Reklama

Polska

Bp Wątroba: bp Stefan Bareła to świadek miłosierdzia

Sławomir Bączyk

Biskup Stefan Bareła to świadek miłosierdzia, który miał ogromną wrażliwość na człowieka – mówił bp Jan Wątroba w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Wieruszowie prowadzonej prze ojców paulinów. Ordynariusz diecezji rzeszowskiej przewodniczył Mszy św. z okazji 100. rocznicy urodzin bp. Stefana Bareły.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witając biskupa i parafian, przeor i proboszcz klasztoru w Wieruszowie o. Piotr Polek, przypomniał, że bp Stefan Bareła pracował w latach 1945-1951 w wieruszowskiej parafii jako neoprezbiter. Wskazał, że podobnie bp Jan Wątroba po święceniach kapłańskich przez dwa lata był wikariuszem w tej parafii.

W homilii celebrans wskazywał na ścisły związek bp. Stefana Bareły z ziemią wieruszowską. - Po święceniach kapłańskich, które otrzymał w 1944 r. i zakończeniu studiów teologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie bp Teodor przysłał tutaj młodziutkiego kapłana. Został prefektem szkolnym i w tej dziedzinie wypowiadał całe bogactwo serca i umysłu. Zapamiętany został jako znakomity wychowawca, jako przyjaciel dzieci i młodzieży oraz rodzin, jako wspaniały duszpasterz – zaznaczył biskup rzeszowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspominał, że kiedy sam pracował jako wikariusz w Wieruszowie, parafianie stawiali bp. Barełę jako wzór kapłana. - 30 lat po odejściu ks. Stefana Bareły z Wieruszowa jako biskup częstochowski przysłał mnie do tej parafii bezpośrednio po święceniach kapłańskich. Pamiętam, że był to czas, kiedy trwała peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – wspominał kaznodzieja.

Bp Wątroba podzielił się także osobistymi wspomnieniami związanymi z bp. Barełą, wskazując na piękno i bogactwo jego człowieczeństwa, kapłaństwa oraz biskupiej posługi.

Podkreślił, że bp Stefan Bareła zawsze był blisko Boga i człowieka. – Młody wikariusz wieruszowski z lat 1945-1951 wiedział, że trzeba być blisko człowieka. Ta cecha przewija się we wszystkich świadectwach parafian. Prowadził dzieci do Chrystusa Eucharystycznego zakładając w Wieruszowie Krucjatę Eucharystyczną. To była ta forma duszpasterstwa dzieci i młodzieży, która ich najbardziej zbliżała do Pana Jezusa. Biskup był człowiekiem wielkiej modlitwy. Z tej bliskości z Panem wypływała jego potrzeba bliskości z ludźmi – podkreślał hierarcha.

Reklama

Zaznaczył, że bp Bareła był świadkiem miłosierdzia, ponieważ miał ogromną wrażliwość na człowieka. - Pomagał rodzinom będącym w potrzebie, dzielił się ofiarą dyskretnie, w ewangelicznym stylu. Nie żył w przepychu, a dzielił się z innymi – mówił bp Wątroba, który dodał, że biskup był też szafarzem miłosierdzia, bo wiele czasu spędzał w konfesjonale.

Prosił wiernych o modlitwę i zachowanie pamięci o biskupie częstochowskim. - Dziękujemy, że mieliśmy szczęście spotkać kogoś takiego na naszej drodze. Owoce jego duszpasterskiej pracy widoczne są do dziś, także w powołaniach kapłańskich, zakonnych, wspaniałych małżeństwach i rodzinach. Iluż to ludzi przybliżył do Pana Jezusa, ilu ludziom pomógł zobaczyć Pana Jezusa. Powołaniem każdego ochrzczonego, tym bardziej księdza, jest to, by innym pomóc zobaczyć Jezusa. Niech w nas trwa serdeczna modlitewna pamięć o biskupie Stefanie, naszym byłym prefekcie, tak jak w jego sercu zawsze do końca byli obecni wieruszowscy parafianie – powiedział ordynariusz diecezji rzeszowskiej.

Wraz z biskupem rzeszowskim Mszę św. koncelebrowali: o. Piotr Polek, przeor klasztoru w Wieruszowie, o. Mariusz Tabulski i o. Ryszard Bortkiewicz, definitorzy Kurii Generalnej Zakonu Paulinów przeprowadzający wizytację kanoniczną w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Wieruszowie.

Bp Stefan Bareła urodził się 24 czerwca 1916 r. w Zapolicach. Kształcił się najpierw w Społecznym Gimnazjum Męskim w Radomsku, później w Niższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. 1 września 1938 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Częstochowskim w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 marca 1944 r. W latach 1945-1951 pracował w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Wieruszowie. Później był kapelanem bp. Zdzisława Golińskiego, a następnie sekretarzem referatu duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej. 1 września 1954 został mianowany wicerektorem Niższego Seminarium w Częstochowie. 21 sierpnia 1956 objął stanowisko ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym. 9 grudnia 1960 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji częstochowskiej, a 17 stycznia 1964 jej biskupem diecezjalnym. Brał udział w pracach Soboru Watykańskiego II. Zmarł 12 lutego 1984 w Częstochowie.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-30 17:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W progach domu, którym jest Kościół

Niedziela rzeszowska 9/2014, str. 1, 5

L'Osservatore Romano

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

2024-05-09 21:07

Mat.prasowy

Czy trzeba się dobijać z powodu przeszłości? Czy moje rany mnie szpecą? W czym Matka Boża z częstochowskiego obrazu jest podobna do Jezusa? Zapraszamy na dziesiąty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi jest miejsce na ślady przeszłości.

Więcej ...

Świdnica. Złożyli przysięgę, będą święceni

2024-05-10 23:38
Marcin Dudek składa przysięgę przed święceniami diakonatu.

archiwum prywatne

Marcin Dudek składa przysięgę przed święceniami diakonatu.

W sobotę 11 maja Kościół świdnicki cieszyć się będzie z czterech nowych duchownych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Kościół

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli