Reklama

Polska

Gorzów Wlkp.

Znaleziska w katedrze mariackiej

Katedra w Gorzowie

Piotr Miler

Katedra w Gorzowie

Nóż wczesnośredniowieczny, gwoździe, osiemnastowieczna moneta, ceramika, rękopisy i nuty to niektóre ze znalezionych rzeczy w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim podczas prac porządkowych trwających po lipcowym pożarze świątyni. Porządkowanie odbywa się przy udziale archeologów Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Akcja uprzątania po pożarze pozwoliła dotrzeć do miejsc, które do tej pory nie były dostępne – powiedział w rozmowie z KAI Bartosz Lewicki, rzecznik prasowy ENERIS Ochrona Środowiska, firmy, która prowadzi porządki w katedrze.

- Nie ma żadnej presji czasu. Muzealnicy mogą pracować bezpiecznie i mieć pewność, że na składowisko odpadów nie trafi nic cennego - mówił Bartosz Lewicki. Jak dodał, muzealnicy pracują wykrywaczami metali i przesiewają śmieci fragment po fragmencie. Składowisko mieści się przy ul. Podmiejskiej w Gorzowie Wlkp.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stanisław Sinkowski z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp. stwierdził, że odnalezione rzeczy to raczej "niebiańska archeologia". Muzealnik przypomniał, że wieża katedralna była kiedyś mieszkaniem dzwonnika, tam także przebywał m.in. margrabia Brandenburski, stąd też ta różnorodność przedmiotów datujących się od czasów średniowiecza do dzisiejszych.

Reklama

Sinkowski podkreślił, że znaleziska to są przede wszystkim przedmioty codziennego użytku m.in. skorupy naczyń glinianych pochodzące ze schyłku średniowiecza tzw. naczynia siwe. Są to najstarsze fragmenty znalezione na stropie, nad kruchtą.

Archeolog przypomniał, że prace w tych działaniach prowadzone są od połowy września. - Sprawdzaliśmy warstwę, która zalega na stropie. Natomiast od wczoraj sprawdzaliśmy to, co było wywiezione na tereny przedsiębiorstwa Eneris. Poza tymi naczyniami były fragmenty gazet przedwojennych i powojennych.

W katedrze znaleziono też nóż zrobiony w stylistyce wczesnośredniowiecznej, monetę z 1777 r., rękopisy i nuty. - Jeszcze wszystko przed nami bo działania będą kontynuowane – wyjaśnił Stanisław Sinkowski.

Katedra gorzowska znajduje się w centrum miasta i jest jego symbolem. 1 lipca tego roku w katedrze był pożar. Dzięki sprawnej akcji gaśniczej zniszczona została tylko wieża katedry, ale remontu wymaga cały kościół. Obecnie trwają zbiórki pieniędzy na jej odbudowanie.

Podziel się:

Oceń:

2017-10-03 19:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziekan Teologii KUL: to studia, które dają możliwość pracy w wielu dziedzinach

ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka

KUL

ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka

Po co jest świat, człowiek, jaką rolę pełni Bóg w konstrukcji świata, to pytania na które można znaleźć odpowiedź studiując teologię. Daje ona także możliwość pracy w wielu dziedzinach – mówi ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, który został nowym dziekanem Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Prof. Tomkiewicz: Jako naród nosimy rany stanowiące część tożsamości

2024-05-20 10:19

Adobe Stock

Skutki doznanych zbrodni wojennych to rany, które w sobie jako naród nosimy, ale które są też częścią naszej tożsamości. One nas tworzą, to doświadczenia naszych przodków - powiedziała portalowi Polskifr.fr prof. Monika Tomkiewicz, badacz z warszawskiego Instytutu Pamięci Narodowej. 20 maja przypada 82. rocznica mało znanej zbrodni w Święcianach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele