Reklama

Wiadomości

Rekord Szlachetnej Paczki: wartość prezentów sięgnęła 54 mln zł

Leszek Ogrodnik

W miniony weekend - 12-13 grudnia - SZLACHETNA PACZKA połączyła blisko milion Polaków, a wartość pomocy przekazanej w paczkach sięgnęła 54 milionów złotych. - Tym samym Paczka na dobre stała się tradycją przedświąteczną Polaków - mówią organizatorzy akcji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wartość paczek przygotowanych dla jednej rodziny wyniosła średnio 2600 zł, a w przygotowywanie pomocy dla jednej rodziny angażowały się średnio 43 osoby. Do potrzebujących rodzin docierało 13 000 wolontariuszy. Pomoc otrzymało 20 771 potrzebujących rodzin (łącznie ponad 84 tys. osób).

15 lat mądrej pomocy

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

SZLACHETNA PACZKA w tym roku połączyła Polaków po raz piętnasty. W pierwszej edycji projektu grupa studentów z duszpasterstwa akademickiego w Krakowie kierowana przez ks. Jacka Stryczka - dziś prezesa Stowarzyszenia WIOSNA - obdarowała 30 ubogich rodzin. W 2015 roku projekt jest organizowany w 612 rejonach w całej Polsce.

- Paczka powstała po to, by dawać potrzebującym impuls do wyjścia z biedy. Spotkanie z wolontariuszami i dedykowana pomoc przygotowana przez darczyńcę sprawia, że potrzebujący zaczynają czuć się ważni i wyjątkowi – mówi ks. Jacek Stryczek. - W Polsce nie pyta się potrzebujących, czego potrzebują – a wolontariusze Paczki dociekają, poznają ludzi i ich marzenia, a potem łączymy ich z tymi, którzy chcą pomagać i na te potrzeby odpowiadają. W ten sposób udaje nam się budować szlachetną Polskę oraz łączyć biednych i bogatych – dodaje.

W ten sposób w paczkach do potrzebujących rodzin dotarły prezenty, które w pełni odpowiadały ich potrzebom i marzeniom. Wśród nich znalazły się m.in. żywność, środki czystości, zimowa odzież, przybory szkolne, ale też odpowiedzi na szczególne potrzeby rodzin, takie jak meble, sprzęt do rehabilitacji, czy szczególne upominki – np. budyń, bordowa sukienka, książka sensacyjna, do jednej z rodzin trafił nawet żywy byk.

Siły połączyła cała Polska

W tym roku w projekt po raz drugi włączył się Papież Franciszek. Paczkę przygotował również Prezydent RP Pan Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Duda. Tylko w tegorocznej – piętnastej edycji projektu - pomoc dla potrzebujących rodzin przygotowali: Robert Lewandowski wraz z Reprezentacją Polski w piłce nożnej, Kamil Stoch z KS Eve-nement Team, Agnieszka i Ula Radwańskie, Anita Włodarczyk, Tomasz Majewski, Piotr Małachowski oraz Noriaki Kasai. Pomagali też policjanci, strażacy, Wojsko Polskie, Ordynariat Polowy, szkoły i uniwersytety.

Reklama

Finał SZLACHETNEJ PACZKI to nie koniec zapraszania Polaków do pomagania. Z danych TNS Polska wynika, że co dziewiąty Polak chce wziąć udział w SZLACHETNEJ PACZCE. Organizatorzy apelują o dalszą pomoc. SZLACHETNA PACZKA wciąż poszukuje osób, które przed Świętami chciałyby zrobić dobry uczynek. - Poszukujemy darczyńców, którzy mogliby pomóc dzieciom w ramach siostrzanego projektu SZLACHETNEJ PACZKI - AKADEMII PRZYSZŁOŚCI, szukamy też Filantropów, czyli osób, które chciałyby regularnie wspierać Paczkę finansowo. To dzięki nim projekt może rozwijać się i mądrze pomagać potrzebującym. Na stronie www.szlachetnapaczka.pl można znaleźć też inne pomysły na dobry uczynek na Święta - mówi ksiądz Jacek Stryczek.

Na zaproszenie do pomagania odpowiedziały już środowiska sportowe, startując z projektem SZLACHETNA FALA, podczas której wszystkie kluby Ekstraklasy, przeprowadziły specjalną oprawę meczu angażując w pomoc swoich kibiców.

Podziel się:

Oceń:

2015-12-14 10:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Duża paczka świątecznej miłości

Niedziela legnicka 49/2014, str. 5

Monika Łukaszów

22 listopada na stronie internetowej Szlachetnej Paczki została otwarta baza rodzin i osób, które zostały włączone do projektu Szlachetna Paczka. To osoby chore, samotne i całe rodziny, które pilnie potrzebują pomocy.

Więcej ...

Wspomnienie św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

Lowdown/pl.wikipedia.org

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

26 czerwca w liturgii Kościół w Polsce wspomina św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego zwanego "ojcem ubogich i księdzem dziadów". Przed laty kanonizował go papież Benedykt XVI.

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?