Reklama

Niedziela Częstochowska

W intencji chorych

Anna Wyszyńska

W niedzielę 4 grudnia, tak jak w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, w sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Gidlach została odprawiona Msza św. w intencji chorych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Skarb, który szukał nas

Pielgrzymów z całej Polski oraz bp. Michała Janochę – biskupa pomocniczego z archidiecezji warszawskiej, który przewodniczył Mszy św., przywitał przeor klasztoru o. Andrzej Konopka OP. Ojciec Przeor przypomniał, że gidelskie sanktuarium, gdzie dominikanie już od 400 lat służą pielgrzymom, obchodziło w tym roku jubileusz 500-lecia wyorania w polu cudownej figurki Matki Bożej z Dzieciątkiem. Już od 5 wieków to miejsce jest naznaczone szczególnym znakiem obecności Maryi, która przyjmuje cierpiących i chorych, opatruje rany, wyprasza łaski, przywraca nadzieję.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Michał Janocha w homilii odwołał się do historii znalezienia figurki Matki Bożej Gidelskiej. Ten skarb odkrył podczas orki w polu Jan Czeczek – tutejszy rolnik. Paradoksalnie można zauważyć, że Jan Czeczek wcale nie szukał skarbu, to raczej skarb szukał jego i dał się znaleźć, by przychodzili tutaj ludzie, aby doznawali łask, odzyskiwali wiarę i zdrowie.

– Kiedy patrzymy na to wydarzenie w szerokiej perspektywie historycznej, nietrudno zauważyć, że po roku 1516, w którym wszystko się tu zaczyna, następuje rok 1517, naznaczony w Europie tragiczną schizmą reformacji. W przyszłym roku minie 500 lat od tego wydarzenia, od „pęknięcia” Kościoła, które istnieje do dzisiaj. Jeżeli papież Franciszek udaje się z tej okazji do Szwecji, to nie po to, aby radować się 500. rocznicą rozłamu, ale by wspólnie modlić się razem z naszymi braćmi, którzy niegdyś odłączyli się od Kościoła, w dużym stopniu z winy samych katolików, duchownych, biskupów, i prosić Boga o to, czego my bez Jego pomocy zrobić nie możemy – o upragnioną jedność.

Maryja jednoczy

Tymczasem to, co robi Maryja od 500 lat tu w Gidlach, to nic innego jak przywracanie tej jedności, od której zaczyna się każda jedność: społeczna, narodowa, polityczna; jedności wewnętrznej człowieka, czyli pojednania człowieka z Bogiem i sobą samym. Jak przypomniał kaznodzieja, w starożytnym hymnie „Akatyst”, wierni modlą się słowami: „Witaj, która łączysz to, co niepojednane”. W języku wschodniosłowiańskim słowo „iscielit” – uzdrowić oznacza złączyć w jedno to, co rozbite. Można spotkać obrazy przedstawiające św. Wojciecha, albo św. Jana Kantego, którzy dokonują cudu scalenia rozbitego dzbana. W tych historiach, być może legendarnych, zawarta jest głęboka prawda o tym, co Bóg czyni z człowiekiem, kiedy ten z wiarą zwraca się ku Niemu. Wówczas dokonuje się wewnętrzne scalenie tego, co w nas rozbite – a to jest początek nawrócenia.

Reklama

Już Kochanowski pisał

Dopóki jesteśmy zdrowi, rzadko zastanawiamy się nad naszą kondycją zdrowotną. Jan Kochanowski pisał: „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz”. Kiedy pojawia się problem, szukamy lekarza. W XXI wieku medycyna zrobiła wielki postęp, bo dziś leczy się choroby, które do niedawna były chorobami śmiertelnymi. Ale mimo postępu są granice, gdzie kończą się ludzkie możliwości. – I to na tej granicy następuje spotkanie z Kimś, kto jest większy niż człowiek, z Kimś kto człowieka powołał do istnienia, z Kimś kto jest najlepszym lekarzem, z Tym, który przyszedł na świat dzięki zgodzie Maryi – kontynuował kaznodzieja. – Dlatego wierni przychodzą do maryjnych sanktuariów, do miejsc w szczególny sposób naznaczonych Jej obecnością, aby prosić o to, co po ludzku wydaje się niemożliwe.

Tajemnica i zawierzenie

Bp Michał Janocha przypomniał, że Msze św. w intencji chorych odprawiane w gidelskim sanktuarium kończą się błogosławieństwem w szczególnej formie – kapłan przechodzi przez kościół i błogosławi wiernych monstrancją z Najświętszym Sakramentem. – To jest błogosławieństwo, ale ma ono formę krzyża, znaku cierpienia i śmierci. Ten znak nazywamy błogosławieństwem. Przedziwna tajemnica, której zapewne najgłębiej doświadczyła Maryja, zgadzając się na słowo Boga – podkreślił kaznodzieja. – To jest tajemnica Krzyża, której nie zrozumiemy bez wiary, tajemnica, którą pierwsza przyjęła i przeżyła Maryja. Tajemnicy nie da się wytłumaczyć słowami, tajemnicę można przyjąć... i zawierzyć.

Reklama

W rozmowie z „Niedzielą” bp Michał Janocha podkreślił, że czuje się mocno związany duchowo z gidelskim sanktuarium, położonym na trasie pieszych pielgrzymek z Warszawy na Jasna Górę, którą przemierzył ok. dziesięciu razy. Był tu także w sierpniu br., aby powitać pielgrzymkę osób niepełnosprawnych. (akw)

Osoby, które chciałyby przyjechać do Gidel na Mszę św. w intencji chorych w styczniu, informujemy, że z uwagi na przypadający w pierwszą niedzielę stycznia Nowy Rok – Msza św. w intencji chorych zostanie odprawiona wyjątkowo 8 stycznia 2017 r. – godzina 12.00 pozostaje bez zmian.

Podziel się:

Oceń:

2016-12-06 13:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W trosce o chorych na raka

Adobe.Stock.pl

Narodowa Strategia Onkologiczna to jeden z najważniejszych projektów prezydentury Andrzeja Dudy. Ma szanse realnie poprawić sytuację milionów Polaków w obszarze, w którym do niedawna byliśmy w ogonie Europy.

Więcej ...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w USA. Zobacz wideo

2024-06-22 07:01

YouTube

Bavarian Waste, rodzinna firma z Kentucky w Stanach Zjednoczonych Ameryki twierdzi, że jej główną misją jest promowanie panowania Chrystusa Króla w społeczeństwie. Film przedstawiający flagę, którą wywiesili, podbija internet.

Więcej ...

Z krzyżem na krańce świata

2024-06-23 19:22
Troje salezjańskich wolontariuszy otrzymało krzyże misyjne w katedrze wrocławskiej

Marzena Cyfert

Troje salezjańskich wolontariuszy otrzymało krzyże misyjne w katedrze wrocławskiej

Troje wolontariuszy z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu we Wrocławiu otrzymało krzyże misyjne w katedrze wrocławskiej. Dominika Szwabowicz uda się na misję do Nigerii, Ela Kaczkowska do Etiopii a Kuba Zawada do Sierra Leone.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Burza budzi człowieka ze snu samozadowolenia

Wiara

Burza budzi człowieka ze snu samozadowolenia

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny