Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: rozpoczęły się 19. Dni Tischnerowskie

Mszą św. w intencji ks. prof. Józefa Tischnera, odprawioną w kolegiacie akademickiej św. Anny w Krakowie, rozpoczęły się 19. Dni Tischnerowskie. „Dziś trzeba dać szczególnie wyraz wierności Bożemu prawu, wszak rozmaite nasze wspólnoty zaczynają boleśnie pękać” – mówił w homilii dziekan Wydziału Filozoficznego UPJPII ks. prof. Jarosław Jagiełło.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. przewodniczył ks. prof. Wojciech Zyzak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W kolegiacie zgromadzili się przedstawiciele środowiska Znaku i krakowskich uczelni, z którymi związany był ks. prof. Tischner. Obecni byli m.in. Łukasz Tischner, Wojciech Bonowicz, Henryk Woźniakowski raz profesorowie UJ: Franciszek Ziejka i Jacek Popiel.

Homilię wygłosił dziekan Wydziału Filozoficznego UPJPII, ks. prof. Jarosław Jagiełło. Podkreślał jej znaczenie Bożego prawa jako chrześcijańskiego dziedzictwa, które wymaga pielęgnowania i rozwoju „w wymiarze indywidualnym i wspólnotowym”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Może w szczególności dziś trzeba dać wyraz wierności Bożemu prawu, wszak czujemy i widzimy, że rozmaite nasze wspólnoty zaczynają boleśnie pękać, rozpadać się” – mówił duchowny. Dodał, że w tej sytuacji chciałoby się przywołać słowa filozofa „Tylko Bóg może nas uratować”. Kaznodzieja zauważył ponadto, że prawo Boże jest „źródłem duchowego życia i szkołą chrześcijaństwa”. „Parafrazując słowa ks. prof. Tischnera trzeba powiedzieć, że prawo Boże to żyzna gleba, z której wyrasta człowiek o pięknym umyśle” - stwierdził.

Na koniec zaapelował o wierność Bożemu prawu. „Wtedy będziemy wierni człowiekowi i sobie wzajemnie. Człowieka, który stoi obok nas, nie będziemy wtedy zdradzać, poniżać, wyszydzać i lekceważyć” – podsumował kapłan.

W tym roku Dni Tischnerowskie odbywają się pod hasłem „Człowiek. Nowe wyzwania” i poświęcone są nowym wyzwaniom, którym musi dziś stawiać czoła ludzkość i polskie społeczeństwo.

Po raz pierwszy w historii tego wydarzenia pojawi się tematyka okołomedyczna. W cyklu Colloquia Tischneriana wybitny transplantolog prof. Marek Krawczyk wygłosi wykład pt. „Etyka w medycynie zabiegowej - czy nowe technologie wpłynęły na nasze zachowania etyczne?”, a następnie weźmie udział w „Jaskini filozofów” zatytułowanej „Wartość człowieka”.

Reklama

W programie Dni Tischnerowskich znalazła się debata pod hasłem „Jak przerwać spiralę nienawiści?”. Jej uczestnicy skoncentrują uwagę na problemie przemocy, próbach jej zaradzenia czy ograniczenia. Debatę rozpocznie lektura tekstu ks. Tischnera na ten temat w wykonaniu Anny Dymnej, a do rozmowy, oprócz szefowej Fundacji „Mimo Wszystko”, zaproszeni zostali również: Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej, kapelan więzienny i opiekun bezdomnych ks. Józef Krawiec oraz animator działań społecznych w ramach tzw. trzeciego sektora Jakub Wygnański.

Nie zabraknie stałych punktów Dni: pokazu filmów „Tischner na ekranie”, czytania Tischnera, którego w tym roku podjął się Robert Więckiewicz, Otwartego Forum Filozoficznego OFF Tischner, a także gali wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera.

Głównym organizatorem Dni Tischnerowskich jest w tym roku Uniwersytet Jagielloński. Współorganizatorami: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Akademia Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego, Instytut Myśli Józefa Tischnera, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.

Podziel się:

Oceń:

2019-03-27 20:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na Rynku Głównym wigilia dla bezdomnych i potrzebujących

naszemiasto.pl

Na krakowskim rynku trwa - organizowana tradycyjnie przed przed Świętami Bożego Narodzenia - Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących. To wyjątkowe wydarzenie odbywa się już po raz dziewiętnasty. Pomysłodawcą największego w Polsce stołu wigilijnego „pod gołym niebem” jest znany krakowski restaurator i filantrop Jan Kościuszko.

Więcej ...

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Piłkarski PP - triumf Wisły Kraków

2024-05-02 18:56
Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

PAP/Marcin Bielecki

Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

Piłkarze Wisły Kraków po raz piąty w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na PGE Narodowym w Warszawie pokonali Pogoń Szczecin 2:1 po dogrywce. Wcześniej "Biała Gwiazda" zdobyła to trofeum w latach 1926, 1967, 2002 i 2003.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady