Reklama

Polska

Prymas Polski do młodych: stąd idziemy razem, ku przyszłości!

Episkopat.pl

„Gniezno to źródło i początek Kościoła w Polsce. Stąd idziemy razem! Stąd idzie się razem! Ze Wzgórza Lecha, od tego źródła, wyrusza więc Kościół obmyty wodą chrztu świętego i umocniony świadectwem Wojciecha” – mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z udziałem młodych goszczących w archidiecezji gnieźnieńskiej w ramach Dni w Diecezjach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólna modlitwa na Placu św. Wojciecha u stóp katedry rozpoczęła całodniowe spotkanie, które stanowi centralny punkt dni w archidiecezji gnieźnieńskiej. Uczestniczą w nim wszystkie grupy zagraniczne, wolontariusze, duchowni, goście, a także mieszkańcy Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej, zaproszono bowiem wszystkich chętnych – w szczególności rodziny i młodych, którzy do Krakowa nie pojadą.

„Ogromnie się cieszę widząc Was tutaj razem. Cieszymy się wszyscy, że dziś, po tych kilku dniach pobytu w parafiach, przybyliście razem do Gniezna, pod to Wzgórze Lecha, gdzie zaczęła się Polska, gdzie bije nasze chrzcielne źródło, gdzie są nasze korzenie, gdzie na kamiennych tablicach, ku pamięci wypisaliśmy słowa świętego Jana Pawła II, że stąd nie pójdziemy w przeszłość. Pójdziemy ku przyszłości. Weźmijcie Ducha Świętego!” – mówił do młodych abp Wojciech Polak, który homilię wygłosił częściowo w języku angielskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypominając duchowy szlak nakreślony przez papieża Polaka, wiodący od św. Wojciecha do św. Stanisława, poprzez Bogurodzicę Maryję, stwierdził, że „z Gniezna właśnie idzie się do Krakowa”.

„Tutaj przychodzi się po to – i Wy, Drodzy Młodzi, po to właśnie przyszliście – aby zaczerpnąć u źródła – mówił. – Tu bowiem bije źródło naszej wiary, którą jako dar i łaskę otrzymaliśmy na chrzcie świętym. Tutaj znajduje się źródło, z którego, dzięki życiu i męczeńskiej śmierci świętego Wojciecha, płynie wezwanie do świadectwa dawanego Chrystusowi” – dodał, podkreślając za papieżem Franciszkiem, że tutaj także spotykamy się, aby „dać światu nowy znak harmonii, mozaikę o różnych obliczach, wielu ras, języków, ludów i kultur, ale wszystkich zjednoczonych w imię Jezusa, który jest Obliczem Miłosierdzia”.

„Niemiłosierni nie znają Boga” – mówił dalej Prymas i nawiązując do hasła dnia „Razem u źródła” tłumaczył, że owo razem oznacza także razem w misji miłosierdzia.

Reklama

„Powiedzcie mi, czyż nie ma racji papież Franciszek, gdy zauważa, że miłosierdzie Boga wobec nas jest związane z naszym miłosierdziem wobec bliźnich? – pytał. Pragnąć Kościoła miłosiernego, to pragnąć wspólnoty, do której wchodzi Bóg, by czynić nas znakiem i narzędziem swojej nieskończonej miłości” – przyznał i tłumaczył, że „tylko miłość jest odpowiedzią na miłość”.

„Tylko wiedząc, że Bóg z miłości oddał swoje życie dla mnie, mogę i ja zacząć tak kochać, jak sam zostałem umiłowany. Tylko dlatego, że On rozdał siebie samego do końca, mogę i ja kochać i służyć” – przypomniał młodym Prymas.

W modlitwie powszechnej młodzi modlili się za Kościół, rządzących państwami, pielgrzymów ŚDM, za chorych, cierpiących i zmarłych. Odnowili też wspólnie z wszystkimi obecnymi chrzcielne przyrzeczenia.

Mszę św. koncelebrowało czterech biskupów i ponad stu księży. Eucharystia sprawowana była po polsku i łacinie, liturgia słowa także w językach pielgrzymów – po czesku, francusku i angielsku. Przez cały czas młodzież mogła skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania w specjalnych namiotach, w których dyżurowali także misjonarze miłosierdzia.

Podczas wspólnej modlitwy młodym towarzyszyły relikwie św. Wojciecha i św. Jana Pawła II, a także repliki znaków Światowych Dni Młodzieży. O oprawę muzyczną zadbała schola ŚDM oraz orkiestra Vivat z Poznania. Nie brakowało także żywiołowego śpiewu i tańca. Na koniec pielgrzymów pobłogosławił i w ich ojczystych językach pozdrowił Prymas Polski.

W archidiecezji gnieźnieńskiej gości ok. tysiąca młodych ludzi z Boliwii, Brazylii, Libanu, Kazachstanu, Francji, Czech, Holandii, Kanady, Angoli, Niemiec, Ukrainy i Wenezueli. Po obiedzie, który zjedli w seminaryjnych ogrodach, wyruszyli na zwiedzanie miasta ze specjalnie przygotowanym dla nich przewodnikiem, którego narratorem jest św. Wojciech. Zaplanowana trasa wiedzie do kościołów, muzeów i instytucji kultury, gdzie mieli do wykonania konkretne zadania. Odwiedzając wszystkie te miejsca, wypełniali jednocześnie specjalną planszę, poznając kobietę, której imię – jak głosi nazwa gry – mają zapamiętać.

Wieczorem wszyscy pielgrzymi, towarzyszący im kapłani i mieszkańcy miasta spotkają się na stadionie żużlowym, gdzie po powitaniach i prezentacji goszczących w archidiecezji grup odbędzie się koncert ewangelizacyjny, spektakl o św. Wojciechu i czuwanie przed Najświętszym Sakramentem.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-23 14:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prymas: duchowość ludowa nie powinna być idealizowana, ale ewangelizowana

Archiwum Parafia Cielądz

O istotę i jakość relacji z Bogiem pytał abp Wojciech Polak w Skrzatuszu k. Piły, gdzie trwa III Kongres Nowej Ewangelizacji poświęcony problematyce ewangelizacji środowisk wiejskich. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w drugim dniu kongresowych obrad, w których uczestniczy ok. 330 ewangelizatorów z całej Polski.

Więcej ...

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić"

2024-06-24 13:59

Archiwum ks. Zbigniewa Krasa

Ksiądz Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy idzie z samotną pielgrzymką "w intencji ustania wojny w Ukrainie i w Palestynie, od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić". Ruszył 10 czerwca z Bałtyckiego Krzyża Nadziei, a celem jest Giewont. Duchowny codziennie relacjonuje swoją pielgrzymkę w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Komisja nadzwyczajna debatowała nad projektem ustawy o dekryminalizacji aborcji

2024-06-26 07:29
Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

PAP/Tomasz Gzell

Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

Debata nad projektem nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącej dekryminalizacji aborcji odbyła się we wtorek na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?