Reklama

Kościół

Licheń: 30 tys. pielgrzymów na Ogólnopolskim Spotkaniu Trzeźwościowym

Archiuwum Sanktuarium

„Znów nabierzesz sił” to hasło organizowanego po raz 27. Ogólnopolskiego Spotkania Trzeźwościowego, które od piątku trwa w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. W pielgrzymce uczestniczy ponad 30 tys. osób uzależnionych i ich bliskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie już w piątek rozpoczęły mityngi w licheńskiej bazylice: dla anonimowych alkoholików oraz dla dorosłych dzieci alkoholików. Również podczas nabożeństw uczestnicy dzielili się świadectwem swojego życia i drogi do trzeźwości. Na placu przed bazyliką odbył się tradycyjny Mityng pod gwiazdami. Do późnych godzin nocnych dzielono się świadectwem swojego życia i drogi do trzeźwości. „Trzeźwość jest dla mnie darem. Ta pielgrzymka jest moim dziękczynieniem” – mówił jeden z uczestników.

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia, w czasie której pobłogosławiono dyplomy i medale dla osób obchodzących 25. rocznicę trzeźwości. „Maryja chce wyprosić dla nas łaskę wolności, której każdy z nas potrzebuje i szuka. Ona chce, byśmy doświadczyli tu przemiany serca i naszego życia” – mówił ksiądz Janusz Kumala, kustosz Sanktuarium witając ponad 30 tys. wiernych. „Jesteśmy kochani przez Boga, a krzyż jest znakiem Jego nieskończonej miłości. Każdy jest ocalony, nikt nie jest przegrany. Każdy ma szansę – życzę, byśmy tak codziennie spotykali Chrystusa. A Matka Boża Licheńska niech nam towarzyszy i wspiera” – powiedział marianin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Bogu zależy na naszym życiu. Bóg szuka ludzi, widzi wartość każdego z nas. stał się człowiekiem, aby nas wyrwać z tyranii grzechu” – mówił w homilii ks. Robert Krzywicki MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. „Nie potrafimy kochać tych, którzy kochają nas i doświadczać miłości od innych. Dlatego Bóg chce zmienić nasze życie – to jest Dobra Nowina. Nasze życie jest tak skomplikowane, bo ciągle myślimy o sobie. Odpowiedzią jest Jezus, dzięki któremu możemy stać się sprawiedliwymi ludźmi – kontynuował marianin.

Podczas Mszy modlono się za uczestników pielgrzymki i członków ich rodzin, a także zmarłych ze środowisk trzeźwościowych.

Na placu przed nową dzwonnicą odbyło się drugie Ogólnopolskie Spotkanie Społeczności „Ocalonych” oraz koncert, w czasie którego zaśpiewali: Ania Pietrzak, Ania Lorenc, Piotr Magiel, MSW Skład, Raper Arkadio. Z kolei w Kaplicy Trójcy Świętej realizowany był program „Ocaleni”, który 15 sierpnia zostanie wyemitowany na antenie Telewizji Polskiej.

W czasie spotkań trzeźwościowych zorganizowano w sumie 16 mityngów dla wielu grup, m. in.: Anonimowych Alkoholików, Narkomanów, Palaczy, Narkomanów, Przemocowców, Depresantów, Jedzenioholików, Hazardzistów a także ich bliskich. Odbyły się także spotkania dla uzależnionych w języku rosyjskim oraz ukraińskim oraz miting Wspólnoty św. Jakuba 12 kroków dla chrześcijan.

Gośćmi specjalnymi tegorocznych Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych w Licheniu są autorzy książek o tematyce uzależnień: Mika Dunin, Ewa Woydyłło-Osiatyńska oraz Meszuge. To właśnie ostatni autor otrzymał w tym roku nagrodę „Pelikan”, która przyznawana jest osobom zasłużonym dla środowisk trzeźwościowych w Polsce. Po południu kilkaset osób słuchało świadectwa jego życia, które opowiedział przy ołtarzu polowym przed kościołem św. Doroty.

27. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe w Licheniu zakończyła niedzielna poranna Msza św. o godz. 7.30 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

Podziel się:

Oceń:

2019-07-28 12:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

36. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości w ramach Narodowego Kongresu Trzeźwości

Marian Florek

Na Jasnej Górze odbywa się w dniach 17 i 18 czerwca 36. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości w ramach Narodowego Kongresu Trzeźwości.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red.

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej Niezbędnika Katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Dostępna jest również wersja PDF naszego Niezbędnika!

Więcej ...

„Leon z Chicago", film dokumentalny

2025-11-10 19:04
Papież Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV

Dykasteria ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej zaprezentowała nowy film dokumentalny, zatytułowany „Leon z Chicago”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy jestem gotowy wybaczyć z głębi serca?

Wiara

Czy jestem gotowy wybaczyć z głębi serca?

Portugalia/ Maderska policja: odnaleziono ciało...

Wiadomości

Portugalia/ Maderska policja: odnaleziono ciało...

Św. Leon Wielki

Św. Leon Wielki

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Nota doktrynalna o tytułach maryjnych: Matka wiernego...

Kościół

Nota doktrynalna o tytułach maryjnych: Matka wiernego...

Oświadczenie

Jasna Góra

Oświadczenie

Jak uzyskać odpust za zmarłych nie tylko od 1 do 8...

Kościół

Jak uzyskać odpust za zmarłych nie tylko od 1 do 8...

Najważniejsza świątynia świata

Wiara

Najważniejsza świątynia świata

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką