Reklama

Zdrowie

Irlandia: w maju referendum nt. aborcji

Bożena Sztajner/Niedziela

Prawdopodobnie już w maju br. w Irlandii odbędzie się ogólnokrajowe referendum dotyczące aborcji. Projekt zmian ma być gotowy na początku marca, ale premier Leo Varadkar już zapowiedział, że poddana pod głosowanie zostanie możliwość dokonania aborcji do 12. tygodnia, na życzenie matki. Obecnie obowiązujące w Irlandii prawo, ósma poprawka do Konstytucji, przewiduje możliwość zabicia dziecka nienarodzonego tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia matki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Irlandzki rząd wyraził właśnie zgodę na zorganizowanie ogólnokrajowego referendum, którego celem będzie zastąpienie ósmej poprawki do Konstytucji przepisem zezwalającym na aborcję na życzenie matki do 12. tygodnia życia. Jak powiedział premier Leo Varadkar po tym terminie aborcja dozwolona miałaby być tylko „w wyjątkowych okolicznościach”, gdy istnieć będzie poważne ryzyko dla życia lub zdrowia kobiety lub w przypadku, gdy dojdzie do śmiertelnej anomalii płodu.

Według dziennika "The Irish Times", irlandzki gabinet decyzję tę podjął jednogłośnie. Gazeta publikuje również wyniki sondażu, z którego wynika, że aż 65 procent irlandzkich wyborców opowiada się za zmianami w prawie aborcyjnym. Przeciwnego zdania jest 35 procent badanych.

Obecnie w Irlandii aborcja jest możliwa jest jedynie w przypadku, gdy w sposób bezpośredni gdy ciąża zagraża życiu matki. W konstytucji od 1983 r. istnieje zapis, zrównujący prawa matki i nienarodzonego dziecka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2018-01-31 13:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mogły legalnie zabić swoje dzieci

Więcej ...

Co najmniej 36 osób zginęło, a 200 zostało rannych w wyniku zawalenia się rusztowania na kościół

2025-10-02 09:19

Vatican Media

Co najmniej 36 osób zginęło, a 200 zostało rannych w wyniku zawalenia się prowizorycznego rusztowania na kościół w Etiopii. Do tragedii doszło 1 października, w trakcie nabożeństwa, a informuje o niej francuski dziennik „La Croix”, powołując się na etiopskie media.

Więcej ...

Maturzyści na Jasnej Górze „zarywają noce” … na modlitwie

2025-10-02 15:54

BPJG

Zdaniem maturzystów noc jest dobra nie tylko na naukę czy zabawę, ale i na modlitwę. Szczególnie mniejsze grupy klasowe, zwłaszcza z Polski wschodniej, wybierają nocne czuwania. Aż 700 km przejechali maturzyści z Włodawy, pielgrzymkę rozpoczęli od Apelu Jasnogórskiego, a zakończyli modlitwę dziś o 4 rano. Mówią o sobie, że „są do tańca i do różańca” i z optymizmem patrzą na stojące przed nimi wyzwania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Różaniec z Aniołami - tajemnice światła

Wiara

Różaniec z Aniołami - tajemnice światła

Jaka jest moja wiara w obecność Aniołów Stróżów?

Wiara

Jaka jest moja wiara w obecność Aniołów Stróżów?

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Pytania o Anioła Stróża

Wiara

Pytania o Anioła Stróża

Każdy, kto sobie tego życzy, może przyjąć Komunię...

Wiara

Każdy, kto sobie tego życzy, może przyjąć Komunię...

Nowenna do św. Michała Archanioła

Wiara

Nowenna do św. Michała Archanioła

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Ksiądz zmarł na zawał serca podczas Mszy św.

Kościół

Ksiądz zmarł na zawał serca podczas Mszy św.

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel

Święta i uroczystości

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel