Reklama

Polska

Jubileusz 100. rocznicy oswobodzenia Jasnej Góry

Magda Nowak/Niedziela

Sanktuarium Jasnogórskie jako jedno z pierwszych miejsc na ziemiach polskich odzyskało wolność po ponad stu latach zaborów – 4 listopada 1918 r. zostało oswobodzone od Austriaków przez polskich żołnierzy pod dowództwem ppor. Artura Wiśniewskiego. 100-lecie tych wydarzeń świętowano niezwykle uroczyście na Jasnej Górze 4 listopada 2018 r. Narodowy patronat nad obchodami objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świętowanie rozpoczęto dziękczynną Mszą św. o godz. 9.30 w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Wśród obecnych paulinów byli m.in. o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów i o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. – Ta Eucharystia to nasze dziękczynienie, dziękczynienie Bogu za to, że mamy wolność w wymiarze zewnętrznym, ale przede wszystkim dziękczynienie za ciągle zdobywaną wolność w wymiarze duchowym. Tu na Jasnej Górze zawsze byliśmy wolni, bo tu gdzie jest konfesjonał i ołtarz Ojczyzny na nowo powstajemy do życia w łasce, do życia w wolności wewnętrznej – mówił m.in. o. Marian Waligóra.

W homilii abp Wacław Depo podkreślił, że odprawiana Eucharystia jest wielkim dziękczynieniem Bogu za dar wolnej Ojczyzny. – Dziękujemy dzisiaj Bogu Trójjedynemu, Ojcu, Synowi i Duchowi Świętemu, przez szczególne macierzyńskie orędownictwo Bogarodzicy Maryi, że razem z darem życia i chrztu świętego otrzymaliśmy depozyt wiary i patriotyzmu, za to, że Polskę, wolność i niepodległość „krzyżami się mierzy” – mówił m.in. Ksiądz Arcybiskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Jasna Góra: uroczystości dziękczynne w stulecie niepodległości

W darach ołtarza podczas Eucharystii złożonych zostało m.in. pięć ksiąg pn. „Sto życzeń na 100 lat dla Polski” – napisanych przez dzieci życzeń dla Niepodległej. Oprawę muzyczną Mszy św. przygotował chór Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie. Obecni byli m.in.: reprezentanci Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Banku Polskiego, Kuratorium Oświaty, NSZZ Solidarność, Polskiej Grupy Górniczej SA, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, kościelnych, w tym Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, orkiestry dęte. Stawiło się bardzo wiele pocztów sztandarowych szkół, organizacji i stowarzyszeń.

W Kaplicy Pamięci Narodu została odsłonięta tablica poświęcona Arturowi Wiśniewskiemu. W uroczystości uczestniczyła rodzina bohatera, m.in. jego wnuczka Bożena Wiśniewska. Poświęcenia tablicy dokonał abp Wacław Depo. Wyzwoliciel Jasnej Góry walczył w szeregach Legionów Polskich. 4 listopada 1918 r. został komendantem wojskowym na Jasnej Górze. Życie zakończył śmiercią bohatera na polu bitwy pod Nasielskiem, 17 sierpnia 1920 r., ugodzony bagnetem w pierś w czasie odpierania kontrataku bolszewickiego. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Tablicę wykonał Janusz Koniecki, a jej fundatorem jest NSZZ Solidarność Region Częstochowski.

Reklama

Dalsza część uroczystości odbyła się na jasnogórskich błoniach, gdzie przybyły setki ludzi, aby uczestniczyć w niezwykłym święcie. Najpierw odbyło się powitanie pochodu, który przeszedł z placu dr. Władysława Biegańskiego. Na jego czele zuchy i harcerze nieśli 100-metrową biało-czerwoną flagę – dar Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Została ona zawieszona na jasnogórskiej wieży przez komandosów z Lublińca. Korowód na błonia prowadził o. Marian Waligóra, a wielu jego uczestników podążających w rytmie poloneza było ubranych w stroje regionalne i mundury legionowe. Na scenie ustawionej na błoniach „pielgrzymi Niepodległej” usłyszeli piękną pieśń patriotyczną "Moja Polska Niepodległa" - kompozycja, słowa tekstu i wykonanie Agaty Babicz. Rzesze ludzi podziwiały wspaniale odegraną inscenizację wydarzeń z 4 listopada 1918 r. na Jasnej Górze. Większość aktorów to młodzież z Grupy Teatralnej pod Wiszącym Kotem z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie, których przygotowała pani profesor Beata Gendek-Barhoumi. Obsadę uzupełnili rekonstruktorzy historyczni z Katowic i częstochowskiej „Reduty”. W rolę ppor. Artura Wiśniewskiego wcielił się Adam Chałuda.

