Reklama

Świat

Wiedeń: 15 grudnia rozesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W najbliższą sobotę 15 grudnia odbędzie się w Wiedniu nabożeństwo ekumeniczne, podczas którego nastąpi rozesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Otrzymają je delegacje skautów z Austrii oraz 13 innych krajów świata. Światełko w Grocie Narodzenia w Betlejem zapalił 27 listopada 11-letni chłopiec z chrześcijańskiej rodziny arabskiej. Zastąpił on austriackie „dziecko pokoju”, które w tym roku nie mogło pojechać do Ziemi Świętej ze względu na izraelsko-palestyński konflikt zbrojny. Do Austrii Światło Pokoju przywiózł organizator tego przedsięwzięcia, Günther Hartl z radia ORF Górnej Austrii.

Rozesłanie Światła Pokoju przebiegać będzie w tym roku w całej Austrii pod hasłem odpowiedzialności za naturalne środowisko człowieka. W nabożeństwie uczestniczyć będą delegacje organizacji harcerskich z Belgii, Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji Słowenii, USA i Włoch. Szczególnie licznie przybędą grupy skautów austriackich. Będą oni rozdawali betlejemskie światło mieszkańcom swoich krajów. W Austrii tradycyjnie już w Wigilię Bożego Narodzenia betlejemskie światełko zapłonie we wszystkich parafiach chrześcijańskich , na dworcach, w stacjach Czerwonego Krzyża, w koszarach oraz w stacjach radia i telewizji ORF.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Już 16 grudnia skauci niemieccy zaniosą Betlejemskie Światło Pokoju do Monachium i Fryzyngi. Tego dnia w monachijskiej katedrze nabożeństwo ekumeniczne poprowadzą kard. Reinhard Marx, luterański biskup Heinrich Bedford-Strohm oraz protoprezbiter Apostolos Malamoussis z greckoprawosławnego wikariatu Bawarii. Obecni będą liczni przedstawiciele parafii katolickich i ewangelickich z całych Niemiec, którzy zabiorą światło do swoich wspólnot.

Również 16 grudnia światło trafi do Polski. Polscy harcerze, którzy od 18 lat uczestniczą w tej akcji, roznoszą Światło Betlejemskie do szpitali, szkół, domów opieki społecznej, kościołów, urzędów i instytucji w całym kraju. Akcjom tym towarzyszą zazwyczaj zbiórki upominków dla dzieci, spędzających święta w szpitalach i domach dziecka, a także dla pensjonariuszy domów spokojnej starości.

Reklama

Według inicjatora akcji, austriackiej ORF, Betlejemskie Światło Pokoju zapłonie w tym roku w 30 krajach europejskich, także w innych krajach, m.in. w USA. Harcerze przekazują światło wybitnym osobistościom w całej Europie. W latach poprzednich byli to m.in. bł. Jan Paweł II, Benedykt XVI i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, a także byli szefowie państw czy rządów, np. Helmut Kohl czy Michaił Gorbaczow. Od kilku lat Światło Betlejemskie płonie w stolicy Unii Europejskiej - Brukseli. W ub.r. otrzymał je m.in. przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso. W Adwencie 2001 r., po zamachach terrorystycznych w Nowym Jorku, Betlejemskie Światło Pokoju ustawiono na Ground Zero.

Akcja Betlejemskiego Światła Pokoju organizowana jest od 1986 r. z inicjatywy rozgłośni radiowej ORF Górnej Austrii. Rokrocznie tuż przed Adwentem, wyróżnione za aktywność socjalną dziecko z Górnej Austrii zapala w Grocie Narodzenia w Betlejem światło pokoju i przewozi je do Austrii, by następnie przekazywać je mieszkańcom własnego kraju oraz do krajów sąsiedzkich.

Ze względu na napiętą sytuację w Ziemi Świętej wybrane w tym roku „dziecko pokoju” - 13-letnia Christina Mader, wyróżniona za to, że wielką troską otacza dwie swoje koleżanki z zespołem Downa, nie mogła pojechać do Betlejem. To zadanie przypadło 11-letniemu Khaderowi Ballutowi z chrześcijańskiej rodziny arabskiej. Austriacka dziewczynka przywiezie Betlejemskie Światło Pokoju z Linzu do Wiednia na ekumeniczne nabożeństwo rozesłania.

Mimo iż rozpoczęta przed 26 laty akcja skautów austriackich zatacza coraz szersze kręgi, organizatorzy apelują, aby Betlejemskie Światło, „symbol pokoju, nie stało się powodem gorączkowego współzawodnictwa”.

Za „matkę” pomysłu Światła Pokoju uważa się austriacką artystkę Adę Brandstetter. Zaproponowała ona w 1986 r., aby w Wigilię Bożego Narodzenia radio ORF podziękowało specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w popularnej od lat w Austrii akcji pomocy niewidomym „Światło w ciemności”. Stąd narodził się pomysł innej inicjatywy - światła pokoju z Betlejem, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach, głównie europejskich. Wśród mieszkańców Austrii obie akcje: „Światło w ciemności” i Betlejemskie Światło Pokoju cieszą się wielką popularnością.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-12 10:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: pokoju nie można budować na strachu

Grzegorz Gałązka

Pokój nie może być budowany na strachu przed wzajemnym wyniszczeniem, ale trzeba go tworzyć w oparciu o sprawiedliwość i pełny rozwój ludzkości. Papież Franciszek pisze o tym w przesłaniu skierowanym do uczestników rozmów w sprawie traktatu o całkowitym zakazie broni jądrowej. Pod egidą ONZ odbywają się one w Nowym Jorku.

Więcej ...

Zaproszenie na Koncert Uwielbienia

2024-05-29 22:18

plakat organizatorów

- Organizatorom zależy, aby przedłużyć radość wynikającą z celebracji Mszy św. sprawowanych w tym dniu i procesji eucharystycznych przechodzących ulicami miast i wiosek – informuje Monika Kulak.

Więcej ...

Biskupi na Boże Ciało: wartość Eucharystii, jedność, prawo do publicznego wyrażania wiary

2024-05-30 21:50

Karol Porwich / Niedziela

Znaczenie Eucharystii, uczestnictwo we Mszy świętej, świadectwo wiary, konieczność ewangelizacji, ale także kwestie społeczne takie jak prawo do publicznego wyznawania wiary, miejsce symboli religijnych w przestrzeni publicznej, religia w szkołach czy aborcja były tematem kazań polskich biskupów na uroczystość Bożego Ciała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Święta i uroczystości

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania