Reklama

Sanktuaria

Dobra rada i mądrość serca z Sulistrowiczek

Krzysztof Kunert

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Matko Boża Dobrej Rady, dziękujemy Ci za wszystkie łaski, za zdane egzaminy. Prosimy o szczęśliwe zakończenie studiów
AWF Wrocław

U podnóża Ślęży i Wieżycy, niecałe 2 km od Przełęczy Tąpadła przy trasie z Sobótki do Świdnicy stoi niewielki drewniany kościółek. Otoczony dziką przyrodą, zanurzony w powodzi kolorowych kwiatów zaprasza do modlitwy i odpoczynku. Niezwykłą harmonię panującą wokół niego dopełnia atmosfera ciszy i medytacji. A jednak spokój sulistrowickiej oazy co rusz zakłóca gwar przybywających do niej gości. Bo zaglądają tu nie tylko samotni turyści strudzeni wędrówką na pobliskie szczyty, czy spragnieni wody z pobliskiego źródełka tubylcy. To nie tylko miejsce, gdzie na niedzielną Eucharystię spontanicznie zjeżdżają rodziny z Wrocławia, Świdnicy i wielu miejscowości Dolnego Śląska. W sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady i Mądrości Serca jest to „coś”, co sprawia, że ludzie chcą w nim być. I często do niego wracać.

Po co przyjeżdżają?

Wewnątrz kościoła w centralnym punkcie ołtarza znajduje się nieduży obraz Matki Bożej Dobrej Rady i Mądrości Serca, jego duchowy drogowskaz. - To Maryja przyciąga ludzi - mówi proboszcz parafii, ks. Ryszard Staszak. - Przed tym obrazem modlą się, a potem wpisują swoje podziękowania i prośby w wystawionych przy wyjściu księgach. Każdego roku Sulistrowiczki nawiedza tysiące pielgrzymów z Polski i z zagranicy - podsumowuje duszpasterz. - Od 2000 r. modli się u nas coraz więcej osób, a kościół otwarty jest dla nich przez cały dzień. Sulistrowiczki upodobali sobie szczególnie narzeczeni, którzy w malowniczej scenerii chcą zawrzeć sakrament małżeński, młode małżeństwa, które chętnie chrzczą tu swoje pociechy i starsi małżonkowie proszący o błogosławieństwo na dalsze lata pożycia. Zaglądają tu także uczniowie i studenci prosząc o dary rady i mądrości, stałymi gośćmi są również profesorowie dolnośląskich szkół i uczelni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Służyć ludziom

Wokół tych grup intensywnie rozwija się duszpasterstwo. Śluby, chrzty, jubileusze małżeńskie należą do jego stałych elementów. Wśród nabożeństw obywających się w parafii jest modlitwa o uzdrowienie, podczas której kościół wypełniony jest po brzegi, a w każdą ostatnią sobotę miesiąca modlitwa z podziękowaniem Matce Bożej, w intencji anonimowych alkoholików. Proboszcz ks. Ryszard planuje również wprowadzenie nabożeństwa fatimskiego. W parafii dla różnych grup organizowane są też rekolekcje, latem zaś dla dzieci wakacje z Bogiem. Szczególnym duchowym opiekunem sulistrowickiej wspólnoty jest bp Józef Pazdur. Biskup senior diecezji wrocławskiej od 6 lat podczas organizowanego pod koniec maja zlotu rodzin przewodniczy uroczystej Mszy św., a następnie udziela pasterskiego błogosławieństwa ustawionym w długiej kolejce wiernym.

Podziękowania i prośby

Dowodem duchowej żywotności sanktuarium są jego szczególne wota, wpisy tysięcy pątników, które zajmują już kilkanaście grubych ksiąg. - Wpisy, podziękowania i prośby koncentrują się na Matce Bożej Dobrej Rady - mówi proboszcz. - Wpisują się całe rodziny, a wiele intencji to podziękowania za dobrą żonę, dobrego męża i za dzieci. Starsi dziękują m.in. za uzdrowienia bliskich, za pomoc w znalezieniu pracy, młodzi za szczęśliwe zdanie egzaminów, pomoc na studiach i w szkole. Na ścianach przy ołtarzu pojawiają się również materialne podziękowania: różańce, łańcuszki i ordery. Dla duszpasterzy szczególnie cenne są dwa wota: pierwsze ofiarowane przez byłą więźniarkę niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, oraz pochodzący z 1920 r. order przekazany przez jednego z Piłsudczyków. - One świadczą, że ludzie się tu modlą, że nasze sanktuarium żyje! - cieszy się proboszcz i dodaje: - Bp Józef wielokrotnie powtarzał, że nasze sanktuarium tworzone jest oddolnie, bo tworzą je nie dekrety, ale modlitwa przyjeżdżających tu ludzi. Obaj bardzo chcielibyśmy, aby stało się kolejnym oficjalnym sanktuarium naszej diecezji.

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Perła w Haczowie

Urząd Gminy Haczów

Jadąc w Bieszczady, nie powinniśmy minąć obojętnie Haczowa, malowniczej miejscowości leżącej niedaleko Krosna nad Wisłokiem. Z wielu powodów, ale najważniejszym z nich jest tutejsze sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

Więcej ...

Lektura nie tylko dla parafian

2024-06-16 17:01
Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

archiwum parafii św. Józefa

Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

W diecezjalnym sanktuarium św. Józefa na warszawskim Kole zaprezentowano dzisiaj dwie publikacje dokumentujące dawne i najnowsze dzieje wspólnoty parafialnej na szerokim tle dzielnicy.

Więcej ...

RPO: zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości konstytucyjne

2024-06-17 14:34

Karol Porwich/Niedziela

Proponowane zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości związane m.in. z konstytucyjną ochroną prawa do nauki oraz ochroną pracy - uważa RPO. Wskazuje m.in. na trudności w realizacji podstawy programowej w grupach międzyklasowych. Według RPO zmiany spowodują też utratę pracy przez część katechetów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Kościół

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy