Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierz: bp Nitkiewicz otworzył Bramę Miłosierdzia w szpitalu

Ks. Tomasz Lis

Uroczystego otwarcia Bramy Miłosierdzia dokonał bp Krzysztof Nitkiewicz 7 marca w Szpitalu Ducha Świętego w Sandomierzu. - Myślę o ludziach chorych, którzy może właśnie przy okazji pobytu w szpitalu będą mieli tę okazję, aby przejść przez Bramę Miłosierdzia i otrzymać odpust zupełny – powiedział hierarcha.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obrzęd otwarcia Bramy Miłosierdzia rozpoczęła wspólna modlitwa u progu szpitalnej kaplicy. Zgromadzili się na niej: dyrekcja szpitala, lekarze, personel medyczny, pielęgniarki, chorzy przebywający w szpitalu oraz członkowie ich rodzin. Mszy św. koncelebrowanej przez kapelana szpitala i dziekana sandomierskiego przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Podczas homilii biskup podkreślił, że szpital jest szczególnym miejscem wypełniania uczynków miłosiernych wobec potrzebujących i świadczeniem praktycznego miłosierdzia.

- Pan Jezus wziął na siebie nasze słabości i nosił nasze choroby. Jego odpowiedzią na ludzkie cierpienie, na niemoc fizyczną i duchową jest miłosierdzie. To są dwie odsłony rzeczywistości w której żyjemy. Odzwierciedlają ją w jakimś stopniu placówki służby zdrowia: szpitale, poradnie, punkty konsultacyjne. Bo przecież tutaj osoby dotknięte nieszczęściem choroby doświadczają szczęścia spotkania z tymi, którzy wyciągają do niech pomocną dłoń. I nawet jeśli terapia okazuje się mało efektywna, sama bliskość i życzliwość drugiego człowieka jest już lekarstwem – mówił ordynariusz. Zdaniem biskupa, to dzieło miłości ubogacone zostało dzisiaj poprzez otwarcie w szpitalnej kaplicy Bramy Miłosierdzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Z woli Ojca św. Franciszka, podczas obchodzonego obecnie Roku Świętego, jest ona narzędziem do uzyskania Bożych łask. Jeśli ktoś miałby wątpliwości, czy nie za dużo tych Bram Miłosierdzia w diecezji, odpowiem, że jako kapłani – Słudzy Bożego Miłosierdzia nie możemy ustawać w podejmowaniu najróżniejszych inicjatyw, aby każdy człowiek znalazł do niego drogę – wskazywał bp Nitkiewicz. Otwarta Brama Miłosierdzia w szpitalnej kaplicy dołączyła do wyznaczonych świątyń stacyjnych w diecezji sandomierskiej, w których wierni mogą uzyskać łaskę odpustu zupełnego związaną z obchodami Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia. W najbliższym czasie zostaną otwarte także Bramy Miłosierdzia w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn w Sandomierzu oraz w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet i Ośrodku Interwencji Kryzysowej  w Rudniku nad Sanem. Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu oddany został do użytku w 1982 r. Dysponuje 469 łóżkami szpitalnymi i 14 łóżeczkami noworodkowymi oraz 6 inkubatorami na 24 oddziałach. Dodatkowo posiada 52 miejsca na oddziałach dziennych.

Są w nim hospitalizowani pacjenci i wykonywane są wysoko specjalistyczne badania: rezonansu magnetycznego, tomografu komputerowego, hamodynamiczne, USG, RTG, endoskopowe, diagnostyczne laparaskopowe, diagnostyczne kardiologiczne. Zapewniony jest szeroki zakres zabiegów rehabilitacyjnych. W szpitalu dla potrzeb diagnostycznych funkcjonuje: Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, Zakład Radiologii, Zakład patomorfologii, Pracownia Hemodynamiki, Pracownia Diagnostyki Kardiologicznej, Pracownia EEG i EMG, Pracownia Endoskopii, Pracownia Spirometrii. Pacjenci mogą korzystać z porad lekarskich w poradniach specjalistycznych. Oddziały wyposażone są w nowoczesną aparaturę i sprzęt.

Podziel się:

Oceń:

2016-03-08 09:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościoły jubileuszowe diecezji pelplińskiej

wikipedia.org.pl

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj