Reklama

Polska

Wieluń: uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Reprodukcja Margita Kotas

Trzeba podjąć wysiłek, aby odkryć i zapamiętać, że zanim doszło do pogardy wobec człowieka i pogwałcenia jego praw, najpierw został odrzucony Bóg i ewangeliczne prawo miłości – zaapelował w Wieluniu podczas modlitwy w trakcie obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej bp Józef Guzdek. Biskup Polowy Wojska Polskiego przewodniczył modlitwie w intencji ofiar tego największego konfliktu zbrojnego w dziejach w czasie uroczystości, która odbyła się udziałem prezydentów Polski i Niemiec. W czasie uroczystości odczytany został apel pamięci i złożone zostały kwiaty w miejscach związanych z pierwszymi ofiarami niemieckich nalotów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O godz. 4.40, tak jak przed 80 laty mieszkańców Wielunia zbudziły syreny alarmowe, które dały znak do rozpoczęcia uroczystości i uczciły pamięć ofiar bombardowania. Na Placu Legionów zabrzmiały hymny Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Niemieckiej.

Przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Podkreślił w nim, że II wojna światowa rozpoczęła się od niewyobrażalnego „aktu barbarzyństwa”. – Od aktu niebędącego w istocie aktem wojennym, tylko będącym aktem terroryzmu, od ataku na zwykłych ludzi – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że ta „wojna zaczęła się od zbrodni wojennej”. – Historycy mówią, że Wieluń miał pokazać, jak ta wojna będzie wyglądać, że nie będzie żadnych zasad – powiedział.

Andrzej Duda podziękował prezydentowi Niemiec Frankowi Walterowi-Steinmeierowi za obecność, podkreślił, że to właśnie na jego prośbę główne uroczystości odbywają się w Wieluniu. – Czy myślicie państwo, że to łatwo przyjechać do tego miasta, które zostało tak bestialsko zniszczone? Panie prezydencie - dziękuję! To jest forma moralnego zadośćuczynienia – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent Niemiec przypomniał, że Wieluń miał stanowić nie tylko przykład i pole doświadczeń dla niemieckiej armii, ale jego zasadniczym celem było „starcie go z mapy Polski i jej kultury. – Stoję przed wami, przed tymi, którzy przeżyli i przed potomkami ofiar i jestem wdzięczny, i jest mi wstyd – powiedział.

Zdaniem prezydenta Steinmeiera niemieckie zbrodnie powinny zostać upamiętnione w jego kraju. – Ich ślady dotykają każdego niemieckiego obywatela – powiedział.

Po polsku powiedział: „Chylę czoła przed ofiarami niemieckiej tyranii i proszę o wybaczenie”.

Modlitwie upamiętniającej ofiary nalotów Luftwaffe przewodniczył bp Józef Guzdek. Przypomniał, że 1 września 1939 r. rozpoczęła się najstraszniejsza spośród dotychczasowych wojen. – Pomimo upływu czasu nadal dochodzi do nas krzyk wołających o pamięć i prawdę. Dlatego stajemy w tym miejscu zroszonym krwią niewinnych, aby zaświadczyć wobec całego świata o zbrodni popełnionej na ludności cywilnej. W pokorze pochylamy się przed Tobą – Panem życia – prosząc o życie wieczne dla poległych i zmarłych podczas II wojny światowej – mówił bp Guzdek.

Reklama

Jego zdaniem, „nie wystarczą jednak wspomnienia i nawet najgłębsze wzruszenie”. – Trzeba podjąć wysiłek, aby odkryć i zapamiętać, że zanim doszło do pogardy wobec człowieka i pogwałcenia jego praw, najpierw został odrzucony Bóg i ewangeliczne prawo miłości – przekonywał.

Biskup polowy przywołał słowa suplikacji oraz zachęcił zebranych do modlitwy i służby na rzecz pokoju. – Panie narodów i Władco historii. Wołamy do Ciebie słowami suplikacji: „Święty Boże, święty mocny, święty a nieśmiertelny! Od powietrza, głodu, ognia i wojny – zachowaj nas, Panie”. Prosimy Cię, obdarz nasze czasy pokojem. Spraw, aby Polska, Europa i cały świat były bezpiecznym domem dla wszystkich mieszkańców. Błagamy, aby granice nie dzieliły, lecz stawały się miejscem dialogu oraz źródłem inspirujących spotkań w trosce o budowanie cywilizacji miłości. Maryjo, uproś nam przemianę serc, abyśmy pamiętali, że jesteśmy dziećmi jednego Boga, który nas wzywa do życia w braterstwie i pokoju – powiedział.

Modlitwy odmówili także biskupi Kościołów prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego, a także przedstawiciele religii mojżeszowej i muzułmanin.

Następnie odczytany został apel pamięci i oddano salwę honorową. Prezydenci złożyli kwiaty w przy kamieniu upamiętniającym zbombardowanie Kościoła Farnego, następnie kwiaty złożyli także w miejscu, w którym znajdowały się Szpital Wszystkich Świętych i synagoga.

Podziel się:

Oceń:

2019-09-01 09:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Guzdek: przy biernej postawie ludzi, zło się rozzuchwala

3435 nazwisk zamordowanych Polaków upamiętniono na tych granitowcyh płytach

M. JOŃCZYK

3435 nazwisk zamordowanych Polaków upamiętniono na tych granitowcyh płytach

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni z okazji 75. rocznicy zbrodni katyńskiej z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odbyły się uroczystości upamiętniające Polaków zamordowanych przez sowiecki reżim totalitarny.

Więcej ...

Reforma podstaw programowych. Czy rośnie nam szparagowe pokolenie?

2024-05-17 07:23
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy w konsekwencji wyrośnie nam "szparagowe pokolenie" nie znające nawet Szekspira? 13 maja br. zakończył się termin konsultacji publicznych.<

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli