Reklama

Turystyka

Jurajskie krajobrazy

Wojciech Mścichowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Perłę pogranicza Śląska, Małopolski i Ziemi Częstochowskiej stanowią malowniczo położone na wapiennych skałach pomiędzy Krakowem a Częstochową ruiny obronnych zamków z czasów króla Kazimierza Wielkiego.

Jednym z nich jest wtopiony w scenerię białych skał i zieleń lasów zamek w Bobolicach. Wraz z sąsiadującym zamkiem w Mirowie wchodziły ongiś w skład XIV wiecznego systemu obronnego, świadcząc o potędze ówczesnego państwa polskiego. Obecnie stanowią one własność rodu Laseckich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzięki determinacji Jarosława Laseckiego, po licznych badaniach archeologicznych i skomplikowanych pracach budowlanych, w 2011 r. ówczesny metropolita częstochowski abp. Stanisław Nowak poświęcił przywrócony do dawnej świetności zamek wraz z kaplicą zamkową.

Warto wspomnieć, że po szwedzkim potopie ta perełka architektury obronnej pozostawała w takiej ruinie, że podążający tędy w 1683 r z odsieczą wiedeńską król Jan III Sobieski zmuszony był nocować w namiocie pod zamkiem.

Po rekonstrukcji Bobolic, aktualnie za sprawą Dariusza Laseckiego trwają prace przy zamku w Mirowie. Jak twierdzą właściciele, już niedługo te dwa obiekty połączone tradycją wieków staną się unikalnym w świecie kompleksem turystyczno - edukacyjnym.

Dziś zrekonstruowane izby i komnaty zamku w Bobolicach, wyposażeniem i klimatem wnętrz sprawiają, że zwiedzający czują się tutaj jak rycerze i damy dworu, oczekując tylko na przybycie króla. Na ścianach portrety dawnych właścicieli, trofea myśliwskie, w wyposażeniu stylowe meble, zbroje rycerskie z różnych epok, reprezentacyjny gabinet i sypialnia królewska. Wszystko zanurzone w niepowtarzalny klimat starego zamczyska, pełnego legend i niespodzianek.

Stare przekazy głoszą, że pomiędzy zamkami Bobolice i Mirów istnieją do dziś tajemne przejścia wypełnione niezliczonymi skarbami, a Biała Dama do dziś często przechadza się po tutejszych komnatach.

Reklama

Każdego roku mury bobolickiego zamku odwiedza ponad 200 tys. turystów niemal z całego świata, uczestnicząc w żywej lekcję historii, przypominającej czasy świetności Polski czasów Kazimierza Wielkiego, etos polskiego rycerstwa i zasłużonych rodów szlacheckich.

Trzeba dodać, że w zlokalizowanym na podzamczu zajeździe z hotelem i salą konferencyjną, w scenerii z tamtej epoki, turyści oprócz wypoczynku mogą skosztować smacznego, staropolskiego jadła i napitków. Z zamkowych murów rozciągają się wspaniałe widoki na Jurę Krakowsko-Częstochowską, zachęcając do odbycia, szczególnie jesienią niezapomnianych wycieczek szlakami pieszymi, rowerowymi, samochodowymi, a nawet konnymi.

Podziel się:

Oceń:

2016-08-23 13:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Piękno w zasięgu naszej ręki

Anna Wyszyńska/Niedziela

Wakacyjny czas sprzyja wędrówkom, spacerom i podróżom. Może warto oderwać się od miejskiego zgiełku i oddać się prawdziwemu pięknu, które zgotowała dla nas matka natura, a które jest w zasięgu naszej ręki.

Więcej ...

Słowo Jezusa i Jego przykazania są miłością

2024-04-15 13:22

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-11.

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda podczas Apelu Jasnogórskiego - byśmy z pomocą Maryi pragnęli odnawiać naszą wiarę

2024-05-03 08:16

Jasna Góra/Facebook

- Maryjo Królowo Polski! Jest naszą niepojętą radością, że dzisiaj, w przededniu Twojego święta, możemy się znowu zgromadzić przed Twoim obliczem w tym naszym narodowym sanktuarium, które od wieków jest mocno bijącym sercem wierzącej Polski - mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...