Reklama

Polska

Gniezno: Jutrznia Lednicka i spotkanie młodych pod balkonem papieskim

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

Julia A. Lewandowska

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

Młodzi jadący na dzisiejsze spotkanie na Pola Lednickie zatrzymali się rano w Gnieźnie, by wspólnie z Prymasem Polski wziąć udział w Jutrzni Lednickiej. Po modlitwie wszyscy spotkali się pod balkonem papieskim - na pamiątkę historycznego już spotkania papieża Jana Pawła II z młodymi w 1979 roku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z uczestnikami jutrzni modlił się także dominikanin o. Maciej Zięba, który w krótkiej homilii objaśnił, co znaczy wskazanie św. Pawła, aby sprawować się w sposób godny Ewangelii, trwać mocno w jednym duchu i w niczym nie dać się zastraszyć przeciwnikom.

Chrześcijanin – mówił – jest człowiekiem jedności, a więc działa wspólnie, nie w pojedynkę. Jeśli się rozszczepiamy, jeśli się dzielimy, jeśli w nasze wspólnoty wkrada się duch niezgody, duch porównywania, że jedni są lepsi, a drudzy gorsi, to nie jest to z ducha Ewangelii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Kościół ma byś szkołą jedności” – podkreślił o. Zięba, radząc młodym, by szczególnie wobec obserwowanych dziś prób wyśmiewania i pokpiwania z rzeczy świętych zachowali spokój i łagodność.

„Chrześcijanin nie reaguje agresją, bo poprawa przychodzi nie przez zło, ale przez dobro” – tłumaczył dominikanin zaznaczając jednocześnie, że myli się ten, kto taką postawę utożsamia z bojaźliwością, konformizmem czy słabością.

„Jezus mówi wyraźnie, że posyła nas jak owce między wilki, a nie wilki między wilki. Nie mamy zatem gryźć i szarpać przeciwnika. Mamy nie dać się zastraszyć przeciwnikom i walczyć, ale nie przeciwko komuś ale o coś. Mamy walczyć o wiarę w Ewangelię, aby było jej coraz więcej w naszych rodzinach, w naszym otoczeniu i w naszej Ojczyźnie” – mówił młodym o. Maciej Zięba.

Po modlitwie młodzi przeszli pod balkon papieski w domu arcybiskupów gnieźnieńskich, gdzie przed 40 laty, podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski, papież Jan Paweł II wygłosił pamiętną katechezę o kulturze. Wtedy – zdaniem wielu – zaczął się dialog Ojca Świętego z młodymi, który trwał przez cały jego pontyfikat.

Spotkanie odbyło się w klimacie Lednicy. Młodzi wysłuchali nagrania słów, jakie wówczas papież skierował do ich rodziców i dziadków oraz modlili się za wstawiennictwem świętego papieża. Nie zabrakło też lednickich tańców i słynnych już „haczyków” odtańczonych razem z abp. Wojciechem Polakiem.

Reklama

Na zakończenie młodzi deklarowali, że chcą budować Kościół i dawać świadectwo, że jest święty. Zawierzając siebie i swoje życie św. Janowi Pawłowi II prosili, by jak ich rodziców i dziadków, tak i ich uczył godnie przeżyć życie, potwierdzać swoje człowieczeństwo i odrzucać wszystko co nie prowadzi wzwyż.

Z Gniezna, z błogosławieństwem Prymasa Polski i relikwiami św. Wojciecha młodzi ruszyli na Pola Lednickie, gdzie o 17.00 rozpocznie się oficjalnie XXIII Spotkanie Młodych pod hasłem „Wiesz, że Cię kocham”.

Spotkanie przebiegać będzie w dwóch częściach: Opowiem ci o Spowiedzi i Opowiem ci o Eucharystii. Mszy św. na Polach Lednickich, o godz. 20 przewodniczyć będzie Przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki, zaś homilię wygłoszą wspólnie ojcowie dominikanie Piotr Frey i Rafał Szymko, znani z dominikańskiej serii „Chlebak”.

Po Mszy św. nastąpi Godzina Jana Pawła II i część trzecia spotkania pod hasłem Opowiem Ci o Miłości. Będzie to m.in. czas na wysłuchanie świadectw.

O godz. 23.15 rozpocznie się Adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona wyborem Chrystusa i - o północy – symbolicznym przemarszem pod Bramą-Rybą

Podziel się:

Oceń:

2019-06-01 12:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katolicy i ewangelicy kolejny raz wyruszą szlakiem Ottona III

Katedra w Magdeburgu

Torsten Maue/pl.wikipedia.org/

Katedra w Magdeburgu

Więcej ...

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Od maja do października 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, w miejscu zwanym Cova da Iria, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać.

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania