Reklama

Polska

Abp Gądecki w Dzień Chorego: wiara pozwala odkryć sens choroby

Abp Stanisław Gądecki

Episkopat.pl

Abp Stanisław Gądecki

W święto Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, abp Stanisław Gądecki odwiedził pacjentów Szpitala MSWiA im. prof. Ludwika Bierkowskiego w Poznaniu i poświęcił akt erekcyjny nowego bloku operacyjnego z centralną sterylizatornią. Metropolita poznański przewodniczył też uroczystej Mszy św. w kaplicy szpitalnej pw. św. Józefa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Kościół rozumie gorące pragnienie zdrowia człowieka chorego i radzi żarliwą modlitwę o uzdrowienie. Odwołanie się chorego i jego otoczenia do modlitwy nie wyklucza korzystania z naturalnych środków medycznych służących przywróceniu zdrowia” − podkreślił w homilii metropolita poznański, zwracając się do chorych, dyrekcji szpitala i personelu medycznego.

Przewodniczący KEP zaznaczył, że Kościół jest przekonany, że każdy człowiek cierpiący winien walczyć z chorobą i wszystkimi godziwymi sposobami starać się o zachowanie swego zdrowia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii zwrócił też uwagę na cierpienie jako jeden ze sposobów włączenia się chrześcijanina w budowę Kościoła duchowego i „dopełnienia braków udręk Chrystusa”, o których pisał św. Paweł w Liście do Kolosan. „W pewnych okolicznościach, gdy cierpienie może stać się sposobem na budowanie Kościoła, wypada nam przyjąć cierpienie jako łaskę. Przez tego rodzaju cierpienie chrześcijanin buduje Kościół duchowy, dzięki łasce Chrystusa zdobywa wewnętrzną dojrzałość i wielkość duchową” − stwierdził abp Gądecki.

Metropolita poznański zauważył, że doświadczenie cierpienia może stać się dla chrześcijanina uprzywilejowanym sposobem przekazywania łaski i źródłem, z którego może czerpać mądrość serca.

Przewodniczący KEP, poruszając problem wiary i życia wiecznego, podkreślił, że największą pomocą dla umierającego człowieka jest wiara w Boga i nadzieja na życie wieczne, dlatego umocnienie chorego w wierze w Boga przez rodzinę, lekarzy i pielęgniarki jest najwyższą formą humanizacji śmierci. Oznacza zaangażowanie się w ułatwienie powrotu chorego do swego Stwórcy.

Po Mszy św. metropolita poznański poświęcił akt erekcyjny nowego bloku operacyjnego z centralną sterylizatornią oraz odwiedził chorych na oddziale urologii.

Akt erekcyjny został wmurowany w stopę fundamentową nowego budynku.

Reklama

„Nowy blok budowany jest po to, by pacjenci mieli lepsze warunki do leczenia, a szpital spełniał standardy i wyróżniał się na mapie miasta Poznania” − zaznaczył Przemysław Daroszewski, dyrektor Szpitala MSWiA. Budynek będzie miał trzy kondygnacje, na trzeciej powstanie blok operacyjny, poniżej zostanie umiejscowiona centralna sterylizacja, a na najniższej znajdą się gabinety lekarskie. Budynek będzie połączony z obecną placówką, a pacjenci dodatkowo zyskają windę komunikacyjną.

Uroczyste otwarcie nowego bloku operacyjnego zaplanowana jest na 2019 r.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Aurelia Ostrowska, dyrektor Departamentu MSWiA w Warszawie, Marlena Maląg, wicewojewoda wielkopolski, Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Jędrzej Solarski, wiceprezydent Miasta Poznania.

Z okazji XXV Światowego Dnia Chorego bp Grzegorz Balcerek odwiedził chorych w Domu Opieki Społecznej przy ul. Niedziałkowskiego i w Szpitalu Przemienienia Pańskiego, bp Damian Bryl w szpitalu przy ul. Lutyckiej, a bp Zdzisław Fortuniak w szpitalu w Gostyniu.

Dzisiaj też w godz. 10.00-13.00, w budynku Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. Stanisława Kostki przy ul. Głogowskiej 92 w Poznaniu, kilkaset osób skorzystało z bezpłatnych porad lekarzy specjalistów, m.in. stomatologa, urologa, geriatry i dermatologa. Pacjenci mogli też wykonać podstawowe badania diagnostyczne w ramach organizowanej już po raz dziewiąty przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej tzw. białej soboty.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Poznaniu im. prof. Ludwika Bierkowskiego świadczy usługi medyczne w obecnej siedzibie od 1976 roku.

Placówka ma 10 oddziałów i 20 poradni specjalistycznych, rozbudowane zaplecze diagnostyczne, z pracownią tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz Zakład Rehabilitacji Leczniczej i Osób Niepełnosprawnych. Szpital MSW w Poznaniu ma również dwie kliniki: Klinikę Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Angiologii z nowoczesną Hybrydową Pracownią Naczyniową oraz Klinikę Neurologii i Chorób Naczyniowych Układu Nerwowego z Pododdziałem Leczenia Udarów, zaliczaną do czołówki największych ośrodków w kraju pod względem nowoczesnego leczenia udarów mózgu.

Reklama

Patronem szpitala jest poznaniak, prof. Ludwik Bierkowski (1801−1860) − współtwórca nowoczesnej medycyny polskiej XIX wieku, uczestnik powstania listopadowego. W latach 1821-1825 studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Berlińskiego. Uważany był „za urodzonego” chirurga.

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest w Kościele 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

Podziel się:

Oceń:

2017-02-11 20:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Strach, respekt i wielka ufność

Niedziela łódzka 5/2016, str. 3

Daniel Trzaskowski

Archiwum

Daniel Trzaskowski

Więcej ...

Londyn: więcej ataków na chrześcijan

2024-06-26 07:21

Karol Porwich/Niedziela

Andreas Blum, proboszcz niemieckiej parafii św. Bonifacego w londyńskiej dzielnicy Eastend, zwrócił uwagę na konsekwencje konfliktu na Bliskim Wschodzie dla chrześcijan w Londynie. W angielskiej metropolii chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 50 procent mieszkańców miasta. Od czasu ataku Hamasu na Izrael wzrosła liczba ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Londynie.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?