Reklama

Polska

Abp Hoser: obecność bł. Jana Pawła II na Stadionie Dziesięciolecia była zapowiedzią nowych czasów

Rok 5./Fotokronika/Biały Kruk/Arturo Mari

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecność bł. Jana Pawła II na Stadionie Dziesięciolecia 17 czerwca 1983 r. była zupełnym wyłomem i zapowiedzią nowych czasów – podkreślił abp Henryk Hoser. Z okazji 30. rocznicy pamiętnej Mszy św. w kaplicy na Stadionie Narodowym odbyła się uroczysta liturgia, w czasie której dziękowano Bogu za pontyfikat papieża z Polski, prosząc jednocześnie za Ojczyznę. Koncelebrze przewodniczył abp Henryk Hoser. W homilii biskup warszawsko-praski zwrócił uwagę na symboliczny charakter drugiej pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny oraz pozostawiony przez niego testament. Przywołał słowa papieskiej modlitwy sprzed wizyty w Polsce. – Oby służyła ona: prawdzie i miłości, wolności i sprawiedliwości, pojednaniu i pokojowi - dodał.

- Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski odbyła się w szczególnych warunkach. Nastąpiła bowiem dwa lata po zamachu na Ojca Świętego i Jego cudownym uratowaniu, dwa lata po śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego, który był przewodnikiem narodu, oraz w drugim roku po stanie wojennym, które był jedynie zawieszony a nie zniesiony – przypomniał abp Hoser. Zwrócił przy tym uwagę, że papież mając świadomość dramatyzmu sytuacji, w swoich przemówieniach mówił nie tylko o naszych klęskach, ale również o naszych zwycięstwach, w tym o rocznicy Bitwy pod Wiedniem oraz 600-letniej rocznicy Jasnogórskiego Obrazu, gdzie "zawsze byliśmy u siebie".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp warszawsko-praski zwrócił także uwagę na symboliczny charakter samego stadionu, który jak zaznaczył - miał służyć utwierdzeniu i utrwaleniu reżimu komunistycznego w Polsce. – Zbudowano go dla upamiętnienia manifestu lipcowego z 1944 roku mającego być podstawą Polski Komunistycznej, a jego trybuny wzniesiono z gruzów zburzonej stolicy, a więc z tego co zniszczono w latach: 1939, 1944 i 1945roku – przypomniał kaznodzieja. Podkreślił, że w czasie pamiętnej liturgii sprzed 30 lat "te gruzy były niemym świadkiem powalonej Warszawy i Ojciec Święty miał tego świadomość". - Stąd jego obecność w tym miejscu była zupełnym wyłomem i zapowiedzią nowych czasów - podkreślił abp Hosder.

Reklama

- W trakcie tej pielgrzymki Jan Paweł II przekazał nam podstawowe prawdy dotyczące naszego życia osobistego, społecznego i narodowego. Tłumaczył, że prawdziwym zwycięstwem Polaków jako narodu i jako państwa jest zwycięstwem moralnym. Tylko ono może wyprowadzić społeczeństwo z rozbicia i przywrócić mu jedność – przypomniał abp Hoser. Hierarcha zaznaczył jednocześnie, że mimo upływu lat papieskie słowa nic nie straciły na swojej aktualności. – Tak trudno nam także dziś dostrzec dobro wspólne, a przecież dając innym, bogacimy. Na tym polega ekonomia ewangelii, tak przeciwna ekonomii liberalizmu – stwierdził kaznodzieja.

Zdaniem bp. warszawsko-praskiego, wyraźnym przypomnieniem pielgrzymki bł. Jana Pawła II sprzed 30 lat będą rekolekcje, które 6 lipca odbędą się na Stadionie Narodowym. – Niech nasza dzisiejsza modlitwa ogarnie to wydarzenie, aby przebiegło ono w spokoju i godności, abyśmy mogli odkrywać i uwielbiać Boga ukrytego w Eucharystii i w kierowanym do nas Słowie – zaapelował na zakończenie abp Hoser.

Mszę św. poprzedziła projekcja krótkiego filmu poświęconego wizycie Ojca Świętego 17 czerwca 1983 r. na Stadionie Dziesięciolecia.

Podziel się:

Oceń:

2013-06-19 08:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz w przewodniczył Mszy św. przy grobie Jana Pawła II

Do tego, aby w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II zawierzać cały świat jego wstawiennictwu, zachęcał kard. Kazimierz Nycz w homilii podczas Mszy św. w Bazylice Watykańskiej. Eucharystię przy grobie papieża Polaka koncelebrowali wraz z metropolitą warszawskim abp Józef Guzdek i bp Piotr Jarecki, oraz polscy kapłani mieszkający w Rzymie i Watykanie.

Więcej ...

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

Watykan: pod koniec września papież uda się do Belgii i Luksemburga

2024-05-20 14:07

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Papież Franciszek uda się do Belgii i Luksemburga w dniach 26-29 września - poinformował Watykan w poniedziałek. Do wizyty dojdzie zaledwie dwa tygodnie po powrocie papieża z najdłuższej podróży jego pontyfikatu do Azji i Oceanii, gdzie ma spędzić 12 dni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie