Reklama

Aspekty

Diecezjalna Caritas: Warto, by 1% podatku Lubuszan został w naszym regionie

Konferencja w siedzibie diecezjalnej Caritas w Zielonej Górze

Karolina Krasowska

Konferencja w siedzibie diecezjalnej Caritas w Zielonej Górze

Na co przeznaczyć 1% podatku? Na pomoc potrzebującym w regionie - zachęcali w czasie konferencji 16 stycznia pracownicy i osoby korzystające ze wsparcia diecezjalnej Caritas.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na konferencji prasowej w siedzibie diecezjalnej Caritas w Zielonej Górze z przedstawicielami lubuskich mediów spotkali się ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz jej rzecznik prasowy Sylwia Grzyb. Podczas spotkania podsumowano 1% rozliczenia podatku dochodowego za 2018 r. oraz rozpoczęto kampanię 1% podatku - 100% serca. Bohaterami konferencji byli jednak Mateusz, chory na postępujący zanik mięśni oraz Natalia i Kaja, które chorują na dziecięce porażenie mózgowe, którzy dzielili się świadectwem wsparcia jakie otrzymują z 1% podatku przekazanego diecezjalnej Caritas.

- KRS naszej organizacji to 226818. Jest to bardzo ważny numer, bo dzięki niemu możemy pomagać wielu osobom i dzięki temu ta pomoc naprawdę trafia do wielu, wielu osób na terenie całej naszej diecezji - mówiła Sylwia Grzyb.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Już od 15 lutego będą mogli Państwo rozliczać się poprzez portal www.podatki.gov.pl i tam też będzie można oddać swój 1% na naszą organizację, do czego bardzo serdecznie wszystkich Państwa zachęcam - dodała.

Według raportu Ministerstwa Finansów opublikowanego 1 października 2019 r. Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej z 1% podatku otrzymała kwotę 684 886,90 zł, zajmując 145. miejsce w Polsce na 8869 Organizacji Pożytku Publicznego. Na diecezjalną Caritas swój 1% w 2018 r. oddało 11 200 osób, co daje jej 2 miejsce w województwie lubuskim.

Otrzymana kwota w większości przeznaczona jest na leczenie i rehabilitację (505 121,37 zł). Na dzień dzisiejszy ta kwota jest zgromadzona na 119 subkontach, do których przypisana jest indywidualna osoba, która w ten sposób pozyskuje środki na swoje leczenie. Pozostała kwota z rozliczenia jest przeznaczona na działania statutowe Caritas, takie jak prowadzenie stołówki dla bezdomnych i ubogich, przedszkola i świetlicy Caritas. Środki z 1% zostały także przeznaczone na akcję "Z uśmiechem do szkoły" i zakup 1000 plecaków, promocję i organizację działań dla wolontariuszy, prowadzenie magazynów pomocy rzeczowo-żywnościowej w Gorzowie i Zielonej Górze oraz łaźni i ogrzewalni Caritas. Wsparcie otrzymała także Wakacyjna Akcja Caritas oraz akcje związane z pomocą seniorom, osobom niepełnosprawnym i samotnym. Dofinansowanie zyskał także remont dużego ośrodka Caritas dla bezdomnych, który powstaje w Żukowicach.

Reklama

Warto dodać, że rocznie diecezjalna Caritas niesie pomoc ok. 50 tys. osób. - Warto, by 1% podatku Lubuszan został w naszym regionie, żebyśmy się wspólnie wspierali i działali na rzecz naszych mieszkańców - zakończyła Grzyb.

W konferencji uczestniczyli Mateusz, Natalia i Kaja - młodzi ludzie, którzy na co dzień korzystają z subkont Caritas. W przypadku Natalii środki przeznaczane są m.in. na leki, zaopatrzenie medyczne, ale także specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny czy po prostu wózek do poruszania się. - Ze środków z 1% zakupujemy też różnego rodzaju dodatkowe przedmioty do szkoły, z których córka korzysta w formie zabawy czy też nauki. Gdyby nie pomoc z 1% nie byłoby nas w ogóle stać na zorganizowanie podstawowych potrzeb. Dzięki takiej pomocy, osobom prywatnym i firmom, które wpłacają 1%, możemy zabezpieczyć nie tylko podstawy, ale również spełniać marzenia naszych dzieci i wszystkich osób, które wymagają takiej pomocy - mówi pani Iwona, mama Natalii.

- Staramy się jak najbardziej ruchowo usprawnić Natalię. Pracujemy nad jej rączkami. Pracujemy dźwiękowo. Natalia bardzo dobrze reaguje na różnego rodzaju dźwięki, uwielbia odgłosy zwierząt, a przede wszystkim kontakt z dziećmi. Jest to też ogromny plus dla nas jako szkoły, ponieważ nasze dzieci później w przyszłości kiedy spotykają osoby niepełnosprawne, nie boją się, są dużo bardziej otwarte w kontaktach z tymi osobami - mówi Kamil Matras, nauczyciel z SP im. Jana Pawła II w Zaborze, który prowadzi zajęcia rewalidacyjne z Natalią. - Pani Iwona z 1% podatku, który otrzymuje wspiera nasze działania. Zakupiła dla naszej szkoły sprzęt logopedyczny, z którego korzysta nie tylko Natalia, ale też  inne dzieci.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-01-16 11:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Będzie radośnie i kolorowo

2024-04-22 12:35
Dzień Dziecka w Rokitnie odbędzie się już po raz XII

materiały organizatora

Dzień Dziecka w Rokitnie odbędzie się już po raz XII

Caritas zaprasza dzieci z całej diecezji na XII Dzień Dziecka w Rokitnie.

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Zjednoczmy się wokół Mamy! Wkrótce Czuwanie modlitewne w Licheniu

2024-05-06 13:42

Materiał prasowy

Już 18 maja, pod hasłem “Zjednoczmy się wokół Mamy!”, Teobańkologia organizuje w Licheniu czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?