Reklama

Świat

Tokio: Dyrektor Instytutu Polskiego o inicjatywach związanych z polskimi duchownymi w Japonii

SANCHAI/AdobeStock

Historia relacji polsko-japońskich to także historia duchownych, którzy je współtworzyli i wciąż współtworzą. O polskich duchownych w Japonii, ich roili w budowaniu dialogu między oboma Państwami i działaniach Instytutu Polskiego w Tokio, który promuje Polskę na płaszczyźnie kulturalnej w Japonii - opowiedziała dziennikarzom Maria Żurawska, dyrektor placówki na dzień przed wizytą papieża Franciszka do Japonii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- W 2019 roku Instytut Polski w Tokio zorganizował wystawę poświęconą pamięci św. Maksymiliana Kolbe, której autorem jest Jan Hajduga, Rycerz Niepokalanej - przypomniała dyrektor Instytutu Polskiego w stolicy Japonii. Wystawa zorganizowana została dla uczczenia 125. rocznicy urodzin św. Maksymiliana Kolbe oraz 90. rocznicy jego wyjazdu na misję do Japonii. - Wystawa została zaadoptowana i przetłumaczona na język japoński, wystawiona w Nagasaki, w kościele Hongochi, siedzibie franciszkanów. Obecnie wędruje po Japonii - dodała dyrektor Żukowska.

W społeczeństwie japońskim, zwłaszcza wśród katolików silna jest pamięć o historii. W relacjach polsko-japońskich więcej jest duchownych, którzy odegrali ważną rolę. Polacy są też wśród pierwszych męczenników, którzy w Japonii ponieśli śmierć za wiarę. - Wojciech Męciński, jezuita który przybył tu razem z portugalskimi duchownymi w XVII wieku, jest niezwykle dobrze znany. Najbardziej historia ta jest znana w samej Nagasaki. - tłumaczyła Żurawska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przez wiele lat to właśnie miasto położone na południowym krańcu Japonii było bramą do tego kraju. - W ogóle, w Nagasaki Polska jest bardzo rozpoznawana przez, właśnie przez pryzmat polskiego duchowieństwa, nie tylko w kontekście religijnym. Franciszkanie, którzy przyjechali w 1930 roku do Japonii, św. Maksymilian Kolbe i brat Zenon Żebrowski, założyli tu zakon franciszkanów. Prowadzili działalność nie tylko duchowną, ale także społeczną. Japończycy bardzo dobrze pamiętają, że po wybuchu bomby atomowej w Nagasaki wiele dzieci osieroconych znalazło schronienie właśnie w założonym przez Polaków zakonie Franciszkanów - dodaje.

Również czasy najnowsze to znaczna rola duchownych w budowaniu relacji między obu krajami.

- W 2018 roku Tomei Ozaki OFM, zwany w Japonii bratem Tomaszem, odznaczony został Bene Merito w 2018 roku, z rąk ówczesnego wiceministra MSZ Jana Dziedziczaka. Brat Tomasz otrzymał to odznaczenie za krzewienie wiedzy i umacnianie więzów z Polską poprzez swoją działalność - przypomniała dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio.

Reklama

Ojciec Tomei Ozaki to Franciszkanin, który wstąpił na drogę zakonną pod wpływem fascynacji postacią św. Maksymiliana Kolbe. Ozaki przeżył wybuch bomby atomowej i zafascynował się postawą, świętego o. Kolbe, który oddał swoje życie za drugiego człowieka. - Dla o. Ozaki było to niesamowite, bowiem on, jak sam opowiada, miał kolegę, który wiecznie mu dokuczał. I kiedy zobaczył tego człowieka dotkniętego skutkami wybuchu bomby nie był mu w stanie pomóc - tłumaczyła Żurawska. Po czasie, kiedy o. Ozaki poznał postać o. Kolbego zafascynowała go postawa i umiejętność oddania życia za drugiego człowieka. Dzięki temu wstąpił do zakonu. Brat Tomasz został wyróżniony odznaką Bene Merito za wieloletnią popularyzację sylwetki św. Maksymiliana Kolbe w Japonii.

Instytut Polski w Tokio był także organizatorem sympozjum o Janie Pawle II w 2016 roku. W 2018 roku organizował sympozjum poświęcone misjonarzom polskim a także projekcję animowanego filmu o bracie Zenonie Żebrowskim.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-23 10:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Japońska Polonia ciepło wspomina zmarłego nuncjusza

Zmarły 7 września w Tokio nuncjusz apostolski w Japonii abp Joseph Chennoth był wielkim przyjacielem Polski i Polaków. Wielokrotnie przewodniczył Mszom św. dla Polonii, m.in. udzielił sakramentu bierzmowania dużej grupie polonijnych dzieci. „Celebrował tzw. `Msze św. ze św. Janem Pawłem II`. Nigdy nie odmawiał uczestnictwa także w innych polonijnych uroczystościach i wydarzeniach, np. wystawach i prezentacjach filmów związanych z naszymi wielkimi rodakami działającymi przedtem w Japonii św. Maksymilianem Kolbe oraz brat Zeno Żebrowskim" - wspomina o. Paweł Janociński, dominikanin, duszpasterz japońskiej Polonii od ponad 40 lat pracujący w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Więcej ...

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Więcej ...

Pełzająca wojna z katechetami. Czy będzie strajk nauczycieli religii?

2024-05-18 07:06
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

W obliczu tych niepokojących zmian coraz więcej środowisk związanych z systemem oświaty zaczyna wyrażać swoje niezadowolenie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli