Reklama

Homilie

Papież Franciszek: w Kościele prawdziwą władzą jest służba

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prawdziwą władzą w Kościele jest służba - podkreślił papież Franciszek podczas porannej Mszy św. sprawowanej w kaplicy Domu Świętej Marty. Zaznaczył, że w Kościele nie ma miejsca na walkę o władzę. Eucharystię z papieżem koncelebrował dyrektor programowy Radia Watykańskiego, ks. Andrzej Koprowski SJ. Wzięła w niej też udział liczna grupa pracowników rozgłośni papieskiej oraz biura ds. pielgrzymów i turystów watykańskiego Gubernatoratu. Obecni byli również Maria Voce i Giancarlo Faletti, przewodnicząca i wiceprzewodniczący Ruchu Focolari.

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii, w której Pan Jezus zapowiada swoją mękę, zaś uczniowie dyskutują to tym, który z nich jest największy, Ojciec Święty podjął kwestię władzy i służby. Zauważył, że walka o władzę w Kościele nie jest czymś nowym, że jej przejawy możemy dostrzec już w czasach Pana Jezusa. Jeśli chcemy być wierni Ewangelii, to nie powinna jednak mieć ona miejsca, gdyż prawdziwa władza, jak nam swoim przykładem ukazał Pan Jezus, jest władzą służby - tłumaczył papież.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Prawdziwą władzą jest służba. Tak, jak On to uczynił, przychodząc nie po to, aby mu służono, lecz aby służyć, a Jego służba była właśnie służbą krzyża. Uniżył się aż do śmierci na krzyżu za nas, aby nam służyć, ażeby nas zbawić. Nie ma w Kościele innej drogi, aby iść naprzód, jak uniżyć samego siebie. Jeśli nie nauczymy się tej chrześcijańskiej reguły, nigdy, przenigdy nie będziemy umieli zrozumieć prawdziwego orędzia Jezusa o władzy" - stwierdził papież Franciszek.

Ojciec Święty zaznaczył, że kroczenie naprzód oznacza uniżenie samego siebie, nieustanną gotowość, aby służyć. Dodał, że zasadą jest to, iż w Kościele największym jest ten, który najbardziej służy innym. Mimo to od jego początków, aż do naszych dni miała miejsce walka o władzę w Kościele, także w sposobie wypowiadania się.

Reklama

"Kiedy komuś zostaną powierzone obowiązki, które w oczach świata związane są z większymi ciężarami powiada się, że ta kobieta awansowała na prezesa tego stowarzyszenia, że ten człowiek został awansowany. Czasownik 'awansować' jest bardzo piękny i trzeba go używać w Kościele. Tak, został awansowany na krzyż, został awansowany na upokorzenie. To jest prawdziwy awans, który bardziej upodabnia do Jezusa!" - powiedział Ojciec Święty.

Następnie papież przypomniał, że święty Ignacy Loyola w "Ćwiczeniach Duchownych" prosił Ukrzyżowanego Pana o "łaskę upokorzeń". Podkreślił, że to właśnie jest "prawdziwą władzą służby Kościoła". To jest prawdziwa droga Jezusa, prawdziwy awans a nie ten awans światowy.

"Droga Pana to Jego służba: tak jak On wypełnił swoją służbę, tak i my mamy iść za Nim drogą służby. To jest prawdziwą władzą w Kościele. Chciałbym się dzisiaj modlić za nas wszystkich, aby Pan dał nam łaskę zrozumienia tego: że prawdziwą władzą w Kościele jest służba. A także zrozumienia tej złotej zasady, której On nas nauczył swoim przykładem: dla chrześcijanina, postęp, kroczenie naprzód oznacza uniżenie. Prośmy o tę łaskę" - zakończył papież Franciszek.

Podziel się:

Oceń:

2013-05-21 12:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Godzina zbawienia

Kościół parafialny w Oleszycach – mal. Eugeniusz Mucha (XX wiek)/fot. Graziako

Więcej ...

Watykan: W lipcu nie będzie papieskich audiencji generalnych i specjalnych

2024-06-28 13:08

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Lipiec jest tradycyjnie miesiącem odpoczynku papieża Franciszka; nie będą się wówczas odbywać audiencje generalne i specjalne. Komunikat w tej sprawie wydała w piątek Prefektura Domu Papieskiego.

Więcej ...

Mazańcowice: zabytkowa polichromia zajaśniała oryginalnym blaskiem

2024-06-28 18:20
Kościół św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

wikipedia/D T G na licencji Creative Commons

Kościół św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

Zakończyły się prace przy konserwacji późnomłodopolskiej polichromii we wnętrzu świątyni trwają w kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach koło Bielska-Białej. Dekorację malarską w latach 1929-1934 stworzył zespół krakowskiego profesora Adama Giebułtowskiego - ucznia Jana Matejki. Ten sam warsztat pracował przy innych polichromiach zachowanych w kościołach diecezji bielsko-żywieckiej, m.in. w Głębowicach, Porębie Wielkiej, Czańcu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024