Reklama

Polska

Abp Jędraszewski: na krwi męczenników buduje się Kościół

Marian Sztajner/Niedziela

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przewodniczył w czwartek Mszy św. w kościele św. Józefa na Podgórzu w Krakowie. Był to kolejny etap wielkopostnej pielgrzymki wiernych do kościołów stacyjnych archidiecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krakowski kościół św. Józefa był tego dnia odpowiednikiem rzymskiej świątyni św. Apolinarego. Jak zauważył abp Jędraszewski, w czwartek wokół relikwii świętego zgromadzili się wierni w Rzymie, którzy zapewne rozważali same początki nowego, Bożego ludu jakim jest Kościół. - Na męczeństwie wszystkich prześladowanych wtedy chrześcijan, którzy dla wiary byli gotowi oddać własne życie budował się w trudnych czasach Kościół i buduje się także dzisiaj - stwierdził metropolita krakowski.

Przypomniał, że już Jan Paweł II XX wiek nazwał ponownym “wiekiem męczenników” i dodał, że tak samo można nazwać także wiek XXI. - Około 300 mln chrześcijan w różnych częściach świata cierpi prześladowania dla Jezusa. Statystycznie, dzisiaj także kilkunastu z nich dla Chrystusa odda swe życie - wyliczał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odwołał się również do postawy Abrahama, który zdaniem arcybiskupa uwierzył słowu Bożemu i z tą wiarą poszedł w nieznane. Przekonywał też, że wszyscy, którzy podobnie jak on uwierzyli Bogu, niezależnie od trudności, jakie ich spotykają, idą w Jego imię. - Cóż dopiero powiedzieć o tych wszystkich chrześcijanach, którzy tym bardziej łączą swój los z Jezusem Chrystusem - pierwszym z męczenników. Na ich wierze, na ich krwi i na ich świadectwie buduje się Kościół - mówił.

Przypomniał również przymierze, jakie Bóg zawarł z Abrahamem. Obiecał wtedy, że stanie się on “ojcem mnóstwa narodów”. O tych słowach - zdaniem metropolity - zapomnieli jednak Izraelici. - Byli przekonani, że ten związek z Bogiem dotyczy tylko ich i stąd z jednej strony szczycili się i wynosili pośród innych narodów, a z drugiej ich serca stawały się zamknięte na to, co mówili do nich Boży wysłannicy i na to, co mówił do nich Jezus Chrystus - stwierdził.

Dodał, że choć odrzucili Jezusa, zdradzili Go i wydali poganom, powstał nowy, Boży lud - święty, apostolski i katolicki Kościół. Metropolita krakowski zauważył też, że Wielki Post jest czasem odkrywania na nowo tego, kim są wierni jako Kościół. Zachęcił przy tym, by rozważać to w kontekście różańcowych Tajemnic Światła. Przypomniał, że pierwsza z nich ukazuje Jana Chrzciciela, który wzywa do nawrócenia. - Kościół jest społecznością ciągle nawracającą się, ciągle odnawiającą się, dzięki łasce Ducha Świętego, który przed wiekami, podczas chrztu Janowego zstąpił na Jezusa Chrystusa - mówił arcybiskup.

Reklama

Kolejna tajemnica mówi o nieustannej obecności w Kościele Syna Bożego, który - tak jak niegdyś na uczcie weselnej w Kanie Galilejskiej - tak teraz chce uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach życia swoich wiernych. Arcybiskup zwrócił również uwagę na misyjny charakter Kościoła. Jak wskazał, Chrystus wciąż wysyła swoich uczniów, by szli głosić Królestwo Boże.

Zauważył też, że rozmodlony Kościół wpatruje się w Chrystusa wraz z Piotrem, Jakubem i Janem podczas przemienienia na Górze Tabor. Ponadto, Kościół żyje Eucharystią. - Żyje tą wielką tajemnicą Chrystusa, który daje się nam jako pokarm niebiański pod postacią chleba i wina (...) A my dzisiaj prosimy Boga, aby pogłębiał naszą wiarę, umacniał naszą nadzieję i sprawiał, że możemy powiedzieć: "Boże znam cię, bo jesteś miłością, bo jesteś miłosierdziem, bo jesteś naprawdę moim Ojcem" - zakończył.

Podziel się:

Oceń:

2017-04-07 08:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski o świętach, religijności, relacjach polityki z Kościołem

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

O komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia oraz o tym, że polityki rozumianej jako odpowiedzialność za dobro wspólne nie da się oddzielić od Kościoła – mówił w wywiadzie dla PAP metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Jak przyznał, religijność nie wróciła jeszcze do poziomu sprzed pandemii, a apostazje są w archidiecezji pojedynczymi przypadkami.

Więcej ...

Red. naczelny portalu niedziela.pl podczas Apelu Jasnogórskiego: „Błogosławiona Rodzina Ulmów – ludzie Słowa”

2024-07-07 21:25

flickr.com/episkopatnews

Choć w liturgii Kościół dziś świętuje niedzielę, to jednak tak się składa, że dziś właśnie przypada – po raz pierwszy – liturgiczne wspomnienie Błogosławionych Męczenników Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, „Samarytan z Markowej”. Może po ludzku nieco nam i szkoda, że to ich pierwsze po uroczystej beatyfikacji wspomnienie, poniekąd przysłania świętowanie Dnia Pańskiego, ale może to też i jakiś szczególny znak, bo przecież byli to właśnie ludzie, którzy zawsze w ukryciu, bez rozgłosu, w cichości, w tej ewangelicznej „izdebce” swego domu po prostu żyli Ewangelią.

Więcej ...

Łódź: Mali tułacze z Litzmannstadt

2024-07-08 15:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Sejmowe głosowanie za aborcją do 9. miesiąca ciąży

Wiadomości

Sejmowe głosowanie za aborcją do 9. miesiąca ciąży

Panie, przymnóż nam wiary

Wiara

Panie, przymnóż nam wiary

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył

Kościół

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył "Cyrk Motyli" -...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....