Reklama

Polska

Rycerze Kolumba: modlitwa i działanie

Peregrynacja relikwii i obrazów św. Brata Alberta, współpraca ze zgromadzeniami Albertynów i Albertynek, pomoc miejscowościom poszkodowanym podczas huraganów, to niektóre z dzieł podejmowanych przez Rycerzy Kolumba w minionym roku, który podsumowano podczas pielgrzymki na Jasną Górę w dniach 17 i 18 listopada br. Pielgrzymka była okazją do wspólnej modlitwy z abp. Wacławem Depo – metropolitą częstochowskim, który wiosną br. objął obowiązki kapelana stanowego Rycerzy, a także do wysłuchania konferencji oraz realizacji konkretnego dzieła charytatywnego: zbiórki pościeli, koców, ręczników i innych rzeczy, które podczas zbliżającej się zimy będą bardzo potrzebne w albertyńskich przytuliskach i placówkach pomocowych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Wacław Depo, który poprowadził Apel Jasnogórski 17 listopada, a 18 listopada przewodniczył Mszy św. dla Rycerzy w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, zaznaczył, że naszą obecnością w miejscu zawierzenia Bogu zaświadczamy, że modlitwa nie jest tylko sposobem zachowania się człowieka wobec Boga, ale jest sposobem istnienia w Bogu, w którym żyjemy, poruszmy się i jesteśmy. Tak jest też w domu rodzinnym, gdzie nie tylko sposób rozmawiania, ale wzajemna postawa świadczy o bliskości lub obcości. – Chcemy przez modlitwę przebijać granice nieba i ziemi, mieć świadomość, że Bóg jest z nami poprzez swojego Syna i daje nam na tych drogach Maryję, naszą Matkę i Przewodniczkę – podkreślił Arcybiskup.

W akcie zawierzenia złożonym podczas Mszy św. Rycerze Kolumba powierzyli Maryi swój zakon, działający w Polsce od 11 lat. Prosili, aby prowadziła ich do Chrystusa i pomagała wzbudzać w sercach ducha służby pełnej miłości. By wspierała ich w wypełnianiu misji powierzonej Rycerzom przez św. Jana Pawła II, który prosił, aby byli silnym, prawym ramieniem Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas konferencji Siostry Albertynki: s. Bernarda Kostka i s. Dominika Uściłowicz podziękowały w imieniu zgromadzenia Rycerzom Kolumba za podjęcie w Roku Brata Alberta peregrynacji relikwii Świętego oraz za wydatną pomoc finansową i rzeczową. – Ten rok pozwala, by Brat Albert stał się nam bliższy. Byśmy zrozumieli, że przez zaspokojenie podstawowych potrzeb osób ubogich, jak jedzenie i nocleg, a potem przez zorganizowanie im pracy, br. Albert ukazał nam wymiar człowieczeństwa – podkreśliła s. Bernarda. – Bieda wciąż istnieje, ale ma różne oblicza. – To co robią Rycerze Kolumba jest przyczynkiem do tego, aby pomóc naszym podopiecznym odzyskać wiarę w siebie i w pomoc drugiego człowieka. Czasem nie trzeba wielkich dzieł, ale drobnych serdecznych gestów.

Charyzmat św. Brata Alberta oraz działalność powołanych przez niego zgromadzeń oraz pracę Albertynów i Albertynek rozpoczętą niedawno na Ukrainie przybliżył brat starszy Albertynów br. Paweł Flis. – Istotą pomocy jest spotkanie, aby człowiek nie czuł się samotny, aby przez kontakt z drugą osobą powoli odkrywał drogę do samego siebie i do Boga – podkreślił br. Paweł.

Reklama

Konferencję o charakterze formacyjnym wygłosił o prof. Andrzej Kukła – redemptorysta. W wykładzie zatytułowanym „Wolni i umiłowani synowie wezwani do wewnętrznej walki” rozważał on m. in. takie zagadnienia jak: współczesny patriotyzm, odwaga w obronie krzyża, posłuszeństwo prawdzie, rodzina i komunikacja w rodzinie.

Podczas konferencji wręczono Nagrody im. Mc Givneya oraz im. Kolumba, a także inne przyznawane przez zakon wyróżnienia. Rycerzom z diecezji radomskiej przekazano nagrodę „Viventi Caritate” przyznaną przez Fundację im. bp. Chrapka. Nagroda świadczy o zauważeniu i docenieniu działalności Rycerzy Kolumba w całym kraju. Rycerze z diecezji radomskiej zainicjowali w tym roku ważną akcję zbiórki makulatury. Zebrano jej 220 ton, a za uzyskane fundusze zakupiono inkubator dla jednego ze szpitali.

Organizowana przez Rycerzy peregrynacja relikwii, obrazu „Ecce Homo” i portretu br. Alberta, która rozpoczęła się w marcu br., w dwóch rejonach kraju: północ i południe będzie jeszcze trwać. W części północnej peregrynacja odbyła się w 48 parafiach, a w 19 jest zaplanowana, natomiast w części południowej zakończyła się w 27 parafiach, a odbędzie się jeszcze w 18. Prowadzona w tym czasie zbiórka na cele charytatywne przyniosła dotąd ponad 73 tys zł i wiele darów rzeczowych.

Delegat stanowy Rycerzy Kolumba Tomasz Wawrzkowicz podziękował Rycerzom za aktywność i podejmowanie ważnych inicjatyw w swoich parafiach. Zachęcał, by poprzez informację zapraszać mężczyzn do wstępowania w szeregi Rycerzy Kolumba i realizowania w życiu zasad, którymi są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Podziękował abp. Wacławowi Depo za przyjęcie funkcji kapelana stanowego Rycerzy Kolumba. Podziękował również redakcji „Niedzieli” za objęcie patronatu nad tegoroczną pielgrzymką i wspólne działania jak m. in. dołączenie do jednego z październikowych numerów tygodnika informatora poświęconego „Nowennie Pompejańskiej”.

Na zakończenie Abp Wacław Depo zwrócił uwagę, że w oddziaływaniu na rodzinę, które jest jednym z celów Rycerzy Kolumba, trzeba odkryć na nowo postać św. Józefa, który nie jest milczącym świadkiem, jest człowiekiem zawierzenia Bogu i jego obietnicom. Jego wierność i odpowiedź Bogu trzeba postrzegać w kategoriach zmagania się z trudnościami, które występowały na jego drodze. – O pomoc dla nas i naszych rodzin trzeba ufnie zwracać się do świadków tajemnicy wcielenia i odkupienia, do Maryi i św. Józefa – podkreślił Arcybiskup, który na zakończenie udzielił uczestnikom pielgrzymki pasterskiego błogosławieństwa.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-18 22:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasnogórskie obchody 25-lecia Human Life International w Polsce

Piotr Drzewiecki

Human Life International w Polsce – Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia – obchodzi 25-lecie swojej działalności. Główna celebracja tego jubileuszu odbędzie się na Jasnej Górze w Kaplicy Cudownego Obrazu podczas Mszy św. w dniu 27 października (sobota) o godz. 11.

Więcej ...

Ks. Jan Schneider – obrońca kobiet

2024-06-25 09:31
K. Jan Schneider

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej

K. Jan Schneider

Chcesz poznać niezwykłego Sługę Bożego, który spalał się w służbie innym? Przyjdź 30 czerwca do wrocławskiej katedry!

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?