Reklama

Niedziela Kielecka

Gorysławice – kościółek przedmieścia

Kościół w Gorysławicach

TD

Kościół w Gorysławicach

Stoi u wjazdu do Wiślicy, patronuje mu św. Wawrzyniec. Gorysławicki kościół pamięta niejedno, a spośród wydarzeń ostatnich dziesięcioleci – koronację Madonny Łokietkowej z Dzieciątkiem, dokonaną przez prymasa Stefana Wyszyńskiego w 1966 r. Wokół kościoła na wzgórzu zebrały się na modlitwie kilkudziesięciotysięczne tłumy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Byli to: Prymas kard. Stefan Wyszyński, w asyście metropolity krakowskiego abp. Karola Wojtyły i pasterza diecezji kieleckiej bp. Jana Jaroszewicza. W uroczystościach wzięło wówczas udział 36 księży biskupów i ponad 200 księży. Liczbę wiernych określano na ponad 40 tys. Komunii św. rozdano ok. 9 tys. Uroczystość koronacji odbyła się w Gorysławicach, na placu przed kościołem. Po koronacji figurę Matki Bożej przeniesiono do kościoła w Wiślicy.

Gotycko-renesansowy kościół w Gorysławicach zbudowany był w 1535 roku. Już pół wieku później mocno ucierpiał podczas burzliwej elekcji w Polsce, w 1587 r. Zniszczeniu uległy zabudowania przykościelne, a sam kościół „ufortyfikowali armatami i wojskiem, w wielu miejscach podziurawili dach” (ks. J. Wiśniewski). Podobnie działo się podczas rokoszu Zebrzydowskiego 20 lat później.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 1810 r. kościół, przy którym znajdował się też szpital dla ubogich, stracił status parafialnego, stając się filialnym parafii w Wiślicy.

Z zewnątrz wyróżnia kościół dobudowana w latach 70. XVII wieku barokowa kaplica. Znajduje się na jego osi, a nie przylega z boku jak w większości świątyń. W skarpę od południowej strony wmurowany jest fragment kapliczki z płaskorzeźbami Chrystusa i Matki Boskiej oraz datą 1644. Wewnątrz kościoła zachowało się sieciowe sklepienie prezbiterium z herbami Abdank, Odrowąż i Janina na zwornikach. Zakrystię zdobi gotycko-renesansowy portal. We wczesnobarokowym ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Wawrzyńca i św. Szczepana z Trójcą Świętą w tle. W dolnej części namalowana jest postać jego fundatora, Jakuba Gromeckiego, kanonika wiślickiego w połowie XVII wieku. Ciekawym zabytkiem wnętrza jest także XVI-wieczna belka tęczowa, na której umieszczone są rzeźby Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty z tego okresu oraz barokowa figura ukrzyżowanego Chrystusa. W ramach dofinansowanego z funduszy unijnych projektu „Skarbiec świętokrzyski” odnowiono też barokowe ołtarze boczne. W jednym umieszczony jest krucyfiks, a w drugim figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Gotycką rzeźbę Madonny, która tam się pierwotnie znajdowała, podziwiać można w Domu Długosza w Wiślicy.

Podziel się:

Oceń:

2020-06-04 20:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Od wieków jest naszą Matką

Katarzyna Dobrowolska

Wakacje rozpoczęte. Czemu nie wybrać się do urokliwego sanktuarium maryjnego w Stradowie na Ponidziu, które kryje wyjątkowy skarb?

Więcej ...

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst