podziękował też Akademii Wojsk Lądowych za upamiętnienie Władysława Stasiaka (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w latach 2009–2010 szef Kancelarii Prezydenta RP – zginął w katastrofie w Smoleńsku). Po inauguracji na jednym z budynków dydaktycznych AWL odsłonięto tablicę poświęconą Władysławowi Stasiakowi.

List do uczestników uroczystości przesłał również premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wyraził nadzieję, że wypracowane przez jego gabinet tarcze antykryzysowe, zawierające oprócz rozwiązań dla całej gospodarki również regulacje dotyczące nauki i szkolnictwa wyższego, były ważnym wsparciem dla środowiska akademickiego. „W tym roku będziemy mogli obserwować efekty działania konstytucji dla nauki; na przykład związane z programem inicjatywa doskonałości, uczelnia badawcza, czy uruchomieniem szkół doktorskich. Celem tej reformy było podniesieni konkurencyjności polskiej uczelni, aby w przyszłości mogły one znaleźć się w gronie najlepszych europejskich szkół wyższych” - napisał Morawiecki.

Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki jest wojskowo-publiczną uczelnią akademicką. Kształci kandydatów na żołnierzy zawodowych oraz studentów cywilnych, a także nadaje stopnie naukowe doktora. W ofercie dydaktycznej AWL znajdują się studia pierwszego stopnia (inżynierskie i licencjackie), drugiego stopnia (magisterskie), a także studia podyplomowe. Studenci wojskowi kończą studia z tytułem zawodowym oraz stopniem oficerskim podporucznika. Studia cywilne są ogólnodostępne.

Reklama

W tym roku studia w AWL rozpocznie 365 podchorążych, 150 podchorążych w ramach Kolegium Wojskowo-Lekarskiego (Łódź) oraz ponad 220 studentów cywilnych.(PAP)

autorzy: Piotr Doczekalski, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Roman Skiba

pdo/ sdd/ ros/ itm/

Podziel się:

Oceń:

2020-09-30 12:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Guzdek: prośmy Boga o ducha zgody i współpracę we wszystkich wymiarach życia społecznego i narodowego

Łukasz Krzysztofka

– Uczyńmy wszystko, aby słowa i czyny stanowiły jedno. Pokornie prośmy Boga o ducha zgody i współpracę we wszystkich wymiarach życia społecznego i narodowego – zachęcał w katedrze polowej biskup polowy Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Więcej ...

Premier: konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich będą działania służb i prokuratury

2024-05-21 16:41

PAP/Piotr Nowak

Premier Donald Tusk podkreślił, że konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich "mogą być i będą z całą pewnością" działania służb i prokuratury. Zapewnił, że celem komisji nie jest ściganie przeciwników politycznych.

Więcej ...

Franciszek: krzewmy opieką paliatywną, odrzućmy eutanazję

2024-05-22 11:58

Grzegorz Gałązka

Wszyscy, którzy doświadczają niepewności tak często wywoływanej przez chorobę i śmierć, potrzebują świadectwa nadziei dawanego przez tych, którzy się nimi opiekują i trwają przy nich - stwierdził papież w przesłaniu skierowanym do uczestników odbywającego się w Toronto w Kanadzie Międzynarodowego Międzywyznaniowego Sympozjum na temat Opieki Paliatywnej. Jednocześnie podkreślił niedopuszczalność eutanazji. Wydarzenie to w dniach 21-23 maja zorganizowały Papieska Akademia Życia oraz Kanadyjska Konferencja Biskupów Katolickich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można...

Kościół

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...