Reklama

Kościół

Kard. Turkson: musimy przygotować się na życie po koronawirusie

W Watykanie powstała specjalna komisja ds. pandemii koronawirusa. Jej zadaniem jest wypracowanie najskuteczniejszych sposobów niesienia doraźnej pomocy, szczególnie na terenach dotkniętych ubóstwem i konfliktami zbrojnymi, a także przygotowanie się do życia w kolejnych kryzysach, jakie nastąpią po COVID-19.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pracach komisji uczestniczy Papież Franciszek, który chciał, aby w jej skład weszli nie tylko praktycy pomocy humanitarnej, ale i wybitni naukowcy różnych dziedzin.

Pracami watykańskiej komisji kieruje prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju. Kard. Peter Turkson podkreśla, że Franciszkowi zależy, aby nie tylko skutecznie nieść pomoc medyczną i żywnościową w obecnym czasie kryzysu, ale również znaleźć odpowiedzi na pytanie, jak skutecznie stawić czoła dramatycznym scenariuszom społeczno-gospodarczym, które jawią się na horyzoncie po pandemii. „Po obecnym kryzysie grożą nam kolejne i choć w bólach, ale musimy uczyć się prawdziwej troski o nasz wspólny dom, do czego Papież profetycznie zachęca w swej encyklice «Laudato sì»” – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Turkson. Wskazuje, że Franciszek poprosił członków komisji o konkretność i kreatywność, podejście naukowe i wyobraźnię oraz spojrzenie uniwersalne i zarazem zdolność dostrzegania lokalnych potrzeb.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Tuż przed Wielkanocą Ojciec Święty, który z niepokojem śledzi rozwój pandemii postanowił tę swoją troskę przenieść na wyższy poziom tworząc specjalną komisję ds. COVID-19. Komisja ta ma towarzyszyć Kościołom lokalnym i wspierać je w podejmowaniu konkretnych działań przeciwko wirusowi

Podziel się cytatem
– mówi papieskiej rozgłośni kard. Turkson. – Drugie zadanie to prowadzenie badań naukowych i refleksji nad tym, jaki będzie świat po pandemii. To zakłada zarówno wymiar społeczno-gospodarczy, jak i np. troskę o bezpieczeństwo, do czego może być wykorzystana sztuczna inteligencja. Wynikami swych prac Watykan chce się dzielić i ściśle współpracować z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi.“

Watykańska komisja ds. pandemii koronawirusa składa się z pięciu grup roboczych. Pierwsza współpracuje ściśle z Cartitas Internationalis stawiając konkretnie czoło obecnemu kryzysowi. W tym celu jest w kontakcie z konferencjami episkopatów na całym świecie oraz nuncjaturami apostolskimi, które przedstawiają rozwój pandemii w poszczególnych krajach. W zakresie niesienia pomocy współpracuje też z Urzędem Dobroczynności Papieskiej, Kongregacją ds. Ewangelizacji Narodów czy Apteką Watykańską. Druga grupa zajmie się badaniami i analizą pandemii, aby zastanowić się nad społeczeństwem i światem po COVID-19, w szczególności w dziedzinie środowiska, gospodarki, pracy, zdrowia, polityki, komunikacji i bezpieczeństwa. Współpracuje m.in. z Papieskimi Akademiami Życia i Nauk. Trzecia grupa jest koordynowana przez Dykasterię ds. Komunikacji. Będzie informowała o podejmowanych pracach i promowała komunikację m.in. z Kościołami lokalnymi, pomagając im odpowiedzieć w autentyczny i wiarygodny sposób na świat po COVID-19. Czwartą grupę koordynuje sekcja ds. relacji z państwami Sekretariatu Stanu. Będzie ona wspierać Stolicę Apostolską w jej relacjach z krajami i organizacjami międzynarodowymi, przekazując im owoce prowadzonych badań, dialogu i refleksji. Celem ostatniej grupy jest zbieranie środków na niesienie pomocy Kościołom lokalnym w czasie pandemii oraz finansowanie działań badawczych, analitycznych i komunikacyjnych komisji.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2020-04-16 16:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Mazur: dziękuję wszystkim zaangażowanym w misje

Werbiści

O historii i współczesnych działaniach Komisji KEP ds. Misji mówił dziś na Zamku Królewskim w Warszawie jej przewodniczący bp Jerzy Mazur.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Borowa Wieś: znaleziono dziewczynkę w oknie życia

2024-05-05 10:01

Karol Porwich

W oknie życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie-Borowej Wsi znaleziono dziewczynkę. Do wydarzenia doszło we wtorek 30 kwietnia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...