Reklama

Wiadomości

Paddy Kelly na Festiwalu Młodych podczas ŚDM w Krakowie

Michael Patrick „Paddy” Kelly
i Marcin Pospieszalski

Wojciech Jochymek

Michael Patrick „Paddy” Kelly i Marcin Pospieszalski

Wraz ze wspólnotą Emmanuel na ŚDM do Krakowa przyjedzie Paddy Kelly, jeden z członków legendarnego już zespołu The Kelly Family, aktualnie solista. W ramach Festiwalu Młodych będzie dzielił się nie tylko swoim doświadczeniem wiary, ale też muzyką. Poza tym wspólnota przygotowała dla młodych pielgrzymów m.in. musical o życiu bł. Karla Leisnera, występ mima a także speed dating.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

38-letni muzyk, znany z zespołu The Kelly Family, w którym zaczął grać w wieku 4 lat, po rozpadzie formacji wstąpił do klasztoru. Po sześciu latach opuścił wspólnotę św. Jana i ożenił się z dziennikarką, Joelle Verreet, którą znał od dzieciństwa.

Wizyta na ŚDM nie będzie jego pierwszą wizytą w Polsce. "Bardzo lubię Częstochowę. Jeśli tylko jestem w Polsce, staram się odwiedzić klasztor na Jasnej Górze i pomodlić się przed obrazem Matki Boskiej. Byłem w obozie w Auschwitz, to było bardzo mocne przeżycie. Lubię Kraków. Byłem w Łagiewnikach, w sanktuarium siostry Faustyny. Miałem też okazję dwa razy spotkać kardynała Dziwisza" - mówił przed trzema laty Paddy Kelly Gazecie Krakowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Artystę będzie można spotkać w miasteczku wspólnoty Emmanuel, które podczas Festiwalu Młodych będzie usytuowane w centrum Nowej Huty. Tam, popołudniami od 26 do 28 lipca, zlokalizowana będzie scena. Będzie to miejsce koncertów, prezentacji różnych dzieł wspólnoty, modlitwy i cichej adoracji. Wokół sceny stanie kilka dużych namiotów, w których uczestnicy ŚDM i okoliczni mieszkańcy będą mogli porozmawiać przy kawie i lepiej poznać charyzmat Emmanuela. Gospodarzami tego miejsca będą wolontariusze, którzy przygotowali program kulturalny, sportowy i rozrywkowy.

Miasteczko w Nowej Hucie rozpocznie swoją działalność we wtorek, od Mszy św. Tego dnia zaplanowano także koncert. W środę odbędzie się wielojęzyczna modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia a wieczorem, o godz. 19.00, wielki koncert, podczas którego wystąpi m.in. Paddy Kelly. Będzie też występ z mima i świadectwa. W czwartek młodzi pielgrzymi obejrzą musical, przygotowany przez Międzynarodową Szkołę Nowej Ewangelizacji z Niemiec, o życiu bł. Karla Leisnera. Po nim zaplanowano adorację krzyża, która ma pomóc młodym w przygotowaniu się do piątkowej drogi krzyżowej, organizowanej w ramach Wydarzeń Centralnych.

Reklama

"Nasze doświadczenie ze Światowych Dni Młodzieży jest takie, że jest to spotkanie młodych ludzi, które wybucha radością i to jest wspaniałe. Ale naszym największym celem jest to, żeby przyprowadzić ich do Pana Jezusa, żeby mogli się z Nim osobiście spotkać. Najlepszą okazją, by tak się stało, jest adoracja. Dlatego w trakcie tych kilku dni chcemy mieć namiot adoracji - mówi Maciej Jęczmyk, koordynator przygotowań ŚDM ze wspólnoty Emmanuel.

Poza tym wspólnota przygotowała m.in. speed dating, gry i zajęcia sportowe.

Jednak - jak podkreśla ks. Arkadiusz Czempik ze wspólnoty Emmanuel, w centrum ma być Jezus. - Cały czas będzie adoracja i wielu księży gotowych do rozmowy i spowiedzi - mówi.

Wspólnota Emmanuel będzie gospodarzem także w trzech innych kościołach - tam, poza przedpołudniowymi katechezami, będzie czas na indywidualną modlitwę czy rozmowę.

Na scenie w Nowej Hucie odbędą się katechezy po polsku. - Chcemy pokazać ludziom z Nowej Huty, że Pan Jezus chce być blisko nich, chce nawet wejść do ich mieszkania, być tam, gdzie piją kawę i dlatego też katecheza po polsku. Tam, ponieważ to jest łąka, zmieści się nawet 6 tys. osób - informuje ks. Czempik.

W pozostałych kościołach, którymi będzie "opiekować" się wspólnota, odbędą się katechezy po francusku, niemiecku i angielsku.

W kościele Przemienienia Pańskiego u oo. Pijarów będą popołudniami wolontariusze z Marcy Team, którzy przed kościołem będą oferować kawę, herbatę. Będą też zapraszać na adorację do kościoła. - Chcemy służyć, stworzyć warunki do modlitwy i nie przeszkadzać w relacji między Jezusem a tą pojedynczą osobą - mówi ks. Czempik.

Na ŚDM do Krakowa przyjedzie ok. 5 tys. członków wspólnoty, z czego ok. 100 zaangażuje się w wolontariat - to tak zwany Mercy Team, specjalny projekt, który powstał w ramach programu Bro&Sis. Ma na celu połączenie ludzi z różnych krajów, kultur, mówiących różnymi językami i mających różne przekonania.

Reklama

"Założenie Bro&Sis jest proste: połączyć się w braterstwie i „siostrzeństwie” tak, abyśmy przeżyli swoje życie czyniąc dobro. Nazwa tego projektu dla wolontariuszy nie powstała przez przypadek. Nazywamy się Mercy Team, ponieważ w tym roku poprzez wielbienie miłosierdzia Boga, chcemy pokazać to Boże miłosierdzie zarówno sobie nawzajem jak i wszystkim innym" - mówią organizatorzy.

Członkowie wspólnoty chcą także, w ramach pełnienia uczynków miłosierdzia, odwiedzić krakowskie więzienie. W spotkania z więźniami od kilku miesięcy zaangażowana jest już wspólnota z Krakowa. "Jesteśmy powołani do tego, by ewangelizować i do współodczuwania - to jest nasz charyzmat. Chcemy dawać tym ludziom nadzieję, pokazać im, że jest inna opcja" - mówi Maciej Jęczmyk. "Chcemy im powiedzieć - wy też jesteście naszymi braćmi, też macie Ojca" - dodaje ks. Czempik.

Emmanuel będzie też obecny w Miasteczku Powołaniowym. "Cieszymy się, jeśli ktoś odkryje naszą wspólnotę i stwierdzi, że to też jej ich charyzmat, ale wiemy, że nie wszystko jest dla każdego i każdy ma odnaleźć swoją drogę. Jesteśmy jednym Kościołem. Chodzi o to, żeby to było spotkanie z Jezusem a nie ze wspólnotą Emmanuel" - podkreśla ks. Czempik.

Wcześniej, w ramach Forum Młodych, od 20 do 25 lipca, wspólnota Emmanuel zaprasza do Częstochowy. Tam na pielgrzymów będą czekali m.in. Georg Weigel - amerykański pisarz katolicki, teolog, działacz społeczny i polityczny, autor książki biograficznej papieża Jana Pawła II, pt. Świadek nadziei, ks. Leo Maasburg – od 2003 roku pracuje dla austriackich Papieskich Dzieł Misyjnych, których jest dyrektorem. Przez wiele lat współpracował z Matką Teresą z Kalkuty, towarzyszył jej w licznych podróżach, wielokrotnie głosił rekolekcje jej siostrom. Jest autorem pięknej książki „Matka Teresa z Kalkuty – cudowne historie” i bp Yves le Saux – biskup Le Mans we Francji, przez wiele lat należał do wspólnoty Emmanuel.

Reklama

Młodzi wezmą tam udział w Wieczorze Miłosierdzia, Wieczorze Uwielbienia i koncercie zespołu TGD - to jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających zespołów w Polsce wykonujących muzykę z chrześcijańskim przesłaniem. Twórczość TGD zaliczana jest do nurtu pop-gospel.

W planie forum znajdą się tzw. talent corners – multum możliwości, jak dobrze spędzić czas – m.in. muzyka, taniec, teatr, sport.

Będzie też czas na spotkania w kameralnych grupach. Forum jest organizowane w ramach Dni w Diecezjach i współtworzone przez archidiecezję częstochowską.

Historia organizacji Europejskiego Forum Młodych sięga początku lat 90-tych ubiegłego stulecia. Wspólnota Emmanuel zorganizowała wówczas pierwszy zjazd młodych katolików z całej Europy, który odbył się w Altötting w Niemczech, latem 1991 roku. Bawarskie miasteczko stało się wtedy „przystankiem” na drodze do Częstochowy na Światowe Dni Młodzieży. Kilkuset młodych zatrzymało się tam, aby przy obliczu Czarnej Madonny z Bawarii przygotować się na spotkanie z Janem Pawłem II u stóp Czarnej Madonny z Częstochowy. Od roku 1996 na spotkanie w Altötting przyjeżdża coraz więcej młodych osób, aby razem przeżywać radość wiary i rozmawiać o Bogu. Od 2013 roku EYF odbywa się również w Polsce, w Częstochowie. W tym roku młodzi ponownie zgromadzą się na Jasnej Górze, by w ten sposób przygotować się na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-19 14:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odważne serce

Graziako

Żalą się ludzie nad sobą. Rozważają swoje błędy. Upadają i podnoszą się z upadków. Boleść człowieczeństwa w drodze. Łzy obmyją, żal ukoi duszę. Wielki Post to czas na lament duszy, czas oczyszczenia, odwrócenia się od zła

Więcej ...

Wspomnienie św. Jana z Dukli

Niedziela Ogólnopolska 27/2002

Arkadiusz Bednarczyk

Więcej ...

Maryja Jasnogórska w życiu papieży XX wieku

2024-07-08 21:03
Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Maryja Jasnogórska - właśnie Ją należałoby uznać za Madonnę papieży XX w. Oni bowiem także zwyciężali razem z Nią i dzięki Niej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Panie, przymnóż nam wiary

Wiara

Panie, przymnóż nam wiary

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Zmarł Tadeusz Woźniak, niezapomniany wykonawca piosenki...

Wiadomości

Zmarł Tadeusz Woźniak, niezapomniany wykonawca piosenki...

Święty Jan z Dukli

Święty Jan z Dukli

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla

Kościół

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla "Niedzieli"