Na błoniach zapłonął także „ogień wolności” i rozpoczął się śpiew patriotycznych pieśni ze specjalnie przygotowanych przez uczniów na tę okoliczność śpiewników. Ok. godz. 11.20 rozpoczął się na błoniach patriotyczny piknik, podczas którego m.in. prezentowano sprzęt bojowy; dla uczestników przygotowanych zostało ok. 200 litów grochówki. Wzdłuż murów klasztoru ustawiono wystawę planszową Oddziału Katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej „Ojcowie Niepodległości”.

Reklama

Jako wotum dla Maryi – Hetmanki Żołnierza Polskiego lublinieccy komandosi przygotowali w Bastionie św. Rocha wystawę multimedialną pt. „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych. Mirosław „Miron” Łucki (1975-2013)”. Ekspozycja poświęcona jest st. chor. sztab. Mirosławowi Łuckiemu, który zginął podczas operacji przeprowadzonej w nocy z 23 na 24 sierpnia 2013 r. w Afganistanie, a także żołnierzom AK Batalionu „Parasol”, którego tradycje dziedziczy Jednostka Wojskowa w Lublińcu.

Część popołudniową świętowania wypełniło szereg wydarzeń. O godz. 16.30 zaprezentowano w Bazylice Jasnogórskiej Oratorium o kard. Stefanie Wyszyńskim w wykonaniu Filharmonii Śląskiej. Oratorium jest wyrazem wdzięczności za dar paulińskiego Konfratra i swoistym przygotowaniem do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Autorem libretta jest ks. Tadeusz Golecki, a muzykę skomponowali Piotr Pałka i Hubert Kowalski. O godz. 18.00 miała miejsce iluminacja wieży jasnogórskiej, która rozbłysła w narodowych barwach. Ok. godz. 18.30 w Sali Rycerskiej rozpoczęło się nagranie programu telewizyjnego „Ocaleni”. Autorem cyklu jest Rafał Porzeziński. Uczestnicy programu „Ocaleni” o godz. 13.00 wzięli udział w Kaplicy Różańcowej w Mitingu Ocalonych prowadzonym przez Wspólnotę św. Jakuba, a o godz. 15.00 w Drodze Krzyżowej z bp. Tadeuszem Bronakowskim, przewodniczącym Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski.

Kontynuacja świętowania trwać będzie jeszcze 5 listopada. Ze specjalnym koncertem „Pieśń o Ojczyźnie” wystąpi zespół „Śląsk”.

Jubileuszowe uroczystości na Jasnej Górze są jednocześnie podsumowaniem projektu edukacyjnego „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, który zyskał wsparcie programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Niepodległa”, a realizują go: Jasna Góra, delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Podziel się:

Oceń:

2018-11-04 19:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szczecin: Pielgrzymka inna od wszystkich

PAP

10 osób wyruszyło w środę rano w 36. Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Z powodu epidemii koronawirusa, organizatorzy musieli ograniczyć liczbę uczestników. Większość wystartowała już w sobotę z nadmorskiego Pustkowa, jednak to Szczecin jest tradycyjnie oficjalnym początkiem pielgrzymki. Do Częstochowy mają jeszcze ponad 500 kilometrów.

Więcej ...

Bukareszt: nowy nuncjusz przyjęty przez zwierzchnika prawosławia

2024-07-04 18:04
Flaga Watykanu

wikipedia

Flaga Watykanu

Abp Giampiero Gloder, nowy nuncjusz apostolski w Rumunii, został wczoraj, 3 lipca, przyjęty w rezydencji patriarchalnej w Bukareszcie przez patriarchę Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego Daniela - podała rumuńska agencja prawosławna Basilica.

Więcej ...

Łódź: Międzynarodowe folkowanie

2024-07-05 09:30

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Wiara

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Niedziela Świdnicka

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...