Reklama

Wirtualna opowieść o Bitwie Warszawskiej

Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej Kancelaria Sejmu przygotowała specjalną galerię na platformie Google Arts & Culture, dzięki której każda zainteresowana osoba będzie mogła prześledzić historię związaną z wojną polsko-bolszewicką oraz zapoznać się z jej parlamentarnym wymiarem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z uwagi na epidemię wystawa prezentowana jest w formie internetowej, a nie tradycyjnej. Bitwę Warszawską uznaje się za jedną z najważniejszych w dziejach świata. Jej stawką była wolność Europy, natomiast z polskiego punktu widzenia zachowanie odzyskanej po latach niewoli państwowości.

Wirtualna ekspozycja została podzielona na 4 części prezentujące przebieg działań zbrojnych, funkcjonowanie Rady Obrony Państwa i Rządu Obrony Narodowej, indywidualne zaangażowanie posłów na Sejm Ustawodawczy w wydarzenia roku 1920, a także negocjacje pokojowe i odbudowę zniszczonego wojną kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród blisko 80 unikatowych obiektów – reprodukcji historycznych, znajduje się stworzona pierwszy raz w historii animacja 3D buławy marszałka Józefa Piłsudskiego oraz animacje map. Na potrzeby wirtualnej ekspozycji przygotowano m.in. animacje ilustrujące walkę o granice Rzeczypospolitej, przebieg frontu i przebieg granicy ustalonej w Rydze. Wykonano także tableau pokazujące skład Rady Obrony Państwa.

Znaczna część obiektów muzealnych pochodzi ze zbiorów Biblioteki Sejmowej, w tym plakaty nawołujące do wstępowania do Armii Ochotniczej, dokumenty urzędowe, legitymacje poselskie czy popiersie premiera Wincentego Witosa. Warto zaznaczyć, że w zbiorach Biblioteki Sejmowej znajduje się ponad 1000 obiektów muzealnych związanych z działalnością Sejmu Ustawodawczego, w tym blisko 100 dotyczy wydarzeń roku 1920.

Ekspozycja prezentowana jest w 4 językach (polskim, angielskim francuskim i niemieckim). Nadzór naukowy nad przedsięwzięciem sprawował prof. Grzegorz Nowik.

Google Arts & Culture to platforma stworzona w 2011 r., na której zbiory udostępnia ponad 2 tys. muzeów z całego świata. Google Arts & Culture buduje technologie które zapewniają darmowy dostęp do sztuki dla każdego, niezależnie od miejsca zamieszkania. Swoje zbiory na platformie prezentują światowej sławy muzea tj. Tate z Londynu, Metropolitan Museum of Art z Nowego Jorku, Musée d'Orsay z Paryża czy Galeria Uffizi z Florencji. Sejm dołączył do GAC w 2018 r. jako 3 instytucja w Polsce po Muzeum w Wilanowie i Muzeum Sztuki w Łodzi. Swoje zbiory na GAC prezentuje zaledwie 8 parlamentów, w tym brytyjski parlament.

Reklama

Wirtualna wystawa: Zobacz

Link do komunikatu: Zobacz

Podziel się:

Oceń:

2020-08-14 09:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: jesteśmy dłużnikami dowódców i żołnierzy Bitwy Warszawskiej

Wojciech Łączyński/archwwa.pl

Wszyscy jesteśmy dłużnikami tej bitwy, tej wojny, tego trudu dowódców i żołnierzy, którzy nas wtedy wszystkich ocalili. Jesteśmy tu dziś w imię długu wdzięczności za ocalenie Warszawy, Polski, Europy i świata przed nawałą ateistycznego komunizmu - powiedział w czwartek wieczorem kard. Kazimierz Nycz w konkatedrze pw. Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku. Metropolita warszawski przewodniczył tam Mszy św. inaugurującej obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Więcej ...

Wstrząs w KWK Mysłowice-Wesoła; jeden górnik transportowany na powierzchnię

2024-05-14 09:04

PAP/Kasia Zaremba

Jeden z czterech górników poszukiwanych po nocnym wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła był we wtorek rano transportowany na powierzchnię. Trwają próby dotarcia do pozostałych – poinformował na briefingu wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej ds. produkcji Rajmund Horst.

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania