Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do chorych: Ludzie cierpiący dźwigają świat z Chrystusem

Ks. Mariusz Frukacz

„Ludzie cierpiący dźwigają świat z Chrystusem”- mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali kapelani szpitalni, duszpasterze chorych i cierpiących, na czele z ks. Jackiem Marcińcem, duszpasterzem osób niepełnosprawnych w archidiecezji częstochowskiej. We Mszy św. wzięli udział członkowie m. in. Katolickiego Ruchu „Betel” oraz chorzy i cierpiący.

Przed Mszą św. ks. Mariusz Sztaba, kapelan Katolickiego Ruchu „Betel” przybliżył licznie zgromadzonym na Mszy św. Orędzie Papieża Franciszka na 25. Światowy Dzień Chorego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Depo podkreślił, że „Światowy Dzień Chorego uwrażliwia nas na posługę wobec chorych, która stała się integralną częścią misji Chrystusa”.

Nawiązując do tematu Światowego Dnia Chorych: „Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: «wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny» (Łk 1,49)” zaznaczył, że „te słowa są zaproszeniem nas wszystkich, abyśmy pochylili się nad tajemnicą człowieka, jego misją i cierpieniem”.

Metropolita częstochowski mówiąc o słowach Chrystusa: „Żal mi tego ludu” przypomniał, że były one programem posługi duszpasterskiej pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny - Wskazują one na element miłości współczującej. Jezus rozumie potrzebujących, solidaryzuje się z nimi i potrafi pomóc. Bóg jednak nie uczyni wszystkiego za ludzi. Potrzebni byli apostołowie, by rozdzielić chleb. Dlatego dzielenie stało się rozmnożeniem – mówił abp Depo.

„Solidarność Chrystusa jest wyrazem miłosiernej mocy Boga zanurzającego w nas moc nadziei, która podnosi nas i wspiera” – kontynuował arcybiskup i dodał, że „w Eucharystii musimy odnaleźć nowy impuls, aby przez modlitwę i cierpienie ocalić świat”.

Abp Depo wskazał również na konieczność budowania kultury życia i zaznaczył, że w ostatnich dniach znaleźli się w Polsce radni, którzy głosowali za życiem i przeciwko finansowaniu in vitro.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „in vitro to chodzenie w cieniu śmierci” i z bólem przypomniał, że kwestia dofinansowania zabiegów in vitro rozpoczęła się od Częstochowy i dodał: „Dobrze, że dziś Polska odpowiada obroną życia. Trzeba, aby także taki głos wyszedł z Częstochowy”.

Reklama

Arcybiskup na zakończenie wskazał na dwa obrazy. Pierwszy to obraz Maryi rodzącej Jezusa i wpatrującej się w Niego ze zdumieniem. Drugi to obraz piety, w którym Maryja przyjmuje na kolana ciało swojego Syna.

„Weźmy te dwa obrazy jako nasze dziedzictwo” – zaapelował do wiernych metropolita częstochowski.

Metropolita częstochowski udzielił błogosławieństwa lurdzkiego Najświętszym Sakramentem.

Na zakończenie Mszy św. abp Depo zawierzył chorych i cierpiących Świętemu Bratu Albertowi, a także przypomniał postać abp Zygmunta Zimowskiego „jako przyjaciela świata chorych”.

Również dzisiaj odbędzie się całonocne czuwanie na Jasnej Górze w intencji chorych prowadzone przez Wspólnotę „Betel”. Początek czuwania o godz. 21.00.

Natomiast w niedzielę, 12 lutego, Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel” z siedzibą w Częstochowie organizuje już po raz 17 przy kościołach archidiecezji częstochowskiej zbiórkę ofiar do puszek na pomoc dla niepełnosprawnych sierot społecznych.

Podziel się:

Oceń:

2017-02-11 16:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

XI Dzień Osób Niepełnosprawnych

Przemysław Awdankiewicz

Więcej ...

Komunikat: uderzenie fali dźwiękowej samolotu MiG-29 uszkodziło dachy

2024-06-20 14:33

Red.

W czwartek w okolicach wsi Szaleniec w powiecie malborskim samolot bojowy MiG-29 przekroczył prędkość dźwięku; na skutek uderzenia fali dźwiękowej doszło do uszkodzenia pokryć dachowych w kilku budynkach - przekazało w czwartek Dowództwo Generalne RSZ. Wojsko pokryje koszty związane z naprawą.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał

2024-06-21 07:10

Mat.prasowy

Czy wiesz, że pszczoły potrafią precyzyjnie wskazać drogę do nektaru tańcem, a gołębie zawsze odnajdują drogę do domu, nawet po podróży na tysiące kilometrów? W tym odcinku odkryjemy niezwykłe historie z natury, które pokazują, jak Bóg jest obecny w każdym aspekcie stworzenia. Zastanowimy się nad tym, jak przyroda świadczy o Jego mądrości i miłości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bł. Benigna: w walce o dochowanie dziewictwa straciła...

Święci i błogosławieni

Bł. Benigna: w walce o dochowanie dziewictwa straciła...

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Panie, ucz mnie, jak się modlić!

Wiara

Panie, ucz mnie, jak się modlić!

104 lata temu Karol Wojtyła otrzymał sakrament chrztu św.

Jan Paweł II

104 lata temu Karol Wojtyła otrzymał sakrament chrztu św.

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny