Reklama

Niedziela Sandomierska

On-line o Janie Pawle II

2020-05-18 20:54

ks. W. Kania

W rocznice 100. urodzin Jana Pawła II diecezjalna rodzina szkół jego imienia zorganizowała e-konferencję o roli św. Jana Pawła II w kształtowaniu i wychowaniu młodego pokolenia.

Szkoły zrzeszone w rodzinie szkół noszących imię św. Jana Pawła II w swoich programach wychowawczych i wydarzeniach szkolnych miały zaplanowany szereg wydarzeń, w których chciano uczcić papieża Polaka oraz przypomnieć jego nauczanie. Ze względu na obostrzenia i zawieszenie zajęć dydaktycznych musiały one zostać odwołane lub przeniesione na późniejszy czas.

W dniu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II placówki szkolne na terenie diecezji sandomierskiej połączyły się za pomocą sieci internetowej w e-konferencji, na której podjęto temat autorytetu osoby św. Jana Pawła II w wychowaniu dzieci i młodzieży.

Spotkanie on-line prowadził Jan Brzozowski, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Potoczku.

Reklama

Wyrażając wdzięczność organizatorom i uczestnikom, bp Krzysztof Nitkiewicz mówił o aktualności świadectwa i nauczania św. Jana Pawła II. Przypomniał sytuację z okresu swojej pracy w Rzymie, gdy po wyborze Benedykta XVI trzeba było powiesić w biurach portret nowego papieża. – Nikomu nie przyszło nawet przez myśl, aby zdejmować w związku z tym portrety Jana Pawła II. Zdecydowaliśmy, że pozostaną one na swoich miejscach natomiast wizerunek Benedykta XVI umieścimy obok. Dzisiaj wydaje mi się to bardzo symboliczne i prorocze – powiedział bp Nitkiewicz.

Biskup zachęcił społeczność szkół noszących imię św. Jana Pawła II do podążania drogą wartości jakimi żył ich patron. Wśród zaproszonych gości do udziału w konferencji była Lubelska Kurator Oświaty Teresa Misiuk, która mówiła o autorytecie św. Jana Pawła II w wychowaniu dzieci i młodzieży. Następnie referat wygłosiła Joanna Szmuc, Dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu pt. „Był On i jest dla nas drogowskazem, zgodnie z którym możemy pewnie kroczyć”.

Osobistym świadectwem o wartości świętego Jana Pawła II w kształtowaniu osobowości młodego człowieka podzielił się Przemysław Nosal, Członek Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Sandomierskiej. Konferencję zakończył swoim wystąpieniem ks. Robert Utnik – Diecezjalny Asystent Rodziny Szkół Świętego Jana Pawła II.

Reklama

W drugiej części obchodów on-line 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II odbyła się transmisja nabożeństwa majowego oraz Mszy św. dziękczynnej z parafii pw. św. Jana Pawła II w Stalowej Woli. Natomiast biskup pomocniczy senior Edward Frankowski otworzył w tamtejszej konkatedrze wystawę pt. „Moje spotkania z Janem Pawłem II”.

Wybrane dla Ciebie

Prezydent podpisał nowelizację ustawy dającą kobietom w ciąży bezpłatny dostęp do leków

2020-05-22 10:44

KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która daje kobietom w ciąży prawo do bezpłatnych leków.

Więcej ...

Abp Ryś do przyszłych diakonów: nie myślcie o swoim życiu na skróty

2020-05-28 17:33

Ks. Paweł Kłys

Nie myślcie o swoim życiu na skróty. Na takie skróty, które są z pozoru pobożne, a tak naprawdę są wygodne. To nie jest żadna pobożność, tylko lenistwo, które chce mieć ładną buzię. Bierzesz pismo od biskupa i mówisz – wola Boża. Przepraszam bardzo, ja nie jestem Panem Bogiem. – podkreślił arcybiskup Grzegorz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Sąd oddala oskarżenia wobec Kai Godek

Sąd oddala oskarżenia wobec Kai Godek

Niestrudzony pasterz narodu

Niedziela w Warszawie

Niestrudzony pasterz narodu

Święty nie rodzi się po śmierci

Wiara

Święty nie rodzi się po śmierci

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw