Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś: metropolita jest posłany razem z Piotrem

Archidiecezja Łódzka

- Metropolita jest posłany razem z Piotrem, by być znakiem miłości - powiedział w rozmowie z KAI abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przebywa w Watykanie, gdzie uczestniczył w uroczystościach ku czci świętych Piotra i Pawła. W czasie dzisiejszej liturgii papież Franciszek poświęcił paliusze, które mianowani w okresie minionego roku arcybiskupi-metropolici otrzymają podczas oddzielnych uroczystości w swoich stolicach biskupich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Grzegorz Ryś powiedział, że przyjęcie paliusza „to moment otwarcia się na miłość ze strony Piotra”. Jak przypomniał św. Piotr szuka ludzi, którzy chcą razem z nim nieść odpowiedzialność za Kościół, co wyraża się przez przyjęcie jego płaszcza, bo tym jest właśnie paliusz.

Metropolita łódzki dodał, że niezwykle ważne jest dla niego doświadczenie Piotra, który żyje, a więc papieża. Przypomniał, że gdy św. Franciszek przybył do Watykanu to najpierw poszedł do papieża, dopiero potem na grób Księcia Apostołów. „Miał to wyczucie, że Piotr jest żyjący w Kościele, dzisiaj jest żyjący w osobie papieża Franciszka” - powiedział abp Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha przypomniał, że otrzymany z ręki Ojca Świętego paliusz jest później nakładany przez nuncjusza apostolskiego w stolicy diecezji danego metropolity, wśród ludzi, którym biskup posługuje, „po to, by ci ludzie zobaczyli, że mają biskupa, który jest w szczególnej jedności z papieżem, nie prowadzi tego Kościoła po swojemu, na swój własny sposób, tylko w jedności z Piotrem” - powiedział arcybiskup.

Reklama

„Metropolita to apostoł, który jest posłany razem z Piotrem. Przeżywa doświadczenie bycia we dwóch, które jest po to - tak zawsze twierdzono w Kościele - żeby być znakiem miłości, a do miłości potrzeba dwóch. Miłość ma dwa przykazania: Boga i bliźniego. Zawsze głęboko czytano w Kościele to posłanie apostołów dwójkami. Metropolita więc jest w szczególny sposób posłany do Kościoła wraz z Piotrem” - zauważył abp Ryś.

Metropolita łódzki podkreślił, że przez ostatnie dziesiątki lat Kościół miał wybitnych papieży: Jana XXII, Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II, Benedykta XVI. „Każdy z tych papieży był inny, teraz jest Franciszek, ale każdy z nich jest bardzo świadomy jak Duch prowadzi Kościół” - powiedział abp Ryś. Dodał, że ogromną radością jest „być uczniem Jezusa w towarzystwie Piotra”.

Przyznał, że ma przekonanie, iż posługa, którą mu powierzono, na ten moment go przerasta. „Skoro jednak taka jest wola Pana Jezusa, to będę chciał wziąć ją na siebie w tym wymiarze, w jakim mi to jest zadane: być znakiem jedności z Piotrem w Kościele łódzkim i łowickim, bo z tylu diecezji składa się metropolia łódzka” - zakończył abp Ryś.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2018-06-29 12:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Kuria Rzymska musi się dostosowywać do wyzwań nowych czasów

Grzegorz Gałązka

O konieczności zmian, by dostosować strukturę Kurii Rzymskiej do wyzwań współczesności mówił Ojciec Święty spotykając się z kardynałami i biskupami wspierającymi go w rządzeniu Kościołem z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Papież zaznaczył, że Kościół jest żywym ciałem i jest nim tym bardziej, im bardziej żyje pełnią Ewangelii.

Więcej ...

Nowenna do św. Stanisława Biskupa Męczennika

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Nowennę do św. Stanisława Biskupa Męczennika odmawiamy między 29 kwietnia a 7 maja lub w dowolnym terminie.

Więcej ...

Watykan: Rozpoczął się obrzęd inauguracji konklawe

2025-05-07 16:35

Vatican Media

W Pałacu Apostolskim rozpoczęła się w środę po południu uroczysta procesja 133 kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie odbędzie się konklawe. Po wejściu do kaplicy kardynałowie składają przysięgę na dochowanie tajemnicy wyboru papieża.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...