Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: musimy zrobić rachunek sumienia z naszego codziennego spotykania się z Jezusem

B.M.Sztajner/Niedziela

– Musimy zrobić rachunek sumienia z naszego codziennego spotykania się z Jezusem, poczynając od znaku krzyża i kończąc dzień znakiem krzyża i modlitwą codziennego – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który przewodnicząc w czwartek uroczystości Bożego Ciała w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii abp Depo pytał: – Czy przeniknęła nas ta myśl i dotknęła ta tajemnica, że przez wiarę staliśmy się uczestnikami życia Bożego już dziś, poczynając od sakramentu chrztu, a zwłaszcza przez przyjmowanie Ciała i Krwi Chrystusa na życie wieczne, że przez Niego będę żył pomimo przemijania i śmierci?

– Długa mowa Jezusa w Kafarnaum nie skończyła się dobrze. Słuchacze odeszli od Jezusa z wyrzutem: „Jakże On może nam dać swoje ciało do jedzenia”. Na synagogę w Kafarnaum padł wówczas już cień i dramat Wieczernika i krzyża na Golgocie – podkreślił abp Depo i wskazał, że „dzisiejsza Ewangelia wzywa nas nie do tego, żebyśmy osądzali Żydów, czy nawet współczesnych nam braci i siostry niewierzących, ale byśmy spojrzeli w głębie naszych serc i zapytali siebie samych w sumieniu: – Jaki jest nasz codzienny stosunek do Jezusa?”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Boże Ciało w Częstochowie

Metropolita częstochowski przypomniał słowa św. Augustyna, który napisał: „Uwierz, aby zrozumieć, zrozum, aby uwierzyć” – Te dwie zasady pokazują nam nie tylko harmonię rozumu i wiary, ale że Bóg w Chrystusie jest Bogiem bliskim, tak prostym jak chleb, na wyciągnięcie, ręki, ust i serca. Trzeba powrócić do bardzo podstawowego aktu wiary, że On jest z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata – kontynuował arcybiskup.

Metropolita częstochowski przypomniał, że w centrum miasta, na drodze od archikatedry ku Jasnej Górze, są kaplice adoracji Najświętszego Sakramentu: w archikatedrze, kościele św. Zygmunta, kościele św. Jakuba i na Jasnej Górze. – Pytamy siebie, jaka jest nasza rzeczywistość, codzienność, czy stajemy przed Nim, aby trwać w Nim i przez Niego? Czy tylko pragnęlibyśmy owego publicznego, folklorystycznego, tradycyjnego wyznania, albo stania albo przechodzenia ulicami? – wołał do wiernych.

– Patrzmy na Jezusa. To On nadaje sens naszemu życiu – zaapelował arcybiskup i przypomniał słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane na pożegnanie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w czerwcu 1979 r.: „Proszę was, zanim stąd odejdę, abyście nigdy nie wzgardzili tą miłością, która objawiła się w krzyżu Jezusa Chrystusa, a bez której życie ludzkie nie ma korzeni, ani sensu”. 

Reklama


Metropolita częstochowski przywołał również scenę z ostatniej procesji Bożego Ciała, której przewodniczył Jan Paweł II w Rzymie. – Gdy procesja ruszyła ulicą Merulana w kierunku Bazyliki Matki Bożej Większej. W pewnym momencie Papież powiedział po polsku: „Chciałbym uklęknąć”. Ówczesny ceremoniarz, a dziś kard. Konrad Krajewski odpowiedział, że samochód bardzo trzęsie i będzie trudno uklęknąć. Kiedy samochód, na którym był Ojciec Święty z Najświętszym Sakramentem był blisko kościoła redemptorystów, Jan Paweł II powiedział stanowczo i głośno: „Tu jest Chrystus! Proszę!”. Ceremoniarze pomogli Ojcu Świętemu uklęknąć. Z wielką trudnością trzymał się oburącz klęcznika, na którym stała monstrancja. Trwało to tylko kilkanaście sekund – mówił abp Depo.

– On tutaj jest. Nasze życie i przemijanie bez Niego nie ma sensu – dodał arcybiskup.

Po Mszy św. odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem we wnętrzu i wokół archikatedry.

Przy ołtarzu Matki Bożej Częstochowskiej abp Depo przypomniał,że w kaplicy w Gastel Gandolfo papież Pius XI kazał umieścić obraz Matki Bożej Częstochowskiej, jak również namalować na ścianie obraz przedstawiający bitwę warszawską z 15 sierpnia 1920 r. i ks. Ignacego Skorupkę z krzyżem w ręku. – Tak jak Maryja zrodziła ciało i krew Jezusowi, tak potrzeba, abyśmy odpowiedzieli na tę miłość na wzór Matki Zbawiciela – wołał arcybiskup.

Reklama

– Tutaj odkrywamy Boga, który nie tylko pochyla się nad człowiekiem i nad całym światem, ale Boga, który dźwiga człowieka i świat. Dlatego jeszcze istniejemy – mówił metropolita częstochowski przy ołtarzu w kaplicy Bożego miłosierdzia.

– Tutaj dotykamy tajemnicy, która spełnia się w Eucharystii. Człowiek ofiaruje Bogu Jego Syna, który tak bardzo stał się solidarny z nami, że wszystko cokolwiek czynimy drugiemu człowiekowi, poprzez uczynki miłosierdzia duszy i ciała, czynimy samemu Chrystusowi – podkreślił.

Przy ołtarzu Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana przypomniał: „My wszyscy jesteśmy z Wieczernika”. – Dlatego nie możemy żyć bez Eucharystii. Życie bez Eucharystii nie doprowadzi do życia wiecznego. Uświadamiamy sobie prośbę uczniów z Emaus: „Zostań z nami Panie!”. Dzień się nachyla, zbliża się wieczór tego świata. Nie bójmy się tego powiedzieć, kiedy człowiek chce zarządzać i organizować świat bez Boga – mówił abp Depo.

– Pomimo, iż Kościół jest zraniony grzechem, potrzebuje kapłanów, którzy będą sprawować Eucharystię do skończenia świata. Prośmy Pana żniwa, żeby nie opustoszało nasze seminarium – kontynuował arcybiskup.

Na zakończenie procesji przy ołtarzu głównym w archikatedrze metropolita częstochowski wskazał, aby ciągle na nowo odkrywać, że Chrystus modlił się w Ogrodzie Oliwnym, w Wieczerniku również za nas. – Kard. Stefan Wyszyński modlił się z wdzięcznością w czasie swojego internowania: „Przeciwnicy, którzy mnie do tego więzienia wtrącili nie zmuszą mnie, żebym ich nienawidził” – mówił arcybiskup.

Reklama

– W testamencie zapisał: „Modlę się, żeby nigdy w mojej Ojczyźnie nie było nienawiści społecznej”. Odczytujmy ten testament, kiedy dzisiaj proponuje się nam nową solidarność. A solidarność to jeden drugiego brzemiona noście, a nigdy jeden przeciw drugiemu. Nie ma prawdziwej solidarności bez fundamentu Boga. Każda inna będzie kłamstwem i obietnicą wyborczą nie do zrealizowania. Bóg na pierwszym miejscu, Chrystus na pierwszym miejscu, Duch Święty, Duch prawdy i jedności na pierwszym miejscu. Wtedy nie przegramy życia – wołał abp Depo.

Metropolita częstochowski udzielił również błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na schodach archikatedry – Za chwilę wyjdę na schody archikatedry, by pobłogosławić miastu i nie tylko wszystkim mieszkańcom, ale wszystkim pielgrzymom, żeby nigdy nie tworzono ścian pomiędzy kościołem a pomiędzy parkami odpoczynku czy rekreacji. Aby nigdy nie nakładano podatków wjeżdżającym do miasta pielgrzymom. Żeby nasze miasto było budowane na prawdzie i na wolności religijnej. Wtedy będziemy maryjni i na zawsze zjednoczeni z Chrystusem – powiedział arcybiskup.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2020-06-11 15:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Perła Lublina

Makieta ukazuje wielkość pierwotnego założenia

Paweł Wysoki

Makieta ukazuje wielkość pierwotnego założenia

Archikatedra jest kościołem najbogatszym i najpiękniejszym. Zawiera skarby naszej kultury chrześcijańskiej – powiedział abp Stanisław Budzik podczas otwarcia wystawy pt. Kult – historia – legendy. Archikatedra lubelska – spadkobierca historii i tradycji.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Wakacje z WOT ruszają już po raz piąty

2024-05-19 07:05

2LBOT

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli