Reklama

Polska

Kraków-Łagiewniki: debata nt. jak dziś dawać świadectwo? Inicjatywy papieskie w Polsce

KS. MARIUSZ FRUKACZ

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak mówić i pisać o Janie Pawle II? Jak wygląda percepcja nauczania polskiego Papieża w społeczeństwie? Czy Jan Paweł II jest wciąż osobą medialną? - na te i inne pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty, która odbyła się 14 grudnia w Krakowie-Łagiewnikach w auli bł. Jana Pawła II przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w ramach II Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II.

Debatę poprowadził Tomasz Królak, zastępca redaktora naczelnego Katolickiej Agencji Informacyjnej. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele kilkunastu ogólnopolskich instytucji promujących nauczanie papieża Jana Pawła II, artyści, ludzie nauki i dziennikarze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tomasz Królak, wprowadzając do dyskusji, zauważył, że „konieczne jest przełożenie nauczania papieża na literaturę, sztukę”. - Brakuje nam wciąż solidnych powieści religijnych nawiązujących do osoby, życia i nauczania Jana Pawła II - mówił Królak. - Przy całej mnogości inicjatyw papieskich brak jest wyjścia poza krąg ludzi wierzących - kontynuował.

Reklama

Zastępca redaktora naczelnego KAI pytał również o percepcję nauczania Jana Pawła II w środowisku akademickim. - Teologia ciała obecna w nauczaniu Jana Pawła II wciąż w Polsce leży odłogiem - zauważył Tomasz Królak. Dziennikarz zaznaczył również, że można zaobserwować proces „dewojtylizacji Kościoła w Polsce”. - Czy Jan Paweł II pozostaje wciąż postacią medialną- pytał Tomasz Królak uczestników debaty.

- Bardzo trudno jest z różnymi inicjatywami papieskimi przebić się do głównego nurtu medialnego - mówił Piotr Legutko, kierownik krakowskiego oddziału „Gościa Niedzielnego”. - Doskonale komunikujemy się między sobą, we własnym gronie. Jednak to nie jest powodem do zadowolenia. W Polsce funkcjonuje pewnego rodzaju pęknięcie kulturowe i ciężko jest się przebić do pierwszego obiegu - mówił Legutko.

Z kolei dziennikarka Grażyna Starzak podkreśliła, że „bardzo ważne jest pokazywanie inicjatyw, które nie mogą przebić się w głównym obiegu mediów”. - Jeśli chodzi o Jana Pawła Ii to w różnych środowiskach dzieją się wspaniałe rzeczy, które powinniśmy w mediach pokazywać - mówił Starzak.

Również ks. Robert Skrzypczak zauważył, że „istnieje pewne zmęczenie ciągłym pokazywaniem Jana Pawła II wśród odbiorców mediów”. - Należy pokazywać nie tylko osobę Jana Pawła II, ale ważne tematy wypływającego z jego nauczania - mówił ks. Skrzypczak.

„Jan Paweł II jest doskonałym „kluczem hermeneutycznym” do zrozumienia Soboru Watykańskiego II i Kościoła” - kontynuował ks. Skrzypczak. Dodał, że Jan Paweł II „może nam pomóc w zrozumieniu i przezwyciężeniu wirusa ateistycznego humanizmu, który jest niewątpliwie obecny w naszej rzeczywistości”.

Reklama

Natomiast o. Jarosław Kupczak OP podkreślił, że w świecie akademickim „pisanie o Janie Pawle II spotyka się z rezerwą i nieufnością”. - Tymczasem konieczne jest przetłumaczenie wysokiej teologii na język konkretu - dodał panelista.

O. Kupczak, mówiąc o tematach Jana Pawła II, które nadal są mało popularne, wskazał na ducha Asyżu, czyli debatę z religiami, patriotyzm i teologię ciała. - Bardzo ważne jest rozumienie Kościoła u Jana Pawła II i ideał patriotyzmu - mówił o. Kupczak.

Ponadto Aleksandra Zapotoczny podkreśliła, że Jan Paweł II wciąż jest tematem medialnym, ale często ludzie mają niewielką wiedzę na temat jego nauczania. Zdaniem dziennikarki „źródłem wiedzy o papieżu są filmy, albumy i publikacje książkowe, albumy”.

Paneliści podkreślali, że wiele wspaniałych tematów z nauczania Jana Pawła II „dzisiaj, zwłaszcza wobec młodego pokolenia wymaga atrakcyjnego przekazu”. Dla s. Anny Bałchan to, co najważniejsze wypływa z życia i nauczania Jana Pawła II, „to pójście do drugiego człowieka”. - Jan Paweł II głosił Ewangelię miłości. Jeśli jesteśmy ludźmi wiary, to czego się boimy. Zawalczmy o pewne rzeczy w społeczeństwie - zaapelowała s. Bałchan.

Ks. Rafał Sztejka, szef Redakcji Programów Katolickich TVP, przytaczając dane o milionowej oglądalności programów związanych z papieżem podkreślił, że „Jan Paweł II jest medialny i będzie”. Cytując słowa listu Jana Pawła II do artystów, że „Dobra Nowina ma być przekazywana w sposób pociągający”, ks. Sztejka zwrócił uwagę, że „także Jan Paweł II powinien być pokazywany w sposób pociągający”.

Reklama

Uczestniczący w debacie ks. prał. Paweł Ptasznik z watykańskiego Sekretariatu Stanu powiedział, że „powinno się mówić nie tylko o Janie Pawle II, ale o tym, co mówił Jan Paweł II”. Zdaniem ks. Ptasznika, konieczne jest wciąż podjęcie tematów wypływających z nauczania polskiego Papieża, takich jak prawa narodów, jedność Europy, jej duchowe korzenie, patriotyzm Jana Pawła II, jednoczenie kultur. - Bardzo ważna jest inwestycja środków i sił w człowieka - podkreślił ks. Ptasznik.

Z kolei Grzegorz Polak z KAI podkreślił, jak bardzo ważne jest „pokazanie stylu duszpasterskiego Jana Pawła II”. Dziennikarz KAI ubolewał, że „Jan Paweł II znika z kaznodziejstwa” . Grzegorz Polak postulował również zwrócenie większej uwagi na nauczanie społeczne Jana Pawła II. - Jakże wymowna jest dzisiaj idea „wyobraźni miłosierdzia”.

Uczestnicy debaty mogli się również zapoznać z działalnością różnych instytucji propagujących nauczanie Jana Pawła II, jego dzieło i życie. Zaprezentowane zostały różne inicjatywy promujące nauczanie papieskie, m.in. Dzieło Nowego Tysiąclecia, Szlaki Papieskie, Centrum Myśli Jana Pawła II. O działalności Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie mówił ks. Mariusz Frukacz, zastępca redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Forum inicjatyw poświęconych Janowi Pawłowi II jest dziełem Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, a honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął kard. Stanisław Dziwisz.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-14 19:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: sukces akcji „Kredkobranie” dla uczniów na Kresach

nick.amoscato / photo on flickr

18 dużych palet przyborów szkolnych zebrano w tegorocznej akcji „Kredkobranie”, prowadzonej przez Fundację Ignatianum we współpracy z krakowskim Stowarzyszeniem „Korzenie”. Dary trafią do najmłodszego pokolenia Polaków mieszkających na Kresach.

Więcej ...

Kijów: Ministerstwo Kultury zobowiązane do przekazania katolikom kościoła św. Mikołaja

2025-07-25 11:07
Kościół Świętego Mikołaja

pl.wikipedia.org.

Kościół Świętego Mikołaja

24 lipca 2025 r. Sąd Najwyższy Ukrainy odmówił wszczęcia postępowania kasacyjnego w sprawie skarg Ministerstwa Kultury i Komunikacji Strategicznej Ukrainy oraz Narodowego Domu Muzyki Organowej i Kameralnej od orzeczenia Dniepropetrowskiego Okręgowego Sądu Administracyjnego z dnia 24 stycznia 2025 r. potwierdzające niezgodność z prawem niewykonania przekazania kościoła św. Mikołaja w Kijowie wspólnocie religijnej parafii św. Mikołaja. Polecenia przekazania świątyni wydał niemal 20 lat temu 9 grudnia 2005 r. ówczesny prezydent Ukrainy, Wiktor Juszczenko.

Więcej ...

LN siatkarek - Polki kontra mistrzynie olimpijskie w grze o finał

2025-07-26 07:56

PAP/Marian Zubrzycki

Polskie siatkarki w walce o finał Ligi Narodów w łódzkiej Atlas Arenie w sobotę o godz. 16 zmierzą się z mistrzyniami olimpijskimi z Paryża - Włoszkami. Rywalki, triumfatorki rozgrywek w poprzednim roku, nie przegrały z rzędu 27 ostatnich oficjalnych spotkań.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Wiadomości

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że...

Kościół

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny