Reklama

Polska

Abp Jędraszewski: Eucharystia to pamiątka daru miłości

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył w Wielki Czwartek Mszy Wieczerzy Pańskiej w Katedrze Wawelskiej. „Eucharystia to nie jest pamiątka aktu okrutnej śmierci Chrystusa na krzyżu i Jego przerażających cierpień, ale pamiątka daru miłości, która kazała Mu oddać swoje życie za braci” – mówił w homilii metropolita krakowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wstępie hierarcha zaznaczył, że to, co Kościół świętuje w Eucharystii, nie jest zwykłym powtórzeniem tego, co wydarzyło się na Ostatniej Wieczerzy w Jerozolimie. "To nie jest tylko wspominaniem i odtworzeniem tego przejmującego spotkania Chrystusa z apostołami. Wyjątkowość tego, co wówczas się wydarzyło, sprowadza się do pięciu słów: Eucharystia, communio, solidarność, przemiana i tajemnica" - powiedział.

Tłumacząc pierwsze słowo wskazał, że wierni mają sprawować sakrament Chrystusa. "Bo istotą Ostatniej Wieczerzy nie jest spożywanie baranka paschalnego, ale wielka modlitwa pochwalna Chrystusa, a sednem tej modlitwy są słowa konsekracji. Słowa przemieniające chleb w ciało Chrystusa, a wino w Jego przenajświętszą krew" - nauczał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak dodał, ta ofiara, złożona Bogu za ludzi i dla ich zbawienia, wymaga wysławiania. "Chrystus oddając za nas swoje życie, oddając życie za tych, którzy Go obrażali swoimi grzechami i ciągle obrażają, był w swej miłości doskonały jak Ojciec. A takiej miłości też oczekuje od nas" - zauważył.

Arcybiskup wskazał, że Eucharystia to Komunia św., która pozwala wiernym wstępować w krew i ciało Chrystusowe. "Pozwalamy, aby ona w nas działała, aby nasze życie było przesiąknięte odtąd życiem Chrystusa - jako, że krew znaczy życie, a jednocześnie, ponieważ jest ona wyrazem ofiary, przelewa się ona za nas i dla nas. I nasze życie także takie być powinno - ofiarą z siebie dla innych i za innych" - stwierdził.

Podkreślił, że to właśnie buduje Kościół. "Tak tworzymy Kościół, ponieważ spożywając ten sam chleb i spożywając tą samą krew, tworzymy jedno ciało, bo z tego samego chleba bierzemy. Jesteśmy włączeni w Chrystusa, wstępujemy w komunię z Nim, jesteśmy wszyscy jedno - tą jednością, o którą On prosił i błagał Ojca w swojej modlitwie arcykapłańskiej na zakończenie Ostatniej Wieczerzy" - głosił.

Reklama

Odnosząc się do solidarności, która zdaniem metropolity, także symbolizuje Eucharystię, zaznaczył, że solidarność międzyludzka powinna mieć porękę i fundament w Jezusie Chrystusie. "Autentyczna solidarność wyrasta z Niego, Jezusa który mówi: 'Noście swoje brzemiona nawzajem, jedni drugim pomagając'. Nigdy solidarność przeciw komuś, zawsze solidarność z kimś budowana na Chrystusie" - powiedział.

Hierarcha mówił także, że w Eucharystii krzyż przestaje być narzędziem śmierci i staje się znakiem najwyższej ofiary z siebie, która wynika z najgłębszej miłości. "Ta zwycięska miłość ukrzyżowana pokona śmierć, Chrystus zmartwychwstanie, co sprawi, że odtad Ci, którzy los swój łączą z Jezusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym mają nadzieję życia wiecznego. A mając tak fundamentalną nadzieję są zdolni, jedynie oni, przemieniać świat na lepsze" - ocenił.

Dopowiedział, że Eucharystia to także tajemnica, która każe wybiegać z ogromną nadzieją ku niebiańskiemu Jeruzalem. "Ku tej uczcie radości i chwały, która nie będzie miała końca, która jest wielką tajemnicą, ale tajemnicą dającą nam życie. Życie karmione ciałem i krwią Chrystusa za nasze zbawienie" - powiedział na zakończenie abp Jędraszewski.

W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej na Wawelu arcybiskup Marek Jędraszewski umył stopy 12 mężczyznom z Domu Pomocy Społecznej w Skale. Po Eucharystii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ciemnicy znajdującej się w Kaplicy Batorego.

Podziel się:

Oceń:

2017-04-13 21:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski na zakończenie Dni św. Jana Pawła II w Krakowie: nieustannie pokazywał Chrystusa

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Ukazywał prawdę o człowieku w Chrystusie i przez Chrystusa, zwłaszcza wtedy, kiedy wskazywał na tajemnicę miłości człowieka objawiającej się przede wszystkim w życiu małżeńskim i rodzinnym – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. sprawowanej w katedrze na Wawelu na zakończenie XVII Dni Jana Pawła II.

Więcej ...

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej religijnej działalności. Bł. Piotr To Rot

Karol Porwich/Niedziela

Piotr przyszedł na świat w 1912 r. w wiosce Rakunai na wyspie Nowa Brytania znajdującej się w Archipelagu Bismarcka, na północny wschód od wyspy Nowa Gwinea na Oceanie Spokojnym. Jego rodzice byli jednymi z pierwszych chrześcijan na wyspie.

Więcej ...

Łódź: Mali tułacze z Litzmannstadt

2024-07-08 15:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Sejmowe głosowanie za aborcją do 9. miesiąca ciąży

Wiadomości

Sejmowe głosowanie za aborcją do 9. miesiąca ciąży

Panie, przymnóż nam wiary

Wiara

Panie, przymnóż nam wiary

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył

Kościół

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył "Cyrk Motyli" -...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....