Reklama

Polska

Abp Wacław Depo podsumowuje pierwsze spotkanie Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bardzo się cieszę, że to spotkanie rozpoczęło się Eucharystią w Kaplicy Cudownego Obrazu, bo to pozwoliło nam od razu osadzić siebie w podwojach prawdy i wiary, czyli również łaski, która została nam dana i przekazana. Późniejsze spotkania miały na celu zaznajomienie się samych osób uczestniczących w Radzie, bo spotykamy się po raz pierwszy.

Kolejnym punktem była wymiana doświadczeń z pracy poprzedniej kadencji Rady i wskazanie różnych wyzwań, które reprezentanci podejmowali na łamach prasy, w radiu i telewizji, również w Telewizji Trwam. Kolejnym zagadnieniem było orędzie Ojca Świętego Benedykta XVI na tegoroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, bo to jest dar, a zarazem zobowiązanie, abyśmy te treści przybliżali. W kazaniu na Jasnej Górze starałem się wybrać potrzebne dla naszych obrad myśli Papieża. Kolejnym punktem były aktualne wyzwania medialne Kościoła w Polsce, ukazane na tle sytuacji społecznej. Chodziło o wypracowanie pewnych tematów, które będą kontynuowane zarówno w spotkaniach redaktorów czasopism katolickich, jak i katolickich rozgłośni oraz Telewizji Trwam: sprawa gender, eutanazji i obrony życia oraz całej koncepcji sakramentu małżeństwa i rodziny. Podniesiony został również temat przydzielenia dla Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. Rada ds. Środków Społecznego Przekazu KEP wskazała na stanowisko Konferencji Episkopatu Polski i Rady Stałej KEP, wypowiadających się na ten temat (przyp. Biuro Prasowe Kurii Metropolitalnej w Częstochowie: m.in. Komunikat z 359. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski z 3 października 2012 r. w pkt. 10: „Biskupi, zgodnie z wcześniej wyrażonym stanowiskiem w sprawie Telewizji Trwam, kolejny raz upominają się o prawo traktowania nadawców kościelnych na równi z innymi nadawcami” oraz Oświadczenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym z 16 stycznia 2012 r.: „Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski stanowczo apeluje o zmianę stanowiska KRRiT w trwającym procesie koncesyjnym i przyznanie Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. Wykluczenie stacji o charakterze religijnym w procesie koncesyjnym narusza zasadę pluralizmu oraz równości wobec prawa, tym bardziej że większość mieszkańców naszego kraju to katolicy, którzy powinni mieć zapewniony swobodny dostęp do programów Telewizji Trwam w systemie naziemnej telewizji cyfrowej. Oczekują tego również liczni odbiorcy, w tym wielu chorych i samotnych. Ufamy, że Telewizja Trwam – nadająca od ponad ośmiu lat i wykazująca stabilność finansową – zostanie włączona do systemu telewizji cyfrowej w Polsce.”).

Cieszę się, że to spotkanie zakończyło się błogosławieństwem. Niech nas niesie i pomaga przejrzyście przedstawiać naszą prawdę i być jej świadkami wobec tych czy innych głosów sprzeciwu, które z różnych stron i medialnych, i społecznych się pojawiają .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2013-01-31 21:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Fundacja. Niedziela. Instytut Mediów Startuje

Film „Niedzieli” pt. „My wszyscy z Niego” jest już gotowy. Pokazujemy z bliska św. Jana Pawła II. Świadectwa o Papieżu Polaku składają świadkowie jego życia, będący w zasięgu promieniowania świętości Jana Pawła II. Każdy Czytelnik „Niedzieli” może być właścicielem tego filmu. Jest to możliwe dzięki powołaniu Fundacji NIEDZIELA. Instytut Mediów

Więcej ...

"Światło w mieście" - młodzi naprawdę chcą pokazaywać światu Pana Boga!

Julia Gawlik

„Światło w mieście” to inicjatywa grupy młodych ludzi skierowana do ich rówieśników. – Wiedzieliśmy, że chcemy pokazać światu Boga, którego doświadczyliśmy, i oblicze Kościoła, które znamy – mówi Mikołaj Osiński, jeden z liderów projektu.

Więcej ...

Licheń: 25. rocznica beatyfikacji 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej

2024-06-16 08:18

Biuro Prasowe Sanktuarium

Ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz sanktuarium maryjnego w Licheniu Starym, przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej w związku z obchodami 25. rocznicy beatyfikacji 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej. Wraz z marianinem w trakcie Eucharystii modliły się osoby spokrewnione z męczennikami, kapłani oraz siostry zakonne należące do zgromadzeń, z których pochodziły zamordowani przez nazistów osoby konsekrowane. Licheńskie sanktuarium jest ogólnopolskim miejscem kultu błogosławionych 108 męczenników.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kraków: ks. Michał Rapacz ogłoszony błogosławionym

Kościół

Kraków: ks. Michał Rapacz ogłoszony błogosławionym

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych