Reklama

Polska

Prymas Polski: rok 2018 będzie szczególną okazją do wdzięczności

Episkopat.pl

„Rok 2018 będzie szczególną okazją do wdzięczności za odzyskanie niepodległości i za tych wszystkich, którzy odważnie wznosili nasz wspólny dom, opierając go na fundamentach solidarności, jedności i troski; dom otwarty i gościnny, wrażliwy na tych, którzy uciekają od wojen, głodu, dyskryminacji, prześladowań czy ubóstwa” – powiedział podczas noworocznej Mszy św. Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita gnieźnieński przewodniczył w południe w katedrze gnieźnieńskiej Mszy z okazji przypadającej 1 stycznia uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, która – jak przypomniał – od początku jest z Kościołem i nadaje mu macierzyńskie oblicze. Wskazując na nie wskazał na wszystkie matki, które – jak powtórzył za papieżem Franciszkiem – „są najsilniejszym antidotum na nasze skłonności indywidualistyczne i egoistyczne, na nasze zamknięcia i apatie, na naszą obojętność i zamknięte dla innych nasze uszy i serca”.

„Społeczeństwo bez matek byłoby społeczeństwem, które straciłoby serce, które utraciłoby zmysł rodzinny, byłoby społeczeństwem bez litości, bez miłości, bez wrażliwości, bez serca, społeczeństwem egoistów zapatrzonych w siebie, kierujących się jedynie chłodnym wyrachowaniem, upojonych władzą czy owładniętych własnym, doraźnym interesem” – mówił Prymas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zachęcał też do uważnego wsłuchania się w papieskie wezwanie do życia w pokoju i do gorliwej modlitwy o pokój.

„Pokój, który aniołowie głoszą pasterzom w noc Narodzenia Pańskiego, jest głębokim pragnieniem wszystkich ludzi i wszystkich narodów, szczególnie tych, którzy najbardziej cierpią z powodu jego braku” – cytował orędzie abp Polak podkreślając, że w tym roku wśród tych ludzi papież Franciszek wskazuje szczególnie na migrantów i uchodźców, którzy, by żyć w pokoju, gotowi są ryzykować życie.

„To prawda – cytował dalej Prymas – że przyjęcie drugiego wymaga konkretnego zaangażowania, czujnej i wyrozumiałej uwagi, że trzeba postępować zgodnie z cnotą roztropności, że właśnie na rządzących spoczywa konkretna odpowiedzialność wobec własnych społeczeństw”.

„Czy jednak – pytał dalej – oprócz tej jasnej świadomości, która wzywa do rozsądku i roztropności, nie trzeba nam dziś usłyszeć z papieskiego przypomnienia, że w tym wszystkim rozpowszechniła się retoryka, która wyolbrzymia zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego lub koszty przyjęcia nowych przybyszów, lekceważąc w ten sposób godność ludzką, którą należy uznać we wszystkich, bo są synami i córkami Boga”.

Reklama

„Ci, którzy podsycają strach przed migrantami być może w celach politycznych, zamiast budować pokój, sieją przemoc, dyskryminację rasową oraz ksenofobię, które są źródłem wielkiego niepokoju dla tych wszystkich, którym leży na sercu ochrona każdego człowieka” – cytował w odpowiedzi znaczące słowa papieskiego orędzia metropolita gnieźnieński.

Przypomniał też słowa św. Jana Pawła II, że „jeśli wielu ludzi podziela marzenia o świecie, w którym panuje pokój, jeśli docenimy wkład migrantów i uchodźców, ludzkość może coraz bardziej stawać się rodziną wszystkich, a nasza ziemia prawdziwie wspólnym domem”.

„Wśród tych, którzy uwierzyli w to marzenie byli także i nasi przodkowie, którzy sto lat temu, także tutaj, w Wielkopolsce i na Kujawach, uwierzyli w marzenie o wolnej i niepodległej Polsce” – mówił abp Polak.

„Rok 2018 będzie dla nas wszystkich szczególną okazją do wdzięczności za odzyskanie niepodległości. Będzie okazją do wdzięczności za przelaną na polach bitew krew. Będzie też okazją do wdzięczności za tych wszystkich, którzy odważnie wznosili nasz wspólny dom, opierając go na fundamentach solidarności, jedności i troski o wszystkich, którzy potrzebują pomocy: dom otwarty i gościnny, pełen miłości i szacunku, wrażliwy na tych, którzy uciekają od wojen i głodu, od dyskryminacji, prześladowań czy ubóstwa. Czy to jest naprawdę niemożliwa do zrealizowania utopia? A może trzeba nam z głębi naszych serca z wiarą zawołać: niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy łaską” – powiedział na koniec Prymas Polski.

Podziel się:

Oceń:

2018-01-01 13:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: Kościół musi być blisko ludzi, blisko ich spraw

Abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wojciech Polak

„Kościół nie może ograniczać się do samego siebie. Musi iść odważnie i dawać świadectwo, musi być blisko ludzi i ich codziennych spraw, blisko trosk i radości, cierpień i nadziei” – powiedział w Damasławku (archidiecezja gnieźnieńska) Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Ks. Jan Schneider – obrońca kobiet

2024-06-25 09:31
K. Jan Schneider

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej

K. Jan Schneider

Chcesz poznać niezwykłego Sługę Bożego, który spalał się w służbie innym? Przyjdź 30 czerwca do wrocławskiej katedry!

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?