Reklama

Wiadomości

Historyczny szczyt NATO w Warszawie

Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

61 delegacji z całego świata w tym 18 prezydentów i 21 premierów. Celem szczytu NATO jest m.in. omówienie kwestii wzmocnienia bezpieczeństwa krajów na wschodzie Europy. To wyjątkowe wydarzenie, do którego Polska przygotowywała się od wielu miesięcy.

NATO musi dowieść w Warszawie, że jest i będzie wiarygodnym sojuszem na rzecz pokoju, wolności i demokracji — powiedział prezydent Andrzej Duda podczas Warsaw Summit Experts Forum. Warszawski Szczyt Ekspertów został zwołany przy okazji szczytu NATO z udziałem sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga oraz prezydenta Andrzeja Dudy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bez wydarzeń na Ukrainie i nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję nie byłoby potrzeby wzmacniania wschodniej flanki NATO - powiedział w piątek w Warszawie na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego sekretarz generalny tej organizacji Jens Stoltenberg. "Robimy to w reakcji na to, co Rosja zrobiła na Ukrainie"

"Widzimy coraz bardziej asertywną Rosję - Rosję, która chce stosować siłę militarną przeciw suwerennym państwom Europy. W konsekwencji jej agresywnych działań przeciw Ukrainie (...) wzmacniamy naszą obecność wojskową" - powiedział dziennikarzom.

"Nikt nie pomyślałby o jakichkolwiek siłach wojskowych w krajach bałtyckich i Polsce przed Ukrainą i nielegalną aneksją Krymu" - zaznaczył.

Zauważył jednak, że NATO nadal będzie starało się prowadzić dobry i konstruktywny dialog z Rosją. Na przyszły tydzień zapowiedział posiedzenie Rady NATO-Rosja, na którym omawiane będą m.in. sytuacja na Ukrainie i w Afganistanie.

<,p>"Nasze stosunki z Rosją opierają się na idei silnej obrony, silnego odstraszania, w połączeniu z dialogiem" - powiedział Stoltenberg pytany, w jaki sposób można naprawić stosunki pomiędzy Rosją a Zachodem. Jak tłumaczył, obrona i dialog jest "jedynym sensownym długoterminowym podejściem do Rosji".

Stoltenberg powiedział, że cztery bataliony, które wzmocnią wschodnią flankę NATO, będą siłami wielonarodowymi. "To oznacza jasny komunikat, że atak na jednego sojusznika spowoduje reakcje całego sojuszu" - mówił. Bataliony znajdą się na Litwie, Łotwie, w Estonii i Polsce.

Głównymi tematami szczytu - jak mówił dziennikarzom - są odstraszanie, obrona oraz stabilizacja sąsiedztwa Sojuszu. Wskazał również, że NATO dostosowuje się do nowych wyzwań, takich jak zagrożenia hybrydowe oraz cyberbezpieczeństwo.

Reklama

Wśród tematów rozmów na szczycie - jak wskazał Stoltenberg - mają znaleźć się również sytuacja w Afganistanie i na Ukrainie. Zapowiedział, że podczas szczytu podpisze deklarację z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem o zacieśnieniu współpracy między Sojuszem a Unią Europejską.

Dodał też, że NATO wzmocni swoją obecność na południowym wschodzie Sojuszu. Zadeklarował, że NATO zwiększy poparcie dla międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim, a także zwiększy swoją obecność w basenie Morza Śródziemnego.

"NATO nie dąży do konfrontacji, nie pragniemy nowej zimnej wojny" - podkreślił sekretarz generalny. "Zimna wojna należy do historii i tam powinna pozostać, jednakże w obliczu większych wyzwań musimy być w stanie chronić i bronić wszystkich sojuszników" - dodał.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-08 15:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Piotr Grzybowski: Duży udział strony polskiej w nazwaniu Rosji bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Zapraszamy do obejrzenia komentarza naszego koresondenta Piotra Grzybowskiego, który jest Madrycie i dla Tygodnika "Niedziela" będzie relacjonował to, co dzieje się na miejscu.

Więcej ...

Papież pobłogosławił pierwszemu laureatowi Nagrody św. Jana Pawła II

2024-05-22 15:46

PAP/EPA/Alessandro Di Meo

Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji laureata Nagrody św. Jana Pawła II, ks. Leonarda Olobo kierującego Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności papieża Polaka oraz jego wpływu na życie Kościoła i świata.

Więcej ...

Róże i sprawy beznadziejne

2024-05-22 21:40
Wprowadzenie relikwii św. Rity w parafii Najświętszego Zbawiciela we Wrocławiu-Wojszycach

Marzena Cyfert

Wprowadzenie relikwii św. Rity w parafii Najświętszego Zbawiciela we Wrocławiu-Wojszycach

W parafii Najświętszego Zbawiciela we Wrocławiu-Wojszycach wprowadzone zostały dziś relikwie św. Rity. Uroczystej Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. Stanisław Krzemień, homilię wygłosił ks. Grzegorz Kopij.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele