Reklama

Kościół

Jasna Góra: trwa specjalna nowenna przed świętem Matki Bożej Częstochowskiej

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze tradycyjnie przed świętem Matki Bożej Częstochowskiej trwa specjalna nowenna, w czasie której pielgrzymi i częstochowianie „wspólnotowo szturmują niebo”, by wyprosić łaski nie tylko dla siebie, ale także dla Ojczyzny. Tegorocznym kaznodzieją nowennowym jest ks. Artur Ważny z Tarnowa, rekolekcjonista, ojciec duchowny kapłanów, a tematem jego rozważań są słowa: „Maryja, nauczycielka rozeznawania powołania”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Karol Porwich "/Niedziela"

- Chciałbym w czasie tej nowenny, byśmy popatrzyli, w jaki sposób Maryja zgodziła się na Bożą wolę, w jaki sposób Słowo stało się Ciałem w Niej – wyjaśnił kaznodzieja i dodał: „ponieważ mamy robić to samo w naszym życiu, mamy przyjmować Boże zwiastowanie, oznajmienie Jego woli, mamy ją rozeznawać a potem ją stosować w naszym codziennym życiu”.

Nowenna przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej to rekolekcje. Jak przekonuje kaznodzieja są to homilie o Zwiastowaniu Maryi oparte na Ewangelii wg św. Łukasza, nazwane przez niego „szkołą zwiastowania”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Rozeznanie taki tytuł tych spotkań, Maryja nauczycielka rozeznawania. To jest szkoła zwiastowania, bo tam Maryja dokonała rozeznania i powiedziała „amen” i „fiat”. Chcemy się przyglądać temu jak Ona to robiła, żeby to powtarzać później w naszym życiu, ale adekwatnie do naszego powołania - mówił ks. Ważny.

O. Marcin Ciechanowski, podprzeor klasztoru podkreślił, że choć współczesny człowiek nie lubi „trwać w oczekiwaniu”, to jednak Jasna Góra stwarza teraz szansę i zaprasza, by aż dziewięć dni być z Bogiem i Jego Matką.

Karol Porwich "/Niedziela"

- Jesteśmy pokoleniem dość rozpędzonym, czekamy, jak mówił papież Franciszek, na natychmiastowy efekt, ale czy potrafimy się dziś zachwycić taką żmudną, długą formą szturmu do nieba? - pytał paulin.

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski zachęcał, by nowenna „była nabrzmiała modlitwą o Ducha Świętego, aby przez Maryję głębiej wejść w tajemnicę Chrystusa i jego Kościoła”. Jak podkreślał „wkraczamy na drogę zdobycia przez Maryję szczególnych świadków św. Jana Pawła II w jego setną rocznicę jego urodzin i kard. Stefana Wyszyńskiego, o którego beatyfikację kołatamy”.

Każdego dnia w jasnogórskiej nowennie uczestniczą przedstawiciele innych częstochowskich parafii, którzy ze swych kościołów odbywają pielgrzymki piesze. Msze św. nowennowe odprawiane są codziennie na jasnogórskim szczycie o 18.30, z wyjątkiem dwóch ostatnich dni, wtedy Eucharystia rozpocznie się o godz. 19.00. Transmisja w także na jasnogórskim kanale YouTube i w Radiu Jasna Góra.

Reklama

Nowenna jasnogórska jest corocznym duchowym przygotowaniem do święta Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przypadającego 26 sierpnia.

Dziewięć dni modlitwy i sama uroczystość mają przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego Narodu.

Zwieńczeniem nowenny będzie Diecezjalna Procesja Maryjna z katedry na Jasną Górę 25 sierpnia, w wigilię uroczystości poświęconych patronce metropolii częstochowskiej. Procesję poprzedzą uroczyste nieszpory w bazylice archikatedralnej o godz. 17.00.

Karol Porwich/Niedziela

Tradycja procesji maryjnych ulicami Częstochowy w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej liczy już kilkadziesiąt lat. W latach komunizmu były one manifestacją wolności i słowem sprzeciwu wobec narzuconego porządku. Niewygodne dla ówczesnej władzy, często napotykały na problemy organizacyjne piętrzone przez komunistycznych mocodawców. W latach demokracji uliczne procesje ku czci Maryi stały się przede wszystkim świadectwem dojrzałości wiary i przywiązania do tradycji.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2020-08-19 12:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza pielgrzymka Żołnierzy Niezłomnych na Jasnej Górze

Artur Stelmasiak

Pierwsza pielgrzymka kombatantów podziemia antykomunistycznego odbyła się dziś na Jasnej Górze. Abp Sławoj Leszek Głódź zaapelował w homilii o pamięć i modlitwę za tych, którzy ochronili duszę narodu.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Litania do Ducha Świętego

2024-06-26 10:57

red.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?