Reklama

Jan Paweł II

Prezentacja sutanny Jana Pawła II z pierwszej pielgrzymki do Polski

Julia A. Lewandowska

Tylko jeden dzień w wadowickim Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II prezentowana jest sutanna, którą Jan Paweł II miał na sobie podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. W papieskim muzeum otwarto wystawę „1979 Światło w mroku. I Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w materiałach z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papieska sutanna znajduje się w zbiorach muzeum w Wadowicach, ale na co dzień przechowuje się ją w magazynie. Z okazji 40. rocznicy wizyty papieża Polaka w rodzinnym mieście wadowiczanie mogą ją oglądać w piątek.

Od piątku również można zwiedzać ekspozycję czasową, przygotowaną przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oraz Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie. Na planszach pokazane są dokumenty, które dotyczą wydarzeń związanych z pierwszą wizytą papieża Wojtyły w Wadowicach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak podaje IPN, który jest współorganizatorem wadowickiej ekspozycji, władze PRL obawiały się przebudzenia powszechnego społecznego oporu; jak się wkrótce okazało, słusznie. „Funkcjonariusze konfiskowali opozycyjne publikacje, tropili transparenty z wolnościowymi hasłami, próbowali ograniczyć handel dewocjonaliami i wydawnictwami religijnymi oraz ich przemyt z zagranicy. Za groźne dla systemu uznali także papieskie nauczanie kierowane do młodzieży” – czytamy w komunikacie prasowym IPN.

Reklama

Muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie i urodził się przyszły papież. Powstało w 1984 r.

Po przebudowie, w nowej formule działa od kwietnia 2014 roku. Przechodząc przez 16 stref tematycznych na 4 kondygnacjach kamienicy, zajmujących 1200 mkw. powierzchni, zwiedzający poznają kolejne etapy życia Karola Wojtyły - Jana Pawła II: od domu rodzinnego w Wadowicach, gdzie „wszystko się zaczęło”, po dom, którym stał się dla niego cały świat.

Goście muzeum odkrywają przedwojenne Wadowice, wędrują z Ojcem Świętym w góry, poznają kontekst historyczny jego działalności i wyruszają w 104 podróże apostolskie. W muzeum można też towarzyszyć Janowi Pawłowi II w jego umieraniu oraz zgłębiać jego drogę do świętości.

Placówka udostępnia prawie 200 autentycznych pamiątek związanych z życiem Jana Pawła II i jego rodziny oraz 140 archiwalnych zdjęć. Wciąż gromadzone są nowe eksponaty, ofiarowywane najczęściej przez osoby z kręgu Jana Pawła II, jak np. osobiste pamiątki przekazane muzeum przez Benedykta XVI w 2017 roku.

Do miejsca narodzin św. Jana Pawła II przybywają ludzie z całego świata. Do tej pory muzeum gościło pielgrzymów z ponad 100 krajów, wśród nich z Arabii Saudyjskiej, Barbados, Burkina Faso, Gabonu, Kuby, Mauritiusa, Wybrzeża Kości Słoniowej, Nowej Zelandii, Chin, Zambii, Kenii czy RPA.

Podziel się:

Oceń:

2019-06-07 16:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Obłóczyny w WSD w Drohiczynie

Dk. Bartosz Ojdana

Trzech alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie otrzymało 7 października br. prawo noszenia stroju duchownego. Bp Tadeusz Pikus podczas uroczystej Mszy św. pobłogosławił sutanny, a chwilę potem alumni III kursu po raz pierwszy założyli szatę duchowną

Więcej ...

Propagator Dzieła Bożego

2024-06-18 14:27

Niedziela Ogólnopolska 25/2024, str. 24

Św. Josemaría Escrivá
de Balaguer

es.wikipedia.org

Św. Josemaría Escrivá de Balaguer

Założył jedną z największych instytucji kościelnych, której misją jest pokazywanie ludziom, jak mogą spotkać się z Bogiem w ich życiu zawodowym i prywatnym.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?